czwartek, 13 czerwca 2013

Przewożenie psa różnymi środkami lokomocji

Przewożenie psa różnymi środkami lokomocjiCzęsto zdarza się, że musimy przewieźć naszego psiaka samochodem, autobusem albo innym środkiem transportu i zastanawiamy się, czego potrzebujemy, jak przygotować się na taką wyprawę. Mieliście kiedyś taką sytuację? Może jadąc z psiakiem nad nasze morze, a może lecąc z pupilem do innego kraju? Postaram się dzisiaj ułatwić Wam życie i zebrać wszystko w jednym miejscu :)

Pies w samochodzie


Wybierając się w podróż samochodem z naszym psiakiem, musimy, przede wszystkim, zadbać o jego życie i zdrowie- w końcu jesteśmy za niego odpowiedzialni, jesteśmy jego właścicielami i musimy zapewnić mu bezpieczeństwo, którego on sam nie jest w stanie sobie zapewnić. Nie wiem, czy wiecie, ale badania pokazują, że, podczas wypadku, przedmiot ważący 9 kg uderza w kierowcę z siłą ponad 450 kg (gdy pojazd porusza się z prędkością 90 km/h)! Wyobraźcie więc sobie, co wydarzy się, gdy Wasz pies nie zostanie prawidłowo przypięty, a Wy będziecie uczestniczyć w wypadku drogowym...? No właśnie, dlatego zabezpieczmy naszego psiaka najlepiej, jak tylko się da :)

Małe i średnie psy w aucie


Małe i średnie psy mają tendencję do biegania po całym pojeździe, najlepiej więc przewozić je w klatce transportowej, dopasowanej do rozmiarów pupila. Jeśli Twój przyjaciel nie lubi jednak przebywać w klatce, można go przypiąć specjalnymi szelkami dla psów do pasów bezpieczeństwa.

↓ TRANSPORTER PLASTIKOWY DLA PSA ↓


Duże psy w aucie


Jeśli macie psa rasy dużej, to również pamiętajcie, że nie możemy mu pozwolić swobodnie przemieszać się po całym samochodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście odpowiednio duża klatka, ale jeśli Wasz psiak jest za duży, albo nie lubi jeździć w zamknięciu, to możecie np. wyposażyć bagażnik w dodatkową kratkę, która zmniejszy powierzchnię, po której porusza się pies. Dla największych psów musimy po prostu przygotować kocyk, na którym, w bagażniku, wygodnie ułoży się nasz olbrzym i spokojnie odbędzie z nami podróż.

↓ MATA SAMOCHODOWA DLA PSA ↓


Klatka transportowa dla psa musi być:

 1. odpowiednio dobrana do rozmiaru psiaka (zbyt mała- źle, ponieważ niewygodna, zbyt duża- również źle, ponieważ nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w razie wypadku)
 2. umieszczona w bezpiecznym miejscu tak, by nie mogła się przemieszczać przy bardziej gwałtownym hamowaniu, czy też podczas wypadku
 • klatka dla psa małego- najlepiej z tyłu, na podłodze, stabilność należy jej zapewnić odpowiednim odsunięciem   przedniego fotela
 • klatka dla psa średniego- najlepiej na tylnym siedzeniu, przymocowana pasami bezpieczeństwa
 • klatka dla psa dużego- najlepiej w bagażniku, zabezpieczona, by zapobiec przemieszczaniu klatki
↓ KLATKA SAMOCHODOWA DLA PSA ↓CIEKAWOSTKA  W Polsce, w Kodeksie Ruchu Drogowego, nie ma ani jednej wzmianki o bezpiecznym przewożeniu psów. Nie możemy więc zostać ukarani za nieprawidłowe przewożenie psa, które stanowi dla niego niebezpieczeństwo. Inaczej rzecz wygląda np. w Australii, gdzie właścicielowi grozi mandat za przewożenie psa tzw. luzem, a jeśli pies ucierpi w wyniku wypadku, a był nieodpowiednio zabezpieczony, wówczas kierowca może otrzymać karę grzywny w wysokości 5000$ lub zostać pozbawiony wolności nawet na okres 6 miesięcy.

Pies w autobusie, metrze, czy tramwaju


Niestety, nie znam przepisów obowiązujących w innych miastach, ale w Warszawie, jeśli wybierasz się na przejażdżkę autobusem, metrem, czy tramwajem, nie musisz martwić się o to, że potrzebujesz biletu dla swojego czworonożnego przyjaciela, ponieważ przewóz psów komunikacją miejską w stolicy jest bezpłatny. Są jednak pewne rzeczy, o których musisz pamiętać i, na które należy zwrócić uwagę, a mianowicie:
 1. Pies nie może zachowywać się agresywnie
 2. Pies musi być w kagańcu i na smyczy
 3. Pies nie może być umieszczony na miejscach siedzących dla ludzi
 4. Pasażer przewożący psa musi posiadać przy sobie ważny dokument, który poświadczy aktualność wymaganych ustawowo szczepień weterynaryjnych 
↓ TORBY TRANSPORTOWE DLA PSA ↓


Pies w pociągu


W Polsce, wszyscy przewoźnicy wymagają, by pies, podczas podróży pociągiem, jak w przypadku podróży autobusem, metrem, czy tramwajem:

 • był na smyczy
 • był w kagańcu
 • nie był trzymany na siedzeniu
 • miał aktualne, wymagane szczepienia (pasażer przewożący psa, musi mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa)

W przypadku pociągów pies MUSI posiadać bilet. Jeśli chodzi o opłatę za taki bilet to jest ona różna w zależności od przewoźnika (u niektórych jest to 2 zł, w przypadku innych np. 15 zł)

CIEKAWOSTKA Przewozy Regionalne oraz Koleje Śląskie zawarły w swoich regulaminach przepis, który mówi o tym, że podróżujący z psem może zostać wyproszony z pociągu, jeśli zwierzę będzie przeszkadzało pasażerom.

Pies w samolocie


My nigdy nie podróżowaliśmy z naszą Tori samolotem i mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli tego robić. To chyba najbardziej stresujący środek transportu dla psa (tak się składa, że dla mnie akurat też :P). Jeśli masz małego psa, to podróżując niektórymi liniami, istnieje możliwość (nie jest to jednak reguła), że poleci on z Tobą, w kabinie pasażerskiej (oczywiście pies musi znajdować się w klatce). Niestety, duże psy są jednak skazane na przelot w luku bagażowym, w specjalnych pojemnikach, wśród walizek. Jest to dla nich ogromny stres, dlatego pamiętajcie, by nie narażać pupila na zbyt częste podróże samolotem. Lepiej zostawmy psiaka u kogoś z rodziny, czy znajomych, kto podczas naszej nieobecności zajmie się czworonogiem.

UWAGA!  Pies przewodnik osoby niewidomej zawsze podróżuje w kabinie pasażerskiej, bez względu na wagę i nie wymaga żadnej klatki. Musi być w kagańcu i uprzęży.

Pamiętaj!
 1. Nie zapomnij o przygotowaniu psa zgodnie z wymogami kraju, do którego lecisz (wszelkie badania, szczepienia).
 2. Upewnij się, że Twój pies nie ma żadnych problemów zdrowotnych, które stanowią przeciwwskazanie do lotu (np. problemy z nerkami, z sercem)- koniecznie przedyskutuj to z weterynarzem.
 3. Przygotuj obrożę z danymi, które pomogą w identyfikacji psiaka.
 4. Wyrób paszport dla swojego pupila.
 5. Sprawdź zasady przewozu psów tej linii lotniczej, którą chcesz podróżować.
 6. Sprawdź przepisy obowiązujące w państwie, do którego lecisz (nie zapomnij o krajach tranzytowych, ponieważ może się nagle okazać, że, po przesiadce, warunki, w których leci Twój pies, są inne-dużo gorsze, a przecież chcemy, by nasze psy, jeśli już muszą z nami lecieć, podróżowały, jak najlepiej j jak najwygodniej)
 7. Przygotuj klatkę transportową lub specjalną torbę dla swojego przyjaciela (umieść tam kocyk, zabawkę, wodę). 
 8. Nie dawaj psu jeść na ok. 6 godzin przed podróżą- to zmniejszy ryzyko zwymiotowania przez psa w samolocie.

Pies na statku


Przed zabraniem psa w podróż statkiem, musimy się upewnić, czy nie będzie problemu z jego przewozem tym środkiem transportu. Sprawdźmy więc regulamin przewoźnika, ponieważ różni przewoźnicy różnie regulują transport czworonogów na swoich statkach. Są statki, gdzie znajdują się specjalne kabiny przeznaczone dla osób płynących ze swoimi pupilami, ale są też takie, gdzie pies może przebywać jedynie w klatce, w luku bagażowym. Ważne jest więc wcześniejsze zapoznanie się z obowiązującymi na danym statku zasadami i podjęcie decyzji o tym, czy je akceptujemy i bierzemy psiaka ze sobą, czy może szukamy innego przewoźnika, lub zostawiamy pupila u kogoś, komu możemy zaufać i kto zaopiekuje się naszym przyjacielem.

↓ TRANSPORTERY DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

2 komentarze:

 1. my jesteśmy po pierwszej wspólnej podróży pociągiem - Fado miał stan przedzawałowy :( ogromny stres dla niego - teraz czeka nas powrót do domu i obyśmy nigdy więcej nie byli zmuszeni do podróżowania tym środkiem transportu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, bardzo współczuję. Mam nadzieję, że w drodze powrotnej będzie już lepiej. Najważniejsze, żebyście Wy byli spokojni, jest szansa, że i jemu udzieli się wtedy Wasz spokój, bo zobaczy, że nie ma się czego bać. Dużo głaskania i przytulania przede wszystkim, chociaż na pewno tak robiliście, więc co ja się wymądrzam :) Trzymam kciuki za Was i za Fado! Bądźcie dzielni!

   Usuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger