poniedziałek, 10 czerwca 2013

Psie alergie - objawy i sposoby leczenia

Psie alergie - objawy i sposoby leczenia

Coraz więcej ludzi udaje się do lekarza w celu ustalenia źródeł swoich alergii. Przez zanieczyszczenia, które znajdują się w Naszym otoczeniu, jesteśmy coraz bardziej podatni na różnego typu alergeny. Tak samo reagują pieski. Gdy chodzę z moją Tori do weterynarza, często widzę, że ludzie przyprowadzają psy z podejrzeniem objawów wywołanych przez alergię. Poniżej postaram się w jak najbardziej czytelny sposób opisać typy alergii, objawy oraz sposoby ich leczenia. 


Rodzaj alergii
Alergiczne pchle zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry
Alergia pokarmowa
Alergia kontaktowa
Objawy
Świąd skóry, nadmierne drapanie się, wygryzanie łap, okolic pachwin i grzbietu, wycieranie się psa o różne przedmioty, krostki. Jeśli zaobserwujemy takie zachowanie, należy dokładnie przyjrzeć się skórze psa.
Świąd skóry w okolicach pyska oraz łap, zaczerwienienie spojówek, zmiany na skórze, np. liszaje (czerwone, suche plamy na skórze, które bardzo swędzą), zapalenie spojówek.
Jeśli atopowe zapalenie skóry jest związane z alergenami wziewnymi, np. pyłkami bądź kurzem, objawem może być ciężki oddech, głównie w trakcie snu i nadmiernego wysiłku fizycznego.
Zapalenie warg, zapalenie uszu, zapalenie opuszek palcowych, pokrzywka, rozstroje żołądka, apatia.
Punktowe zmiany skórne, świąd.
Sposób leczenia

Należy zwalczyć przyczynę choroby, czyli pchły. Na szczęście w sklepach możemy znaleźć wiele produktów, które pomogą Nam w pozbyciu się pcheł z powierzchni skóry naszego pupila. Są to pudry, szampony, aerozole, obroże oraz krople.
Ciekawostka – najskuteczniejszym preparatem na pchły są krople, tzw. spot-on. Wchłaniają się one w filtr skórny przez co są stale wydzielane przez gruczoły łojowe. Dzięki temu nasz pupil chroniony jest aż przez miesiąc.
Po pozbyciu się pcheł problem nie znika, ponieważ na skórze psa pozostaje reakcja alergiczna. Należy odczulić psa. W tym celu używa się zazwyczaj środków przeciwzapalnych, które przepisuje weterynarz.
Należy ustalić przyczynę alergii. Trzeba zabrać swojego pupila do weterynarza i zrobić testy, które pomogą Nam w ustaleniu uczulającego alergenu. Gdy już go poznamy, możemy spróbować odczulić psa. Stosuje się do tego alergeny wodne, które wstrzykiwane są pod skórę.
Można również zastosować kortykoterapię, czyli stosowanie sterydowych środków przeciwzapalnych.
Niestety, alergia może powrócić. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy jej leczyć.
Można zastosować tzw. dietę eliminacyjną. Należy podawać psu pokarm zawierający białko, którego do tej pory nie jadł. Trzeba wyeliminować inne źródła pokarmu, by dieta przyniosła jakikolwiek efekt. W trakcie diety eliminacyjnej źródłem węglowodanów są gotowane ziemniaki, a źródłem tłuszczu olej rzepakowy.
Możemy również zastosować specjalistyczne diety hipoalergiczne, które są dostępne na rynku.
Należy wyeliminować źródło alergii, np. zabawkę z tworzywa sztucznego lub posłanie pieska.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSA ↓Najbardziej alergennymi czynnikami są białka insektów, hapteny (antygeny resztkowe), pyłki kwiatowe, zarodniki pleśni, kurz, leki oraz komórki skórne.

Pamiętajcie, że nie możecie sami prowadzić leczenia alergii u swojego psa. Konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który dobierze odpowiednie leki. Dzięki temu będziecie w stanie wyleczyć alergię i przywrócić psu dobry humor.:)


↓ HIPOALERGICZNE SZAMPONY DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger