piątek, 6 września 2013

Leptospiroza

Leptospiroza

Dziś opowiem Wam o jednej z chorób zakaźnych – Leptospirozie. Zbyt późno wykryta może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym nawet do śmierci pupila.

Czym jest Leptospiroza


Leptospiroza, zwana również chorobą Stuttgardzką lub chorobą Weila, jest wywoływana przez kilka rodzajów bakterii z rodziny Leptospira. Jej przebieg może być bezobjawowy. Zdarza się jednak, że wywołuje ona poważne dolegliwości, przez co okres choroby jest bardzo bolesny i nieprzyjemny.  Jeśli piesek jest młody, osłabiony i niezaszczepiony, zachorowanie na Leptospirozę może być równoznaczne z wyrokiem śmierci.

 

Jak dochodzi do zarażenia


Do zakażenia chorobą Stuttgardzką może dojść poprzez kontakt ze zwierzętami, które są bezobjawowymi nosicielami bakterii. Są nimi głównie szczury, inne gryzonie oraz stworzenia mieszkające w lesie. Bakterie Leptospiry znajdują się w nerkach nosiciela, który wydala je na zewnątrz wraz z moczem.  Często trafiają one do wód stojących (bagien oraz kałuż), gdzie potrafią przeżyć długi okres czasu.

Bakterie Leptospiry mogą wniknąć do organizmu psa poprzez uszkodzoną skórę, głównie na łapach, oraz błony śluzowe (wargi, spojówki, jama nosowa oraz ustna).

 

Objawy Choroby Weila


Najczęstszymi objawami Leptospirozy są:

  • brak apetytu,
  • zapalenie mięśni,
  • osłabienie,
  • gorączka,
  • biegunka,
  • ostre zapalenie żołądka oraz jelit.

 

Występowanie Leptospirozy


Choroba Weila może występować w trzech różnych postaciach:

  • nerkowej, czyli podostrej – charakteryzuje się ona zapaleniem nerek, szklistym kałem, nieprzyjemnym zapachem z pyska psa, krwawymi wymiotami oraz martwicą końca języka,
  • jelitowo – żołądkowej, czyli żółtaczkowej – charakteryzuje się ona apatią, wymiotami, biegunką, wysoką gorączką, drżeniem mięśni, przekrwieniem spojówek, żółtaczką, brązowym odcieniem języka, sztywnością kończyn oraz ciemnożółtym moczem,
  • posocznicowej, czyli nadostrej – charakteryzuje się silnym osłabieniem, wysoką gorączką, wymiotami, wybroczynami na skórze oraz błonie śluzowej warg, uszkodzeniem serca oraz krwawieniem dziąseł.

Leczenie choroby Stuttgardzkiej


Ważne jest, żeby choroba została wykryta jak najwcześniej. Właśnie od tego zależy długość oraz skuteczność leczenia. Najczęściej podawane są psu antybiotyki ( m.in. penicylina, cefalosporyny, tetracyklina lub chloramfenikol). Jeśli jednak doszło do uszkodzenia nerek, niezbędne jest uczęszczanie na dializy.

↓ WITAMINY DLA PSA ↓

 

Jak chronić psa przed Leptospirozą


Profilaktyka w przeciwdziałaniu zachorowania na chorobę Weila polega na stosowaniu szczepień ochronnych. Należy również zwracać uwagę na to, czy nasz pupil nie ma żadnych zadrapań oraz ran, przez które bakterie mogłyby dostać się do jego organizmu. Trzeba również ograniczyć kontakt czworonoga z gryzoniami, które mogą być bezobjawowymi nosicielami bakterii Leptospiry.

 

Czy człowiek może zarazić się chorobą Stuttgardzką


Niestety tak. Warto więc zrezygnować z pływania, a nawet moczenia nóg, w wodzie, w której możliwe jest występowanie moczu zwierząt zarażonych Leptospirozą. Jeśli nasza praca wiążę się z przebywaniem w środowiskach, które sprzyjają rozwijaniu się bakterii z rodziny Leptospira, należy wyposażyć się w odzież ochronną, która zapobiegnie przedostaniu się źródła zakażenia do naszego organizmu.

Jeśli przebywamy w domu z pupilem cierpiącym na Leptospirozę, musimy ograniczyć z nim kontakty. Najlepiej, przez cały okres trwania choroby, nie przytulać się zbytnio do psa i nie dawać mu lizać się po twarzy.

Bacznie obserwujcie własnego psa. Dzięki temu, szybko dostrzeżecie niepokojące objawy i oszczędzicie pupilowi niepotrzebnego cierpienia.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓
Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger