piątek, 7 czerwca 2013

Jak chronić psa przed kleszczami?


Jak chronić psa przed kleszczami


Sezon kleszczowy trwa. Dlatego chciałabym przybliżyć Wam sposoby na to, jak dbać o swojego psiaka tak, by skutecznie obronić go przed złapaniem kleszcza. Ale najpierw trochę faktów.

Kleszcz jest pajęczakiem należącym do podgromady roztoczy. Mieszka na drzewach, ale tylko na tych najniższych, które nie przekraczają metra wysokości. Na swoją ofiarę czyha latami, ukrywając się na spodniej stronie liścia danej rośliny.

Naturalne sposoby na zminimalizowanie ryzyka złapania kleszcza


Idąc na spacer z pieskiem należy przestrzegać pewnych zasad. Znając upodobania kleszcza, najlepiej unikać łąk, polan i lasów liściastych. Nawet idąc po mieście, musimy zwracać uwagę na to, by nasz pies nie wchodził w żadne krzaki, bo i tam może znajdować się kleszcz. Po każdym spacerze należy sprawdzić skórę psa. Możemy to zrobić w trakcie głaskania naszego pupila lub w trakcie czesania go. Jednak ja polecam technikę masażu. Obiema rękami uważnie masujemy skórę psa. Wtedy najłatwiej jest wyczuć jakiekolwiek zgrubienia.

Preparaty przeciwkleszczowe


W sklepach zoologicznych i w gabinetach weterynaryjnych możemy znaleźć preparaty odstraszające kleszcze. Najlepsze są  te, które, poza odstraszaniem, również zabijają pasożyta. Zawierają one permetrynę, czyli substancję silnie trującą dla owadów. UWAGA: Jeśli poza psem masz w domu również kota, nie nakrapiaj psa preparatem zawierającym permetrynę. Zostało udowodnione, że jest ona toksyczna dla kotów. Nie jest ona jednak trująca dla ludzi.   
Oprócz nakrapiania psa, możemy założyć mu obrożę przeciwkleszczową, która będzie dodatkowym zabezpieczeniem.

Jak usunąć kleszcza


Jeśli Twój pies złapie kleszcza, należy jak najszybciej się go pozbyć. Nie powinno się go niczym smarować, co niestety jest częstym błędem popełnianym przez właścicieli tych wspaniałych zwierząt.

Usuwanie kleszcza krok po kroku:


 1. Kleszcza należy chwycić pęsetą, jak najbliżej skóry. UWAGA: Bądź ostrożny. Jeśli zgnieciesz kleszcza, nie będziesz w stanie go wyjąć i Twój pies może zachorować na babeszjozę. 
 2. Delikatnym, lecz zdecydowanym i powolnym ruchem należy wyciągnąć kleszcza w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
 3. Po usunięciu pasożyta należy dokładnie sprawdzić, czy pozbyliśmy się go w całości. Ranę zdezynfekuj spirytusem salicylowym i bardzo dokładnie umyj ręce.
 4. Miejsce po ukąszeniu należy obserwować. Jeśli wystąpią jakieś obrzęki bądź rany, natychmiast udaj się do weterynarza. 

Jeśli boisz się usunąć kleszcza samodzielnie, pójdź do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Zabieg usuwania kleszcza nie jest drogi, a Ty będziesz spać spokojnie, wiedząc, że został przeprowadzony prawidłowo.

Czasami, mimo że nakrapiamy swojego pupila, on i tak łapie kleszcza- jak w przypadku mojej Tori ( jej zdjęcie zostało umieszczone w pierwszym poście). Kiedy ją kąpałam, co wcale nie było łatwe, poniżej karku znalazłam u niej kleszcza. Dzięki temu, iż dbałam o jej zdrowie, kleszcz nie wyssał jej ani kropli krwi. Był jednak wczepiony w jej skórę. Szybko poleciałam z nią do weterynarza i za wyciągnięcie kleszcza zapłaciłam 10 zł. Teraz po pasożycie nie ma ani śladu, a ja nadal regularnie nakrapiam Tori.

Pamiętajcie o tym, że kleszcza można złapać przez cały rok, tak więc profilaktycznie dbajcie o swojego pupila. Preparaty przeciwkleszczowe kosztują w granicach 30 do 40 złotych. Nie jest to duża cena za zdrowie i życie Twojego psa.

Fotolia.pl

↓ PREPARATY PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma
 

6 komentarzy:

 1. Mam jeszcze jedno pytanie.Ostatnio spostrzegłam, że na moim piesku CHODZI kilka kleszczy.Nie były one do niego przyczepione tylko po nim chodziły.Co mam zrobić?Czy mam się bać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam taka sama sytuację. Najlepiej psa pozadnie wykapac dwa razy szamponem przeciw pchłom i kleszczom a nastepnie zalozy obroze przecie kleszczom ktora pozwoli otumanic chodzace klrszcze i pozbyc sie ich z siersci. Polecam obtoze firmy bayer wodoodporna ktora chroni psa przez rok i kosztuje okolo 90 zl ale warto zainwestowac .ewentualbie jesli pies nie ma stycznosci z woda mozna kupic obroze z tej samej firmy ktora ma takie samo dzialanie tylko dziala przez7 miesiecy i nie chroni przed woda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nareszcie jest coś lepszego niż te wszystkie krople, o których się notorycznie zapomina, i obroże, które śmierdzą albo nie działają. W dodatku moja sunia miała cały czas jakieś uczulenia od tego badziewia. Od trzech miesięcy Punia jest na tabletkach od weterynarza. Koniec z problemem kleszczy, pcheł, uczuleniem od obroży itd. Święty spokój wart każdych pieniędzy :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja malutka też nazywa się Punia :D hahah :D my brałysmy te tabletki i powiem one żadnego rezultatu nie dały. Nie byłam zbytnio zadowolona.;( W tym roku kupiłam fiprex, na razie działa - wiadomo sezon sie zaczyna dopiero.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też używałam fiprexa. Tani, łatwy do zastosowania. Polecam chyba. Nie mam porównania z niczym innym.

  OdpowiedzUsuń
 6. dziewczyny, a jaką wielkość ? I na jakim piesku ? Bo ja chcę zamówić. O i za jkiego sklepu ?
  Weterynarz mi polecał :DDz

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger