wtorek, 7 stycznia 2014

Ropienie oczu psa

Ropienie oczu u psa
Dzisiaj opowiem Wam o tym, dlaczego psu ropieją oczy oraz jak temu zapobiec.

Ropienie oczu u psa może być objawem poważnej choroby oczu. Nie można więc bagatelizować tego symptomu. Gdy tylko zauważymy, że stan oka odbiega od normy, należy natychmiast zabrać czworonoga do weterynarza.

Ropienie oczu u psa ma miejsce, gdy czworonogowi do oka dostanie się kurz, pył lub inne zanieczyszczenie. Może to wynikać również z dostania się rzęsy do oka, powstania jakiegoś zakażenia lub poważnej choroby.

Choroby wywołujące ropienie oczu u psa


Suche oko

Jeśli oko psa pokrywa wydzielina, może to oznaczać, iż cierpi on na syndrom suchego oka. Objawia się ono tym, że organizm nie produkuje wystarczającej ilości łez, które nawilżałyby oko i oczyszczało je. 

Nieleczony syndrom suchego oka może doprowadzić do zakażenia lub zapalenia oczu. Leczenie tego schorzenia zależy od tego, jak daleko się ono rozwinęło. Gdy weterynarz określi już stopień choroby, przepisze psu odpowiedni antybiotyk w postaci kropel do oczu. Dzięki nim wyleczymy infekcje i zapobiegniemy jej nawrotowi. Kurację uzupełnia się lekami wspomagającymi odporność.

Zapalenie spojówek

Wodnisty wyciek z oka oraz żółto-zielona ropa mogą być skutkiem zapalenia spojówek i zapalenia błony oka. Schorzenie to może być wywołane przez alergie, urazy, wady wrodzone, ciała obce w oku, problemy z kanałem łzowym, suchość oka lub, w najgorszym przypadku, nowotwór.

Oprócz wydzielania się ropy, objawami zapalenia spojówek są: czerwone oczy, zapalenia, ciągłe mrużenie oka, tarcie oczu oraz ich zamykanie. 

Leczenie zapalenia spojówek polega na dojściu do źródła problemu. Kiedy weterynarz zrobi odpowiednie badania i dowie się, dlaczego nasz pies cierpi na tę chorobę, podejmuje odpowiednie kroki. Należą do nich: usunięcie ciał obcych z oka, podawanie antybiotyku, leków przeciwbólowych lub nawet zabieg chirurgiczny.

Łzawienie oka

Gdy z oka naszego pupila wydzielają się łzy oraz ropa, może to oznaczać, iż cierpi on na nadmierne łzawienie. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia są różnego typu alergię. Leczenie polega więc na dojściu do tego, co jest przyczyną alergii. Następnie podaje się czworonogowi antybiotyki lub sterydy. 

Ropienie oka wynikające z rasy psa

Istnieją czworonogi, które, ze względu na rasę, są narażone na ropienie oczu. Oto większość z nich:

  • Mopsy,
  • Pekińczyki,
  • Boksery,
  • Buldogi.

Aplikowanie psu kropli do oczu


Bardzo często, przy różnych chorobach oczu, weterynarz przepisuje psu krople. Oto wskazówki jak aplikować je psu:

  • zanim zaczniemy aplikować krople do oczu, należy przetrzeć je psu przy pomocy wacika nasączonego ciepłą wodą,
  • przed wpuszczeniem psu kropli do oczu, należy odchylić głowę czworonoga oraz przytrzymać ją, by nie dopuścić do zbędnych ruchów, 
  • krople wciskamy do górnej części oka,
  • po aplikacji kropli do oka psa, lekko je ściskamy, by rozprowadzić lek po gałce ocznej.

Jak zapobiec powstawaniu choroby oczu u psa


By zapobiec chorobom oczu u psa, należy regularnie sprawdzać ich stan. Najlepiej codziennie oglądać je dokładnie, sprawdzać czy nie są czerwone, czy nie utknęła w nich rzęsa oraz czy nie wydzielają się niepożądane substancje.

Jeśli pies ma długą sierść przy oczach, należy ją regularnie przycinać. Warto również odpowiednio dobrać szampon dla czworonoga tak, by nie wywoływał on reakcji alergicznych.

Jeśli wasz pupil należy do grupy ryzyka, czyli do ras podatnych na choroby oczu, musicie regularnie zabierać go do weterynarza na rutynowe kontrole. Codziennie czyśćcie psu oczy oraz dbajcie o ich higienę. Możecie kupić krople do oczu dla psa, które będą dbać o to, by nie doszło kolejnych zakażeń.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH OCZU ↓

Sklep Telekarma
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger