czwartek, 20 czerwca 2013

Psy i udary słoneczne

Psy i udary słoneczne

Zbliżają się wakacje a wraz z nimi upały. Można pójść na plażę, bądź na jakąś łąkę, po to, by skorzystać ze słońca i wysokiej temperatury. Jednak nawet tak przyjemna pogoda niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest udar słoneczny, który może dotknąć również psa. Jak chronić czworonogi i jak rozpoznać objawy udaru słonecznego?

Udar słoneczny, inaczej hipertermia, objawia się wysoką temperaturą, sięgającą do ponad 41 stopni. Wynika ona z niewydolności mechanizmów regulujących temperaturę ciała poprzez narażenie organizmu na długie przebywanie w otoczeniu o bardzo wysokiej temperaturze. Jednak na hipotermię składają się również inne czynniki, takie jak brak dostępu do wody pitnej, otyłość, choroby układu krążeniowo - oddechowego, mały rozmiar psa, brak przepływu powietrza oraz wiek czworonoga.

By móc ochronić psa przed zagrożeniem hipertermią musimy wiedzieć, że Nasze psy mają ograniczoną liczbę gruczołów potowych. Mieszczą się one głownie na łapach psa. Do utrzymania odpowiedniej temperatury organizmu, pies używa mechanizmu ziajania. Polega ono na pobierania ciepła z naczyń krwionośnych i wydalenia go do pobranego powietrza w postaci pary wodnej.

Objawy udaru słonecznego:

  1. Przyspieszony oddech psa
  2. Utraty przytomności
  3. Pobudzenie
  4. Wytrzeszcz oczu
  5. Drgawki
  6. Wymioty

 

Co zrobić, gdy widzimy pierwsze objawy hipertermii?

Jeśli rozpoznamy u Naszego psa objawy udaru słonecznego, musimy przenieść pieska w chłodne, zacienione miejsce. Potem należy ochłodzić organizm psa poprzez robienie mu okładów z zimnych ręczników bądź kostek lodu. Potem należy wybrać się z pupilem do weterynarza, ponieważ sami nie mamy możliwości wyleczyć psa z hipertermii. 

Leczenie udaru cieplnego 

Proces leczenia hipertermii polega na dożylnym podawaniu schłodzonych roztworów elektrolitowych, leków przeciwdziałających rozszerzającemu się obrzękowi mózgu, leków przywracających prawidłowe krążenie krwi oraz leków moczopędnych. Przez następnych parę dni piesek musi być pod stałą kontrolą weterynarza.

Mam nadzieję, że ten wpis przybliżył Wam tematykę udaru słonecznego i sposobów jej przeciwdziałania :)
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger