poniedziałek, 9 września 2013

Mity o psach

Mity o psach
Czasem ktoś coś usłyszy, nie zweryfikuje, nie poczyta, nie sprawdzi i utrwalają się mity, krążące o psach, które absolutnie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Taka ploteczka, przekazywana z ust do ust, czasem krzywdząca dla niektórych ras albo np. psów o konkretnym umaszczeniu. Pamiętajcie, że powiedzieć można wszystko, ale dobrze jest się najpierw zastanowić nad tym, co chce się powiedzieć :)

Psie mity

 

Niektóre psy w ogóle nie uczulają i świetnie nadają się dla alergików


Ach, żeby tak było naprawdę...To, że wybierzecie psa, uznawanego za hipoalergicznego, ze względu na to, że nie ma sierści albo jego sierść przypomina w budowie ludzki włos, może nie wystarczyć. U psa uczula bowiem nie tylko sierść, ale i naskórek, ślina oraz mocz. Oczywiście, niektórzy alergicy mogą całkiem dobrze znosić obecność Yorshire teriera, czy Pudla, jednak nie ma reguły. Każdy pies może nas uczulić i musimy być na to przygotowani. Więcej o psach, polecanych alergikom przeczytacie TUTAJ

 

Wszystkie Dobermanny, Rottweilery i Pit Bulle to urodzeni mordercy!


Prawda jest taka, że najważniejsza jest prawidłowa socjalizacja i szkolenie psa od szczeniaka. Podobno tylko 20% to geny, 80% to wynik wychowania. Każdy pies, źle wychowany, pozostawiony sam sobie, taki, którym przewodnik nie zajmuje się, bez względu na rasę, może stać się bardzo agresywny i atakować wszystko, co się rusza. Równie dobrze Dobermann, czy inny, uważany przez ludzi za groźnego, pies może być niesamowicie posłusznym i łagodnym towarzyszem życia. Po prostu nie każda rasa będzie odpowiednia dla każdego człowieka. Psy silne, o trudniejszych charakterach, potrzebują właścicieli, którzy nie dadzą wejść sobie na głowę i będą potrafili ułożyć takiego psa. Ułożyć, nie znaczy bić, kopać i krzyczeć, żeby oczywiście było to jasne. Chodzi o bycie stanowczym, cierpliwym i konsekwentnym w działaniu. Dlatego też nie wybierajmy psa jedynie pod katem wyglądu. Poczytajmy o nim, zastanówmy się, czy faktycznie jest to rasa odpowiednia dla nas, przemyślmy wybór wielokrotnie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Czarne podniebienie świadczy o zwiększonej agresywności psa


Jest w tym tyle prawdy, ile w stwierdzeniu, że czerwone samochody to szybsze samochody ;) Kolor podniebienia nie ma najmniejszego znaczenia i wpływu na charakter psa. To jak kolor włosów, czy oczu. Wbrew temu, co często się mówi, rudy nie znaczy przecież od razu, że na pewno wredny :)

 

Tylko 6 pierwszych szczeniąt z miotu dostaje metrykę


Nie jest to prawdą. Każdy szczeniak, urodzony w legalnej, zarejestrowanej hodowli otrzymuje metrykę, która upoważnia właściciela do uzyskania rodowodu. Należy uważać na pseudohodowców, którzy wykorzystują naszą niewiedzę i sprzedają psiaki, które po prostu nie są rasowe. W 2012 roku, znowelizowano ustawę o ochronie zwierząt, która zabrania w ogóle sprzedaży oraz nabywania zwierząt bez rodowodu. Takie zwierzęta mogą być jedynie oddawane, a nie sprzedawane. Jeśli decydujemy się na zakup psa, chcemy wiedzieć i mamy prawo wiedzieć, kim byli jego przodkowie, czy psiak jest zdrowy, nie ma żadnych wad genetycznych. Tu nie chodzi o to, że mamy papier, bez którego przecież można się obejść. Tu chodzi o to, by mieć pewność, że nasz pupil został przebadany i nikt nas nie oszukuje. Czasem w miocie zdarza się szczenię, które nie spełnia pewnych warunków, by móc być psem wystawowym. To mogą być drobne "wady", które nie mają istotnego wpływu na użytkowość psiaka, ale wiadome jest, że maluch nie będzie mógł brać udziału w wystawach, nie będzie reproduktorem, ponieważ np. ma umaszczenie, odbiegające od wzorca. Takiego szczeniaczka możemy kupić taniej od hodowcy, jednak to dalej będzie szczenię z metryką, przebadane i ze sprawdzonego źródła.

 

Pies po kastracji zawsze tyje


Pies po kastracji może stać się mniej aktywny, stąd, jeśli nie dostosujemy diety do jego zmniejszonego zapotrzebowania na energię, oczywiście może utyć. Nie jest jednak tak, że kastracja = tycie. Należy po prostu wziąć pod uwagę stopień aktywności naszego pupila, w razie potrzeby dokonać zmiany karmy na taką o niższej kaloryczności, przeznaczoną dla psów po kastracji i nie powinno być kłopotów z nadmiernym tyciem po zabiegu. Pamiętajmy, by uważać na wagę pupila, ponieważ otyłość może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Ciepły nos psa oznacza, że jest on chory


Ciepły i suchy nos psiaka wcale nie daje pewności, że nasz pieszczoch jest chory, tak samo, jak zimny i wilgotny nos nie gwarantuje, że z psiakiem wszystko jest w porządku. W ciągu jednego dnia, w różnych momentach, możemy zobaczyć, że nasz psiak raz ma nosek suchy, a raz wilgotny. Suchy zaobserwujemy, np. podczas snu, kiedy pupil nie liże się po nosie i nie rozprowadza wilgoci, napływającej z kanałów łzowo-nosowych, albo gdy w całym domu jest sucho, ponieważ włączyliśmy kaloryfery. Kiedyś już poruszałam temat ciepłego i zimnego noska, więc jeśli chcecie wiedzieć więcej, zapraszam do artykułu, który znajduje się TUTAJ.

Każda suczka powinna choć raz w swoim życiu mieć szczeniaki


Nie ma dowodów na to, że suki, które miały młode, są zdrowsze od tych, które szczeniąt nie miały. Poza tym, psiaki nie mają takich marzeń, jak ludzie. Nie myślą o dzieciach, o zakładaniu rodziny. Kierują się jedynie instynktem. Jeśli poddamy suczkę zabiegowi sterylizacji, ten instynkt macierzyński zniknie. Nie musimy się obawiać, że naszej suni będzie przykro, że nie może mieć dzieci. Udowodniono jednak, że psy poddane zabiegowi kastracji / sterylizacji są mniej narażone na niektóre złośliwe nowotwory niż psiaki, których nie poddano takiemu zabiegowi. Warto się zatem zastanowić i, jeśli nasz psiak nie jest psem hodowlanym, przeznaczonym do rozrodu, pomyślmy nad jego kastracją, bez względu na to, czy jest to samiec, czy też suczka.

Istnieje naprawdę mnóstwo mitów o psach. Można by było tak wymieniać i wymieniać i ciężko byłoby skończyć :) Jeśli znacie jakieś inne mity, które szczególnie zapadły Wam w pamięć, podzielcie się nimi z nami :)

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

  1. Co z ciążą urojoną u suczek? Sądziłam, że jest to związane z "chęcią" posiadania szczeniaczków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam do przeczytania artykułu, w całości poświęconemu urojonej ciąży u suk http://www.napsimtropie.pl/2013/09/urojona-ciaza-u-suk.html Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger