sobota, 14 września 2013

Najczęstsze choroby oczu u psów

Najczęstsze choroby oczu u psów
Dzisiaj opowiem Wam o chorobach oczu najczęściej pojawiających się u psów. Niektóre z nich mają podłoże genetyczne, niektóre są wynikiem urazów lub już przebytych chorób, a jeszcze inne wynikają z błędów anatomicznych. 

Zaćma


Zaćma jest dziedziczną chorobą soczewki oka, która zazwyczaj skutkuje utratą wzroku. Polega ona na zmętnieniu soczewki, co powoduje, że jest ona częściowo lub całkowicie nieprzezierna i nie przepuszcza promieni świetlnych w głąb oka.

Najczęstszymi przyczynami zaćmy jest nieprawidłowa przemiana materii, różnego typu urazy lub wiek psa.

Choroby tej nie da się cofnąć. Jedyne co można zrobić to poddać psa zabiegowi usunięcia zmętnionej soczewki.

Entropium


Entropium jest dziedziczną wadą powieki. Może dotyczyć jej dolnej jak i górnej części, a nawet obu jednocześnie. Polega ona na tym, że brzeg powieki zawija się w stronę gałki ocznej, co sprawia, że włosy, które się na niej znajdują, drażnią rogówkę. To prowadzi do zapalenia spojówek.

Jeśli w porę nie zajmiemy się leczeniem entropium, może ono doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze oka, a nawet do ślepoty. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zaprowadzimy psa do weterynarza, choroba ta może zostać całkowicie wyleczona poprzez podawanie antybiotyków oraz specjalnych kropli do oczu.

 

Ektropium


Ektropium również jest dziedziczną wadą powiek. Jednak w przypadku tej choroby, powieka wywija się na zewnątrz oka. W wyniku tego, oko jest odsłonięte, niechronione i mogą dostać się do niego bakterie oraz zanieczyszczenia. Skutkiem tej wady jest również złe nawilżenie oka, co wpływa na dobrą jakość widzenia. Wszystko to może prowadzić do światłowstrętu, kurczowego zamykania powiek oraz  stanu zapalnego spojówki i rogówki.

Odpowiednio wcześnie wykryte ektropium można wyleczyć, nie powodując żadnych nieporządanych skutków. Jeśli jednak zaczniemy leczyć je zbyt późno, piesek może oślepnąć.

 

Jaskra


Jaskra jest chorobą oka, którą dzieli się na dwa rodzaje:
  • pierwotną – dochodzi do niej przy wrodzonej dysplazji struktury kąta tęczówkowo – rogówkowego (goniodysgeneza),
  • wtórną – dochodzi do niej w wyniku zmian anatomicznych, które powstały po przebyciu jaskry pierwotnej.

  Objawy jaskry:
   • łzawienie,
   • kurcz powiek,
   • widoczny ból,
   • obrzęk rogówki,
   • pogorszenie się jakości widzenia,
   • rozszerzenie źrenicy.

   W leczeniu jaskry stosuje się różnego typu antybiotyki oraz zabiegi operacyjne.

   Zapalenie błony naczyniowej


   Przyczyny zapalenia błony naczyniowej dzielimy na:
    • infekcyjne – choroby wirusowe, grzybicze, bakteryjne, riteksje i pierwotniakowe,
    • nieinfekcyjne – pasożyty, urazy, nowotwory i choroby immunologiczne.

    Choroba ta może być spowodowana również innymi czynnikami, czyli zewnątrzpochodnymi. Zalicza się do nich m.in. mikroorganizmy lub urazy.

    Objawy zapalenia błony naczyniowej:   
     • światłowstręt,
     • ciśnienie wewnątrzoczne,
     • ból,
     • zaczerwienienie.

     Leczenie tego schorzenia polega na zapobieganiu powikłaniom, które mogą zaszkodzić w poprawnym widzeniu i tym, które są przyczyną zapalenia błony naczyniowej.

      

     Postępujący zanik siatkówki (PRA)


     Postępujący zanik siatkówki jest dziedzicznym zwyrodnieniem siatkówki. Polega na degeneracji fotoreceptorów, które znajdują się w siatkówce oka, która dzieli się na dwie warstwy: pigmentowatego nabłonka i części nerwowej. Nabłonek odpowiada za zaopatrywanie w substancje odżywcze i likwidację obumarłych tkanek.

     Wada ta prowadzi do pogorszenia wzroku. Pies traci możliwość widzenia centralnego i zostaje mu jedynie widzenie peryferyjne. Jest więc możliwość, że czworonóg nie zauważa przedmiotów stojących nieruchomo, natomiast świetnie widzi poruszające się obiekty.
     PRA jest niestety nieuleczalne.

     Pamiętajcie, by zwracać uwagę na nawet najdrobniejsze zmiany w widzeniu psa. Im szybciej zajmiecie się ich leczeniem, tym większe prawdopodobieństwo, że choroba całkowicie ustąpi.

     ↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU PSA ↓

     Sklep Telekarma


     Tekst: Małgorzata Filipczyk
     Zdjęcie: Fotolia.pl

     Brak komentarzy:

     Prześlij komentarz

     Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger