poniedziałek, 17 czerwca 2013

Co i jak widzi pies

Co i jak widzą psy
Zwierzęta widzą inaczej niż ludzie. Ich narząd wzroku przez lata ewolucji dostosował się do ich trybu życia, tak, by ułatwić im funkcjonowanie w danym środowisku. Tak samo jest z pieskami. 
W tym poście chciałabym Wam przybliżyć to, co i jak widzi pies.

Wrażliwość narządu wzroku psa na ruch i światło


Czworonogi lepiej widzą migające światło niż takie, które świeci non-stop. Dlatego właśnie są tak dobrymi łowcami. Widzą nawet najmniejsze i najbardziej dyskretne zmiany położenia swojej "ofiary", którą w przypadku naszego pupila jest zabawka :) . 
Jeśli staniemy bez ruchu, istnieje możliwość, że pies nie zwróci na Nas uwagi. Dlaczego? Właśnie przez to, że pies zauważa zmiany ruchu i światła. Jest to ogólna cecha zwierząt. Te osoby, które widziały kiedyś film pt. "Park Jurajski" pamiętają pewnie scenę, gdzie główni bohaterowie stają oko w oko z Tyranozaurem. Wtedy Sam Neill, który grał specjalistę od zachowań dinozaurów, kazał dzieciakom stać i się nie ruszać. Powiedział tak właśnie dlatego, że wiedział, że Tyranozaur ich nie zauważy póki nie wykonają żadnego gwałtownego ruchu. Więc jeśli kiedyś napotkacie na swojej drodze jakiegoś niebezpiecznego i dzikiego psa, nie uciekajcie ile sił w nogach. Postarajcie się stanąć w takim miejscu, gdzie pies będzie miał do Was utrudniony dostęp i nie ruszajcie się.
Psy bardzo dobrze widzą w nocy. Jest to zasługa Makaty, czyli odblaskowej błony wewnątrz oka. Odbija ona światło i ponownie kieruje je na siatkówkę oka, co ułatwia widzenie w ciemnościach.

Pole widzenia naszego pupila


Pole widzenia psa w dużej mierze zależy od jego wysokości, ale ogólnie obejmuje ono 240 stopni. Dla porównania, ludzie widzą około 200 stopni. Szerokość widzenia u psów zależy również od tego, jaki mają kształt głowy. Te pieski, które mają skróconą kufę, mają pole widzenia znacznie mniejsze od piesków, które posiadają wydłużoną kufę ( mają oczy osadzone po bokach ). Na przykład Pekińczyk ma pole widzenia sięgające koło 210 stopni, a Mastif widzi na szerokość aż 270 stopni.

Trzeba jednak pamiętać, że na postrzeganie świata przez psa składa się więcej czynników niż tylko wzrok. Są nimi słuch i odczuwanie bodźców zewnętrznych przez dotyk i węch. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak widzi pies, przeczytajcie wczorajszy post dotyczący tego, jak Wasz pupil postrzega barwy.

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam tajniki psiego wzroku. :) 

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger