poniedziałek, 16 września 2013

Szkolenie psa klikerem

Szkolenie psa klikerem
Co to jest kliker? Na czym polega szkolenie z użyciem klikera? Czy jest to efektywna metoda szkoleniowa? O tym w dzisiejszym poście :)

Czym jest kliker


Kliker to niewielki przedmiot ze sprężynującym kawałkiem metalu, który, po naciśnięciu, wydaje odgłos kliknięcia. Kliker używany jest do szkolenia pozytywnego i można go kupić w większości sklepów zoologicznych. Możecie również spróbować zamiast klikera użyć np. gwizdka. Ważne jest tylko, by substytut klikera wydawał dźwięk różny od wszystkich innych dźwięków, które pies słyszy na co dzień.

Na czym polega metoda klikerowa


W metodzie klikerowej chodzi o to, by pies zaczął kojarzyć, że kliknięcie oznacza, że zachował się tak, jak tego chcieliśmy, w sposób pożądany przez przewodnika. Kliknięcie jednak zacznie być ważne dla pupila dopiero wtedy, gdy będzie połączone z czymś dla niego przyjemnym. Co to oznacza w praktyce? Wydajemy naszemu milusińskiemu komendę, on ją wykonuje, my natychmiast klikamy, żeby pies wiedział, za co go chwalimy i dajemy mu jakąś nagrodę, coś co lubi, jakiś jego przysmak. Gdy psiak nie wykonuje polecenia, nie krzyczymy na niego, nie stosujemy żadnej przemocy, po prostu ignorujemy zachowanie i próbujemy za jakąś chwilę, po raz kolejny wydać psu polecenie. Pamiętajmy, że pozytywne szkolenie to szkolenie, opierające się na motywacji, nie na strachu, czy bólu. Pies prędzej, czy później, zrozumie, że wykonywanie tego, czego oczekuje przewodnik opłaca się, ponieważ dostaje wtedy pyszny smakołyk. Musimy jedynie wykazać się cierpliwością, opanowaniem i konsekwencją.

 

Jak zacząć szkolenie z klikerem


 1. Wybieramy miejsce gdzieś z dala od ludzi, ulicy, różnych dźwięków, które mogą działać rozpraszająco na naszego psiaka.
 2. Udajemy się w upatrzone miejsce z niezbyt najedzonym psiakiem i z zapasem ulubionych smakołyków naszego pieszczocha.
 3. Zaznajamiamy psa z odgłosem, jaki wydaje kliker i uczymy go, że kliknięcie niesie za sobą coś pozytywnego, a mianowicie nagrodę. Wołamy psa, on do nas podbiega, klikamy i od razu po kliknięciu dajemy mu nagrodę. Powtarzamy ćwiczenie z 5-10 razy, żeby psiak zrozumiał, o co nam chodzi z tym klikaniem.
 4. Teraz możemy spróbować nauczyć psiaka jakiejś prostej komendy. Za każdym razem, gdy wykona ją poprawnie, od razu klikamy i dajemy psu smakołyk.

CIEKAWOSTKA Klikery na początku używane były w szkoleniu morskich ssaków, przede wszystkim delfinów. Dopiero później zaczęto wykorzystywać je podczas szkolenia psów, koni i innych zwierząt.

Zalety metody klikerowej

 

 • może stosować ją każdy, kto chce wychować swojego czworonożnego przyjaciela; nie potrzeba specjalnych umiejętności, by w odpowiedni sposób posługiwać się klikerem,
 • psiak jest szczęśliwy, szybciej się uczy, ponieważ motywujemy go do działania, a nie karcimy,
 • nasz przyjaciel rozwija się, wykorzystuje swój mózg, 
 • psiak dostaje konkretny sygnał dokładnie w tym momencie, w którym wykona polecenie; w przypadku wydawania głosowych pochwał, może się zdarzyć, że pies nie dostanie jasnego sygnału (jeśli np. zbyt późno go pochwalimy), może nie zrozumieć za co tak właściwie jest chwalony i dłużej zajmie nam nauczenie go wykonywania danej komendy w sposób właściwy i przez nas oczekiwany,
 • budujemy więź z czworonogiem,
 • możemy w ten sposób nauczyć psa nawet bardzo skomplikowanych sztuczek.

Pamiętajcie, że możecie zacząć uczyć psa już od szczeniaczka. Psiak jest wtedy chętny do zabawy, więc szkolenie potraktuje jak coś ciekawego, pewnego rodzaju rozrywkę. Należy jednak pamiętać, że maluchy szybciej się nudzą, więc nie każcie im skupiać się na nauce przez długi czas, bo mogą się zniechęcić. Wystarczy kilka minut ze 2-3 razy dziennie. Nie zapominajcie również, że wcale nie jest tak, że raz nauczony pies, będzie już na zawsze pamiętał to, czego się nauczył. Musicie ćwiczyć ze swoimi czworonogami regularnie, bo inaczej zapomną to, co już potrafią.

↓ KLIKER DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

 1. Uważam, że to dobra metoda :) Jednak mój piesek nauczony jest podstawowych komend, więc nie zdecydowałam się na jego kupno (klikera). Ale może jednak nie zaszkodzi dodatkowo jego żyć? :) Na pewno nie zaszkodzi a tylko przyniesie korzyści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nauka nowych sztuczek przy pomocy klikera? :)

   Usuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger