piątek, 14 czerwca 2013

Co zrobić, by pies lubił jeździć samochodem

Co zrobić, by pieś lubił jeździć samochodem
No tak…znaleźliście już miejsce, gdzie spokojnie możecie wypocząć z psem (zajrzyj do poprzedniego artykułu- TUTAJ), zbliża się termin Waszego wyjazdu na wakacje, ale na wycieczkę wybieracie się autem i zastanawiacie się, jak Wasz przyjaciel, który od zawsze boi się samochodu, wytrzyma z Wami taką kilkugodzinną podróż? Spokojnie, wystarczą Wasze chęci, czas i cierpliwość, a jestem pewna, że, z moją małą pomocą, i z tym problemem sobie poradzicie! :)

Niestety, nie wszystkie psiaki kochają podróże samochodem. Owszem, są i amatorzy tego rodzaju przygód, dla których jest to niesamowicie wspaniałe przeżycie, ale są też czworonogi, które wręcz panicznie boją się chociażby wejść do auta, już nie mówiąc o jeździe tym środkiem lokomocji. Jak poradzić sobie z takimi, niemalże szczękającymi ze strachu zębami, psiakami? Nie jest to prosta sprawa, ale przecież dla chcącego nic trudnego, prawda? :)

Pamiętajcie, że podróż samochodem powinna kojarzyć się psu z czymś przyjemnym i to jest najważniejsze. Jeśli psiak będzie czuł się bezpiecznie, będziecie dla niego cierpliwi, nie będziecie podnosić głosu i będziecie używać łagodnego tonu, wszystko powinno się udać. Dobrze jest uczyć psa jazdy samochodem już od szczeniaka. W dorosłym życiu będzie to wówczas dla niego normalna sytuacja, której nie będzie się opierał, bo nie będzie czuł strachu.

↓ MATA SAMOCHODOWA DLA PSA ↓


Sposoby na to, by nauczyć psa jazdy samochodem


 1. Jeżeli Twojemu pupilowi samochód kojarzy się wyłącznie z czymś złym lub przykrym tak, że nie chce on nawet do niego podejść, to zacznij od zachęcania psiaka smakołykami. Możesz kłaść smakołyki coraz bliżej auta. Gdy pies będzie po nie sięgał, od razu chwal go i nagradzaj słowami i gestami.
 2. Na początku, mimo wejścia do samochodu i zjedzenia smakołyka, pies szybko może się zorientować, że przecież boi się auta, nie powinno go w nim być i jak najszybciej z niego wyskoczy. Spokojnie, nie denerwuj się i zrozum, że psiak potrzebuje czasu, żeby oswoić się z nową sytuacją. Powtórz więc ćwiczenie jeszcze raz i kolejny, jeżeli zajdzie taka potrzeba.  
 3. Nie zamykaj na siłę psa w samochodzie, niech na początku drzwi będą otwarte, żeby pies wiedział, że w każdej chwili może z niego wyjść, że nikt nie zrobi mu krzywdy i nie zamknie go w tej dużej, przerażającej klatce- dzięki temu poczuje się bezpiecznie i będzie wiedział, że samochód to nie więzienie, a całkiem przyjemne miejsce, w którym można wygodnie posiedzieć i popodziwiać widoki :)
 4. Psy uwielbiają się bawić. Możesz, podczas zabawy ze swoim psem, wrzucić jakąś zabawkę, czy kijek, niby przypadkiem, do samochodu. Pies, żeby złapać tę rzecz, bardzo możliwe, że wskoczy do samochodu i przekona się wtedy, że ten pojazd to nic strasznego.
 5. Jeżeli powyższe metody nie zadziałają, spróbuj sam wejść do samochodu i zawołaj psa- radośnie, bez nakazującego tonu, bez złości, po prostu tak, jak wołasz go, by przybiegł się z Tobą pobawić.
 6. Jeżeli Twój pies przestanie bać się tej okropnej, jego zdaniem, maszyny, którą jest samochód, to stopniowo najpierw zamknij drzwi, następnym razem zamknij drzwi i włącz silnik, a kolejnego dnia udaj się już na krótką przejażdżkę. Zacznij od kilkuminutowej i, stopniowo, wydłużaj czas podróży.
↓ KLATKA SAMOCHODOWA DLA PSA ↓


Pamiętaj, przez cały czas oswajania psa z samochodem, nagradzaj go smakołykami, chwal i ciesz się z jego postępów, by czuł się szczęśliwy, bezpieczny i, by podróż była dla niego dobrą zabawą! :)

Poruszając temat przejażdżki samochodem, chciałam Wam jeszcze powiedzieć, że niektóre psy, tak, jak ludzie, cierpią na chorobę lokomocyjną. Dlatego też dobrze jest przed podróżą nie dawać psu jeść. Jeśli wiecie, że Wasz psiak ma właśnie taki problem, dodatkowo udajcie się  przed wycieczką do weterynarza. Przepisze on pupilowi leki, które pomogą mu przetrwać podróż bez żadnych komplikacji.

↓ TRANSPORTER DLA PSA ↓


Pamiętajcie!  Podczas każdej podróży samochodem powinniście:

 • co 2-3 godziny robić postój, by napoić Waszego towarzysza podróży
 • mieć przy sobie odpowiednią ilość ulubionej karmy Waszego czworonożnego przyjaciela
 • na postojach wyprowadzać psa, by mógł się załatwić i odetchnąć powietrzem (nigdy nie spuszczajcie go ze smyczy, ponieważ nie wiadomo, jakie w danym miejscu grożą mu niebezpieczeństwa)
 • mieć przy sobie aktualną książeczkę zdrowia psa

No to wiecie już wszystko, pozostaje mi tylko życzyć Wam powodzenia, wytrwałości i udanych podróży z ukochanymi psiakami! :)

↓ AKCESORIA DLA PSA PRZYDATNE W PODRÓŻY ↓

Sklep Telekarma

4 komentarze:

 1. A moze jeszcze warto zapatrzeć sie w taka matę, jesli czesto przewozimy naszego czworonoga autem? http://kardiff.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za informacje, ja właśnie zamierzam oswajać swojego pieska, bo czeka nas dłuższy wyjazd na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój pies ma świra na punkcie jazdy samochodem - nie można go odpędzić od auta wciska się do samochodu jak tylko może z myślą że gdzieś pojedzie jest wtedy strasznie pobudzony ,nie lubie go zabierać bo strasznie sie leni czasami zabieraliśmy go w góry jak był mały i pewnie przez to sie tak zachowuje.Wczoraj wcisnął mi sie do nowego samochodu i go okrzyczałam,wygoniłam to usiadł 3 metry od samochodu patrzył na mnie i płakał normalnie jak dziecko zadziwia mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo istotne informacje - dzięki! Ostatnio miałem sytuację, gdzie widziałem psa zamkniętego w aucie przy 25 stopniach, mało brakło a by zdechł. Na szczęście, w porę mu pomogłem. samochód

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger