poniedziałek, 17 czerwca 2013

Psie widzenie barw

Psie widzenie barwZastanawialiście się kiedyś może, czy Wasz pies widzi wszystkie kolory tęczy tak, jak Wy? Czy to, jakiego koloru bluzkę założycie, ma dla niego jakiekolwiek znaczenie, czy w ogóle jest w stanie odróżniać barwy? Ja byłam bardzo ciekawa, dlatego dowiedziałam się więcej na ten temat i zamierzam się z Wami podzielić moją wiedzą :)

Psy i kolory- MIT !


Zacznę od pewnego mitu, dotyczącego psów i kolorów, który do niedawna był bardzo popularny ( i pewnie są jeszcze osoby, które do tej pory tak myślą), a chodzi mianowicie o stwierdzenie, że psy nie widzą kolorów, nie odróżniają ich od siebie, ponieważ ich życie kręci się jedynie wokół różnych odcieni szarości. UWAGA! Otóż to absolutna nieprawda! 

Psie oko


Faktem jest, że psie oko nie rozpoznaje niektórych barw. Wiecie z czego to wynika? Postaram się wytłumaczyć Wam to jak najprzystępniej. Otóż wszystkiemu winne są czopki (nie,nie, wcale nie chodzi tu o postać leku ;) ). Czopkami nazywane są światłoczułe receptory siatkówki oka, które, mówiąc najprościej, pozwalają nam widzieć różne barwy. My, ludzie, tych czopków mamy 3 (są to czopki  reagujące na światło czerwone-najdłuższe fale, zielone i niebieskie-najkrótsze fale), natomiast pies jest nieco uboższy pod tym względem i posiada tych czopków tylko 2. Każdy z czopków ma inną charakterystykę widmową, czyli reaguje na światło z innego zakresu barw. Czopki naszych czworonożnych przyjaciół nie są wrażliwe na długości fal odpowiadające czerwieni. Jeden z nich odpowiada za widzenie koloru niebieskiego, drugi natomiast za widzenie koloru żółtego.

UWAGA! Upośledzenie choćby jednego czopka oznacza ślepotę barw (jej odmianą jest np. daltonizm), czyli, inaczej mówiąc, zaburzenie widzenia barw. Jest to niezdolność do zauważania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami (w zależności od ilości upośledzonych czopków). W takiej sytuacji znajdują się wszystkie nasze psiaki!

Eksperyment dotyczący psiego widzenia barw


Na Uniwersytecie Kalifornijskim, profesor Jay Neitz, postanowił sprawdzić psie widzenie barw. Eksperyment wykonano na wielu psach różnych ras, m.in beaglach i spanielach, a polegał on na tym, że każdego psa z osobna zamykano w kabinie doświadczalnej i pokazywano mu 3 różne ekrany świetlne, z których 2 były takiego samego koloru. Zadaniem psa było poruszenie tego ekranu, który był innego koloru niż 2 pozostałe. Jeśli pies dokonał poprawnego wyboru, wówczas spod panelu wyskakiwał smakołyk. Najtrudniejszym etapem eksperymentu było nauczenie psa tego, że jego zadaniem jest znalezienie różnicy, czyli wybór niepasującego ekranu. Szukano zestawień kolorów, które pies potrafił odróżnić, i tych, których nie potrafił. Badanie pokazało (tu na przykładzie tęczy), że zamiast widzieć fiolet, indygo, błękit, zieleń, żółty, pomarańcz i czerwień, psy widzą ciemny niebieski, jasny niebieski, szary, żółty oraz żółto-brązowy.

Jak ułatwić psu życie?


Często, np. przy wyborze zabawek dla psa, kierujemy się tym, czy taka zabawka ładnie wygląda. Patrzymy na to, czy podoba się nam, a nie bierzemy pod uwagę tego, jak widzi ją pies. Kupując np. czerwoną, jaskrawą piłeczkę, mamy nadzieję, że pies bez trudu odnajdzie ją w zielonej trawie, podczas gdy dla psiaka, zarówno kolor czerwony, jak i zielony, wygląda jak kolor szaro-brązowy. Oczywiście, pies ma świetnie wyostrzone inne zmysły, dlatego poradzi sobie ze znalezieniem zabawki, posługując się np. jedynie węchem, ale zajmie mu to na pewno więcej czasu. Zdarzyło Wam się może zauważyć, że Wasz pies szuka swojej zabawki węsząc? Pewnie zlewała się ona kolorystycznie z powierzchnią, na której się znajdowała i psiak nie był w stanie jej rozpoznać, bazując jedynie na wzroku. Jak więc ułatwić mu życie? A no, między innymi, kupując zabawki o silnie kontrastujących kolorach. Taka sama zasada tyczy się ubrań, które mamy na sobie. Idąc z psem na spacer do lasu lub do parku, dobrze jest ubrać się tak, by wybijać się kolorystycznie na tle zielono-brązowych drzew, by mieć pewność, że pies nie straci nas ze swojego pola widzenia, ponieważ widzi nas bardzo wyraźnie. Może wybierzemy w takim razie coś w kolorze niebieskim? :)

Mam nadzieję, że troszeczkę Wam pomogłam i, że zrobicie wszystko, by Waszemu psiakowi żyło się jak najlepiej i jak najprościej :)


Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger