niedziela, 22 września 2013

Wścieklizna u psa

Wścieklizna u psa
Dzisiaj przybliżę Wam temat wścieklizny (zwanej czasami wodowstrętem), czyli zakaźnej i śmiertelnej choroby zwierząt, z którą boryka się niemal cały świat.

O wściekliźnie


Wściekliznę powoduje wirus rodzaju Lyssavirus (rodzina Rhabdoviridae), który atakuje układ nerwowy, prowadząc do zapalenia mózgu oraz rdzenia kręgowego. Wścieklizna to choroba śmiertelnie niebezpieczna nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. W Polsce wścieklizna występuje zarówno wśród zwierząt dzikich (np. u lisów, czy nietoperzy), jak i zwierząt gospodarskich (przykładem są konie) i zwierząt domowych (psy, koty). Na wściekliznę nie chorują ryby, ptaki oraz gady. Choroba ta jest trudna do całkowitego wyeliminowania, ponieważ nie ma sposobu na to, by szczepić na nią zwierzęta, żyjące na wolności, dziko.

Zarażenie wścieklizną


Zwierzęta i ludzie zarażają się wścieklizną, gdy zostaną ugryzieni przez zainfekowane zwierzę. Do rany dostaje się wówczas ślina chorego zwierzaka i wirus atakuje pogryzionego. Istnieje również możliwość zarażenia się w inny sposób niż poprzez ugryzienie. Może do tego dojść, gdy tylko ślina chorego dostanie się do organizmu drugiego osobnika, poprzez np. niewidoczne uszkodzenia skóry. Wystarczy, że zwierzę poliże swoją "ofiarę". Należy pamiętać, że ślina u chorego zwierzęcia może zawierać zarazki jeszcze zanim wystąpią objawy zarażenia. Okres wylęgania wścieklizny jest różny i trwa zazwyczaj od 14 do 90 dni u zwierząt mięsożernych i od 20 do 150 dni u zwierząt roślinożernych.

Objawy i przebieg wścieklizny

Można wyróżnić dwie postacie wścieklizny:
  • gwałtowną (inaczej zwaną szałową),
  • cichą (porażenną).
Postać gwałtowna wścieklizny charakteryzuje się tym, że zwierzę nagle zachowuje się zupełnie inaczej niż dotychczas. Zwierzęta dzikie, z reguły nieufne wobec człowieka, stają się spokojne, mniej bojaźliwe, natomiast zwierzęta domowe, na co dzień spokojne, stają się nagle agresywne. Przestają jeść i pić, gryzą inne napotkane zwierzęta i ludzi, często uciekają, połykają niejadalne przedmioty. Później dochodzi do różnych porażeń, skutkujących np. występowaniem zeza, opadaniem żuchwy. Pies jest wyczerpany, i w ostatnim stadium wścieklizny umiera.

Postać cicha wścieklizny przebiega w podobny sposób, jednak bez ataków agresji. Również ostatnim stadium w jej przypadku jest śmierć.

Śmierć w wyniku wścieklizny następuje po 5-7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów choroby, które poprzedzone bywają nawet kilkumiesięcznym okresem inkubacji.

Jak leczyć wściekliznę

Niestety, wścieklizny nie da się wyleczyć. Wściekliźnie można jedynie zapobiegać. Obecnie, wszystkie psy mają obowiązek być raz do roku szczepione przeciwko tej ciężkiej, śmiertelnej chorobie.

 

Ugryzienie człowieka przez psa 


Jeśli zostaniemy ugryzieni przez psa lub inne zwierzę, nie powinniśmy zbyt szybko tamować krwawienia, ponieważ razem z wypływającą krwią, pozbędziemy się śliny zwierzaka, który może mieć przecież wściekliznę. Ranę należy później przemyć wodą lub najlepiej wodą z mydłem, ponieważ wirus odpowiadający za wściekliznę jest wrażliwy na mydło. Następnie powinniśmy udać się do lekarza, który powie nam, co dalej.

Co zrobić z psem, który ugryzł


Zwierzę, które zaatakowało człowieka powinno zostać poddane obserwacji, bez względu na to, czy jest regularnie szczepione, czy nie. Obserwacja polega na czterokrotnym przyprowadzeniu psa do lecznicy weterynaryjnej, w wyznaczonych przez lekarza weterynarii terminach. Podczas wizyt, weterynarz ogląda zwierzę pod kątem objawów, występujących w przypadku wścieklizny. Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia chorego zwierzęcia do weterynarza, ugryziony człowiek musi koniecznie zostać poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcia: Fotolia.pl

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy post. Osatatnio oglądałam Cujo dlatego zainteresowała mnie ta choroba. Fajnie, że to opisłaś.

    OdpowiedzUsuń
  2. Owszem, trzeba szczepić, ale pamiętajmy, że są też przeciwwskazania przeciw szczepieniom! Czasem warto je przełożyć. Przykładowo są opisane tutaj https://www.fiprex.pl/blog/wscieklizna-u-psa-objawy-i-leczenie/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger