środa, 25 września 2013

Psy rasy Chow chow

Psy rasy Chow chow
W dzisiejszym poście opiszę rasę, której wygląd zawsze mnie zachwycał i całkowicie rozbrajał. Do tej pory, za każdym razem, gdy widzę psiaka tej rasy, chciałabym do niego podejść i go wyściskać i wyprzytulać :) To przecież taki pluszowy, słodki misiaczek. O kim mowa? Oczywiście o Chow chow :)

Okazuje się jednak, że wygląd naprawdę bywa mylący. Chow chow'y bowiem wcale nie są takimi przytulaskami, jak mogłoby się wydawać. To bardzo uparte, nieprzewidywalne stworzenia, nad którymi dość ciężko jest zapanować. Wcale nie są takimi ciapkami, na jakie wyglądają. Są niesamowicie silne, czujne, odporne na ból. Nie każdy sprawdzi się jako przewodnik Chow chow'a. Dobrze więc wiedzieć więcej o tej rasie, by kupno Chowka było świadomym wyborem, opartym na czymś więcej niż tylko wspaniały wygląd.

Krótki rys historyczny rasy Chow chow


Chow chow'y to psy, które pojawiły się już ok. 2000 lat temu. Niektórzy twierdzą, że rasa ta powstała ze skrzyżowania Mastifa tybetańskiego z Samojedem. Na początku, Chow chow'y wykorzystywano do polowań, przede wszystkim na wilki. Były one także psami stróżującymi na dworze cesarza, wykorzystywano je jako środek transportu w górach Tybetu, a także hodowano ze względu na ich mięso i futro. Rasa oficjalnie została rozpoznana przez American Kennel Club w roku 1903.

Charakter  psów rasy Chow chow


Psy rasy Chow chow to przede wszystkim wspaniałe psy stróżujące. Są niesamowicie czujne, ale nie należą do psiaków hałaśliwych, czy nadmiernie szczekliwych. Niezbyt ufają obcym. Często mówi się, że Chow chow wybiera sobie jednego osobnika z rodziny, przewodnika, którego uwielbia i kocha bezgranicznie. Do reszty rodziny, owszem, także się przywiązuje, jednak jest to już zdecydowanie inna relacja. Chow chow to psiak, którego nie poddaje się szkoleniu, ponieważ jest bardzo uparty i zawsze robi to, na co ma ochotę. Można spróbować nauczyć go kilku prostych komend, jednak jest to bardzo żmudne i trudne, ponieważ Chow chow będzie wykonywał nasze polecenia tylko i wyłącznie wtedy, kiedy sam będzie miał na to ochotę :) Pies tej rasy potrzebuje zatem właściciela zdecydowanego, konsekwentnego, jednak również spokojnego, opanowanego i wyrozumiałego. Chowki to z reguły spokojne psy, jednak, potrafią pokazać na co je stać, kiedy ktoś zajdzie im za skórę. Jeśli więc macie w domu małe dzieci, uważajcie, by nie wyprowadziły Waszego miśka z równowagi, nadmiernie szarpiąc go i tarmosząc.

Pielęgnacja psów rasy Chow chow


Sierść Chow chow'ów wymaga regularnej pielęgnacji. By zapobiec powstawaniu kołtunów, dobrze jest czesać naszego malucha codziennie lub co drugi dzień, wówczas pielęgnacja jest prosta i zajmuje bardzo niewiele czasu. Ważne jest, by usuwać martwe włosie, jednak róbmy to delikatnie, by nie wyrwać zbyt dużo sierści i podszerstka. Pamiętajmy, że, jeśli chodzi o kąpanie Chow chow'a, to nie powinno się ono odbywać częściej niż dwa razy w roku, ponieważ zbyt częste kąpiele mogą pozbawić sierść właściwego wyglądu. Chow chow'y mają bardzo wrażliwą skórę, dlatego musimy używać specjalnych preparatów, które jej nie podrażnią i nie wywołają alergii.

↓ SZCZOTKI DLA PSA ↓


Problemy zdrowotne psów rasy Chow chow


Chow chow'y często miewają problemy z oczami i cierpią na entropium, czyli podwinięcie powieki. Inne problemy, charakterystyczne dla tej rasy, to przerosty w stawach skokowych, luźne stawy kolanowe, problemy z oddychaniem (ze względu na bardzo krótką kufę), problemy skórne i alergie.   

Ciekawostki o psach rasy Chow chow


 • niektórzy opisują Chow chow'y, mówiąc, że "Chow to w 1/3 kot, 1/3 pies i 1/3 człowiek",
 • w Chinach na Chowki mówi się także chiński miś, pies-wilk, czy pies z Kantonu,
 • Chow chow  ma charakterystyczny niebiesko-czarny język, dlatego często słyszy się, że jest to pies, który "próbował polizać językiem niebo",
 • temperatura ciała u zdrowego Chowka jest wyższa niż temperatura u innych psów i wynosi ok. 39 stopni,
 • samce tej rasy zazwyczaj są mniej skłonne do okazywania uczuć niż suczki,
 • najwięcej Chow chow'ów żyje w USA - tam jest to jedna z dziesięciu najpopularniejszych ras (300-400 tysięcy zarejestrowanych Chowków),
 • Chowki nie lubią deszczu i błota, jednak uwielbiają zabawy zimą, na śniegu
 

                                                          Profil psa rasy Chow chow:


Kraj pochodzenia: Chiny

Patronat: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: grupa 5., sekcja 5. (szpice azjatyckie i rasy pokrewne)

Wielkość: odległość od kłębu do łokcia taka sama, jak od łokcia do podłoża; wysokość w kłębie u psa: 48-56 cm., a u suki: 46-51 cm.

Ogólny wygląd:  zwarty, krótki, o lwim wyglądzie i dumnej postawie; charakterystyczny jest język, którego kolor jest czarno-niebieski

Umaszczenie: jednolicie czarny, niebieski, rudy, cynamonowy, kremowy, biały; często cieniowany (ale nie łaciaty i plamiasty)

Sierść: może być długa lub krótka; włos gęsty, obfity, bujny, prosty, odstający

Głowa: czaszka płaska, szeroka
 
Oczy: ciemne, owalne, średniej wielkości, czyste; kolor zgodny z kolorem szaty dopuszczalny u psów niebieskich i cynamonowych

Uszy: małe, grube, zaokrąglone na końcach, noszone sztywno i szeroko rozstawione, lecz nad oczami nachylone do przodu i lekko zbieżnie

Nos: duży i szeroki, czarny (z wyjątkiem psów kremowych lub prawie białych - u nich nos może być jasnego koloru oraz psów niebieskich i płowych, u których nos dopuszczalny jest w kolorze szaty)

Ogon: wysoko osadzony, noszony zdecydowanie nad grzbietem

 

 

Podsumowując informacje o psach rasy Chow chow:


 • to psy z reguły spokojne, jednak potrafią pokazać pazurki,
 • nie przepadają za pieszczotami, nie są psami przylepami,
 • bywają nieprzewidywalne,
 • przywiązują się do swoich właścicieli, są im wierne,
 • są świetnymi stróżami,
 • nie są hałaśliwe i szczekliwe,
 • nie są zbyt ufne w stosunku do obcych,
 • wymagają regularnej pielęgnacji,
 • mogą mieszkać w bloku, nie potrzebują zbyt wiele ruchu,
 • nie lubią deszczu,
 • potrzebują właściciela o silnym charakterze, konsekwentnego - są bardzo uparte,
 • nie nadają się do szkolenia, można nauczyć je jedynie kilku podstawowych komend.

↓ KARMY DLA PSÓW RAS ŚREDNICH↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalna Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger