sobota, 21 września 2013

Hydroterapia dla psów

Hydroterapia dla psów
Dzisiaj opowiem Wam o metodzie leczenia bodźcowego, która co raz częściej staje się świetnym środkiem rehabilitacyjnym dla psów – Hydroterapii. W ostatnich latach bardzo zyskała na popularności ze względu na swoje zbawienne działanie.

Hydroterapia, zwana również wodolecznictwem lub akwaterapią, polega na zewnętrznym stosowaniu wody w różnych stanach: ciekłej, gazowej lub stałej, do celów rehabilitacyjnych. W zależności od schorzenia, wykorzystywane są inne ciśnienie lub temperatury wody.

Historia Hydroterapii


Metoda leczenia różnych schorzeń za pomocą wody była wykorzystywana już w starożytnych Chinach oraz Japonii. W Europie znalazła zastosowanie w rzymskich łaźniach parowych.

Od paru lat hydroterapia jest bardzo popularnym zabiegiem stosowanym u ludzi. Dopiero w pewnym momencie zauważono, że może być ona świetnym środkiem rehabilitacyjnym również dla czworonogów. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać i ulepszać ją po to, by leczyć wszelkie schorzenia, których normalna terapia nie jest w stanie naprawić.

Podział zabiegów z wykorzystaniem wody


Kuracje, w których wykorzystywane jest zbawienne działanie wody, dzielimy na zabiegi:
 • Z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego:
 1. kąpiele całkowite
 2. kąpiele perełkowe
 3. kąpiele częściowe
 4. kąpiele tlenowe
 5. kąpiele kinezyterapeutyczne
 6. masaże podwodne
 7. kąpiele aromatyczne
 •  Z wykorzystaniem ciśnienia strumienia wody:
 1. natryski stałe
 2. natryski ruchome
 3. polewanie
 •  Z użyciem tkanin:
 1. nacieranie
 2. kompresy
 3. zawijanie
 4. zmywanie
 5. okłady

 

Działanie Hydroterapii


W ostatnich latach, stosowanie hydroterapii u psów stało się bardzo popularne. Dzieje się tak, ponieważ w środowisku wodnym odciążane są bolesne stawy, dzięki czemu czworonogi o słabych mięśniach lub z ich niedowładem, są w stanie nimi poruszać. Dzięki temu wzmacniają układ mięśniowo – szkieletowy, uzyskują poprawę wytrzymałości, odporności mięśni na zmęczenie oraz wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego.

Ciepła woda, wykorzystywana w hydroterapii, działa relaksacyjnie i uśmierza ból. Pies jest aktywny w innym środowisku niż lądowe i jego mięśnie oraz stawy mają możliwość regeneracji.

W przypadku psów, wykonuje się marsz na podwodnej bieżni ruchomej, ćwiczenia bierne w wodzie oraz pływanie na dużej głębokości.

W wyniku uczęszczania na hydroterapię, zauważa się poprawę:
 • samopoczucia,
 • wydolności układu oddechowego,
 • ruchu stawów,
 • wytrzymałości serca oraz mięśni,
 • zwiększenie siły,
 • skrócenie czasu regeneracji.

Kiedy należy wybrać się z psem na hydroterapię


Nie wszystkie schorzenia powinny być leczone terapią wodną. Oto te, w przypadku których hydroterapia może być jedynym ratunkiem:
 • dysplazja stawu biodrowego oraz łokciowego,
 • zwalczanie otyłości,
 • pooperacyjna rehabilitacja wszelkich złamań,
 • stany zapalne kości oraz stawów,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • choroby kręgosłupa.

W internecie możecie znaleźć wiele filmików z zabiegów hydroterapii. Najczęściej wykonywanym jest ten na bieżni. Piesek, stojąc po grzbiet w wodzie, biega na niezbyt szybko kręcącej się taśmie. W trakcie tego zabiegu, czworonogi nawet z poważnymi urazami, wyglądają jakby nic im nie dolegało. Zdarzają się przypadki, gdzie psy, które ledwo chodziły i miały problemy nawet ze staniem, wracają do pełnej aktywności fizycznej.

Jeśli Wasz piesek ma problemy ze stawami bądź funkcjonowaniem mięśni, koniecznie zabierzcie go na hydroterapię. Już po kilku zabiegach zobaczycie różnice w zachowaniu psa i jego funkcjonowaniu. Dzięki terapii wodnej będziecie również mogli ograniczyć podawanie czworonogowi leków przeciwbólowych, co na pewno odciąży jego wątrobę i sprawi, że nie będzie musiał truć się niepotrzebną chemią.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓
Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger