piątek, 28 czerwca 2013

Ciepły i suchy, czy mokry i wilgotny nos psa?

Ciepły i suchy, czy mokry i wilgotny nos psa?
Czy wiecie, że udowodniono, iż suchy i ciepły nos u psa niekoniecznie jest oznaką choroby, a zimny i wilgotny nosek wcale nie gwarantuje tego, że nasz pupil jest zdrów jak ryba?!

No właśnie, jak to w takim razie jest? Dlaczego są dni, kiedy obserwujemy, że nosek naszego psiaka jest ciepły i suchy i dni, kiedy jest zimny i bardzo wilgotny? Zacznijmy od początku...

Dlaczego nos psa jest z reguły wilgotny i zimny


Wszystko to za sprawą łez :) Łzy powstają w celu utrzymywania odpowiedniej wilgotności gałki ocznej, a ich nadmiar u psów spływa kanałami łzowo-nosowymi do nasady nosa. Wtedy psiak zlizuje łzy, rozprowadza je po nosku i to przyczynia się do tego, że nos jest mokry. Niska temperatura narządu węchu wynika natomiast z tego, że zgromadzona na nim woda paruje - czujemy wtedy, że nos jest zimny.

UWAGA! Śluz na nosie psa pomaga mu filtrować powietrze i sprawia, że ma on lepszy, bardziej wyostrzony węch, a co za tym idzie - poprawia się jego zdolność do rozpoznawania różnych zapachów.

Kiedy można zaobserwować u psa ciepły i suchy nosek?

 1. Gdy psiak śpi, ponieważ nie jest wtedy w stanie polizać się po nosie i rozprowadzić wilgoci napływającej z kanałów łzowo-nosowych. W przeciągu ok. 10 minut po przebudzeniu, temperatura i wilgotność noska psa powinny powrócić do normy ;)
 2. Kiedy pies jest uczulony na plastik występujący w miskach na jedzenie i picie (wtedy należy zmienić miskę, z której psiak je, najlepiej na stalową lub ceramiczną) lub produkty żywnościowe, np. pszenicę
 3. Kiedy nasz psiak bardzo dużo kopie w ziemi i naskórek nosa nadmiernie wysusza się i łuszczy
 4. Gdy temperatury są wysokie, nosek się przegrzewa i jest w mniejszym stopniu nawilżony (ważne jest, by wychodząc z psem, podczas upałów, smarować mu nos kremem z filtrem, najlepiej kremem specjalnie stworzonym dla psów lub, jeśli takiego nie mamy, kremem dla niemowląt - to nie tylko zapobiegnie wysuszeniu noska psa, ale też będzie chronić pupila przed rakiem skóry)
 5. Kiedy psiak jest odwodniony, dlatego dbajmy o to, by psiak miał stały dostęp do świeżej wody
 6. Kiedy pies zbyt długo przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach lub, gdy włączone są kaloryfery

UWAGA!  Istnieją rasy, np. pudle, u których dość często występuje blokowanie przewodów łzowych, czyli zmniejsza się wilgotność nosa. Jest to u nich normalne i nie ma powodów do zmartwień :)

Jak widać, nawet w ciągu jednego dnia, nasz pies może mieć raz zimny i wilgotny nosek, a innym razem, np. po kilku godzinach, suchy i ciepły i wcale nie musi to oznaczać czegoś złego. Temperatura ciała człowieka też bywa różna, więc nie bójmy się, że suchy i ciepły nos u pupila jednoznacznie świadczy o chorobie i trzeba czym prędzej lecieć z przyjacielem do weterynarza. Oczywiście, poobserwujmy psiaka, zobaczmy, czy nie ma żadnych innych oznak, które potwierdzałyby teorię, że jest chory, ale nie panikujmy.

Kiedy udać się do weterynarza?


Przede wszystkim przyjrzyjcie się psiakowi. Jeżeli, poza tym, że poczuliście, iż jego nosek jest suchy i ciepły:

 • pupil ma temperaturę (najlepiej sprawdzić ją przy pomocy cyfrowego termometru, który jest dokładny i temperatura jest łatwa do odczytu; prawidłowa temperatura u psa to 37,5-39,3° C)
 • nie chce jeść, ani pić albo wręcz jest nadzwyczaj głodny i spragniony,
 • jego zachowanie różni się od tego, które obserwujecie zazwyczaj (może jest np. ospały, a z reguły tryska energią?),
 • obserwujecie kaszel, kichanie, katar, problemy z oddychaniem 
 • lub nastąpiła zmiana w kolorze nosa 

nie zwlekajcie i udajcie się do weterynarza. Pamiętajcie, że suchy i ciepły nos nie jest podstawą do oceny zdrowia psa. Czasem psiaki, które mają zimne i wilgotne noski chorują, więc nie kierujcie się jedynie temperaturą i wilgotnością nosa, po prostu tylko bacznie obserwujcie swoje psiaki i ich codzienne zachowanie, by w odpowiednim momencie móc zareagować i pomóc pupilowi.


Sklep Telekarma

8 komentarzy:

 1. Super artykuł

  OdpowiedzUsuń
 2. Super ! :D już nie muszę się bać o pupila że ma suchy nos jak śpi :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiedziałam że jak pies śpi ma suchy i ciepły nos i ze to nie jest nic groźnego ale tym mokrym to mnie zaskoczyłaś tym o mokrym boski ze nie zawsze oznacza zdrowie

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam czytać twoje artykuły, są świetne ! :)*
  *_*

  OdpowiedzUsuń
 5. Uff a już myślałam, że muszę jechać do weterynarza ;p na szczęście mój piesek śpi i pewnie dlatego ma suchy nosek

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie myślałam że mój pies jest już chory a to tylko wysoka temperatura powietrza☺

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za artykuł bo już się bałam że mój psiak jest chory a to tylko kaloryfer

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję że to napisałaś/łeś bo już się nie boję o mojego psiaka a to był tylko kaloryfer
  🐕

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger