czwartek, 20 czerwca 2013

Czipowanie psa

Czipowanie psa
Jak wygląda zabieg czipowania? Czy boli? Po co się go robi? Czy czipowanie psa jest obowiązkowe? Postaram się zaraz udzielić Wam odpowiedzi na wszystkie te pytania :)

Co to jest czipowanie psa?


Czipowanie to bardzo szybki, bo trwający około minuty, zabieg, polegający na wszczepieniu maleńkiego czipu pod skórę pupila. Czip to mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu, który ma zakodowany specjalny, unikalny numer identyfikacyjny. Zabieg czipowania jest całkowicie bezbolesny, nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych ani uszkodzeń skóry, a czip, wszczepiony na szyi lub między łopatkami psa, za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego zabiegu strzykawki, jest przez psiaka niewyczuwalny (nie wywołuje  żadnego uczucia dyskomfortu). Odczytanie numeru czipa odbywa się przy użyciu specjalnego czytnika, który posiadają m.in. weterynarze, czy schroniska.

Po co czipować psa?


Zdarza się, że nasze psiaki się gubią, zostają przez kogoś odnalezione i np. odprowadzone do jakiegoś schroniska. Wówczas, dzięki czipowi, który zawiera podstawowe dane zwierzęcia i właściciela, można  łatwo zidentyfikować pupila i zgłosić się do zrozpaczonego pana, szukającego już zapewne po całym mieście swojego przyjaciela.

Uwaga! Dane właściciela i psa podajemy lekarzowi weterynarii po wszczepieniu implantu. Lekarz przesyła te dane do Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Zdarza się jednak, że nasz weterynarz nie współpracuje ze wspomnianą bazą danych. Wówczas sami powinniśmy dokonać rejestracji numeru identyfikacyjnego, ponieważ, w przeciwnym razie, czipowanie nie da nam tego, na czym nam zależy, czyli w razie problemów nasz psiak nie zostanie rozpoznany. 

Czy czipowanie psów jest obowiązkowe?


W Polsce właściciele psów nie są objęci ogólnym obowiązkiem ich czipowania, chociaż w innych krajach, np. w Niemczech, obowiązek taki istnieje. W Polsce myśli się natomiast nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt i wprowadzeniu obowiązku czipowania, przede wszystkim ze względu na to, by ograniczyć pozbywanie się psów przez nieczułych właścicieli. Ludzie wciąż bardzo często porzucają swoje pieski w lasach, czy na drogach szybkiego ruchu i czują się bezkarni, bo przecież nikt im nie udowodni, że pies, znaleziony gdzieś na drodze, należy do nich. Tacy ludzie są bezlitośni, mają już dość opieki np. nad chorym i starym psem, który przestał być im potrzebny, więc traktują go jak zużytą rzecz i wyrzucają.

UWAGA! Czipowanie jest natomiast obowiązkowe w przypadku, gdy chcemy podróżować z naszym psiakiem po świecie. Jeśli psiak nie jest zaczipowany, wówczas nie może mieć wyrobionego paszportu.

Jaki jest koszt zaczipowania psa?


Koszt zabiegu zależy od konkretnej przychodni weterynaryjnej, jednak zazwyczaj cena, jaką musimy zapłacić za czipowanie, nie przekracza 100 zł.

Międzynarodowa baza danych SAFE-ANIMAL 


SAFE-ANIMAL to międzynarodowy zbiór danych o zaczipowanych zwierzętach. To baza współpracująca z największymi polskimi miastami, w których prowadzone są programy czipowania psów. W bazie można zarejestrować psa samemu, wypełniając formularz internetowy, lub u weterynarza, po zabiegu czipowania. Dzięki bazie SAFE-ANIMAL, zwierzę może zostać odnalezione w każdym kraju Europy.

Akcje czipowania psów


Bardzo często, w różnych miastach, organizowane są akcje czipowania psów, które w tym okresie, w wybranych przychodniach weterynaryjnych, mogą zostać zaczipowane za darmo.  Zazwyczaj należy wówczas spełnić określone warunki:
  • wypełnić, w 2 kopiach, wniosek o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa
  • okazać dowód tożsamości
  • okazać książeczkę szczepień psa, rodowód lub inny dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia
  • okazać aktualne świadectwo szczepienia psa przeciw wściekliźnie

UWAGA! W Warszawie, do 15. grudnia 2013 r., trwa akcja czipowania psów i kotów w wybranych lecznicach. Każdy właściciel psa lub kota, mieszkający na terenie Warszawy, może zaczipować swojego przyjaciela za darmo, ponieważ koszt zabiegu pokrywa Urząd m.st. Warszawy.


↓ ADRESÓWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger