wtorek, 18 czerwca 2013

Czy psy śnią?

Czy psy śnią?Warczenie, przebieranie łapkami, piszczenie, drgawki i wiele innych zachowań, które często towarzyszą naszym pieskom podczas snu, pozwalają nam przypuszczać, że psy, tak jak my, śnią. Pewnie nieraz zastanawialiście się, co Wasz maluch widzi, na co tak żywo reaguje, czy to sen, czy tylko bezwarunkowe odruchy. A co na ten temat myślą naukowcy?

Naukowcy przeprowadzili wiele eksperymentów i, przede wszystkim, zauważyli, że mózg psa jest podobny do mózgu człowieka i psy, tak jak ludzie, przechodzą podczas drzemki przez różne fazy snu. Fazą, w której pojawiają się marzenia senne jest tzw. faza REM.

Faza REM (Rapid Eye Movement), czyli faza szybkiego ruchu gałek ocznych

  • Sami możemy zaobserwować, kiedy pies wchodzi w tę fazę. Wówczas jego oddech staje się płytszy, urywany, występują mimowolne ruchy mięśni, machanie ogonem, może być słychać mlaskanie (jakby psiak coś zajadał), warczenie, piszczenie i można też zauważyć szybsze ruchy gałek ocznych, ponieważ pies przygląda się aktywnie temu, co widzi we śnie. Jeżeli człowiek zostanie obudzony w tej właśnie fazie, to potrafi dokładnie opowiedzieć, co mu się właśnie śniło :) Niestety, psiak tego nie zrobi i pewnie nigdy nie dowiemy się, o czym tak naprawdę śnią nasi przyjaciele ;)
  • Bodźce zewnętrzne są w tej fazie zazwyczaj ignorowane
  • By pies wszedł w fazę REM, konieczne jest, by leżał płasko rozciągnięty, na boku (ciało jest wtedy odprężone i pies może śnić)
  • Faza REM występuje kilkakrotnie podczas snu 

Eksperymenty przeprowadzane na psach


Badacze, by udowodnić, że psy, podczas marzeń sennych, odtwarzają sytuacje, które zadziały się w rzeczywistości, przeprowadzali eksperymenty, polegające na operacyjnym usunięciu tzw. mostu, czyli struktury łączącej różne części mózgu, która powstrzymuje nas od aktywnego udziału w snach (dzięki tej strukturze np., mając sen, w którym jesteśmy na cudownym balu, nie wstajemy i nie zaczynamy tańczyć :)). Po zlikwidowaniu mostu, naukowcy zauważyli, że, podczas fazy REM, psy wstawały, biegały, zachowywały się tak, jak często zachowują się podczas różnych sytuacji w ciągu dnia, mimo że obraz fal mózgowych wskazywał na to, że śpią. To pozwoliło postawić wniosek, że psy naprawdę mają sny.

Ciekawostki na temat psiego snu


  • Badania wykazały, że psy małych ras śnią więcej niż psy ras dużych (Pudelki np. mogą śnić co 10 minut, podczas gdy np. Mastify, czy Golden Retrievery przeżywają marzenia senne czasami jedynie raz na 90 minut)
  • Udowodniono także, że szczeniaki  śnią dużo częściej, podczas drzemki, niż psy dorosłe (psy dorosłe znajdują się w fazie REM mniej więcej przez 10-12% czasu, który przeznaczają na spanie) . Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że, podczas snu, mózg, zarówno człowieka, jak i psa, przetwarza nowe informacje, które otrzymał w ciągu dnia, a przecież młode psiaki każdego dnia uczą się i dowiadują o całej masie nowych rzeczy. Potrzebują więc dużo więcej czasu na utrwalenie sobie wszystkiego, co działo się przed snem, niż psy dorosłe, które rzadko zaskakuje coś nowego :)

Psi sen- WAŻNE!


Jeśli zobaczysz, że Twój pies porusza się podczas snu, wydaje dziwne odgłosy, NIE BUDŹ go. Faza REM jest niesamowicie ważna dla psa, jego organizm wypoczywa i regeneruje się, a dodatkowo  przeżywa on niesamowite i ciekawe przygody w swojej krainie snów.  Być może goni właśnie jakiegoś kota, albo bawi się z Tobą? Nie przerywaj mu tego, no chyba, że widzisz, że pies zachowuje się, jakby się bał (bo może tego dnia uczestniczył w jakiejś groźnej sytuacji?). Możesz wtedy delikatnie go pogłaskać, przytulić, żeby uspokoił się i, by jego kolejne sny były piękniejsze.

Pamiętajcie, że jeśli pies w ciągu dnia będzie szczęśliwy, będzie się dobrze bawił, zje jakiś swój ulubiony smakołyk, to jego sny najprawdopodobniej będą wspaniale i psiak na pewno nabierze sił na kolejny dzień, dlatego starajcie się, by Waszym pupilom, każdego dnia, żyło się jak najlepiej! :)

↓ LEGOWISKO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger