czwartek, 19 września 2013

Choroba Aujeszkyego

Choroba Aujeszkyego
Dzisiaj opowiem Wam o nieuleczalnej chorobie, której źródłem jest wirus najczęściej spotykany u trzody chlewnej - chorobie Aujeszkyego. Najczęstszymi jej nosicielami są świnie, owce, kozy, psy, koty, norki oraz bydło. Póki co, nie przedstawiono dowodów na to, iż zwierzę może zarazić człowieka chorobą Aujeszkyego.

Choroba Aujeszkyego, zwana również wścieklizną rzekomą, jest zakaźną chorobą wirusową zwierząt gospodarskich i domowych. Najczęściej pojawia się u trzody chlewnej. Z powodu wysokiej zaraźliwości, jest zwalczana nakazem z urzędu. Mięso zakażonego zwierzęcia stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego stosuje się obowiązkowe szczepienia u świń.

Historia choroby Aujeszkyego


Pierwszy udokumentowany przypadek zachorowania na chorobę Aujeszkyego został stwierdzony w 1813r. w USA, w miejscowości Marietta w stanie Ohio. Na początku nosiła nazwę wściekłego świądu u bydła i dopiero po dokładniejszym zbadaniu jej przez Aladara Aujeszky, węgierskiego lekarza weterynarii, w 1902r. uzyskała obecnie znaną nazwę i formę.

W większości krajów, choroba Aujeszkyego dotyczyła głównie owiec, bydła, psów, kotów oraz norek. Jednak w 1935 r., po kolejnych wnikliwych analizach, lekarze uznali świnię za naturalnego i głównego nosiciela wirusa powodującego chorobę Aujeszkyego.

W Polsce dopiero w 1987r. odnotowano pierwszy przypadek wścieklizny rzekomej u psa. Odkryli go lekarze z Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Choroba Aujeszkyego wywoływana jest przez wirus SHV-1, który nie jest odporny na działanie w niskiej oraz wysokiej temperaturze i ulega zniszczeniu już w 100 stopniach.

Przyczyny zarażenia chorobą Aujeszkyego


Główną przyczyną zarażenia wirusem SHV-1 jest zjedzenie przez psa surowych lub niedogotowanych narządów wieprzowych. Właśnie w nich znajduje się skupisko patogenu.

Czworonóg może zarazić się chorobą Aujeszkyego poprzez drogę inhalacyjną, przez pogryzienie, błonę śluzową nosa i jamy ustnej.

Gdzie koncentruje się wirus SHV-1


Wirus, będący powodem cierpienia na chorobę Aujeszkyego, znajduje się głównie w mózgu, krtani, rdzeniu kręgowym i płucach. Nie przemieszcza się wraz z krwią, dlatego jego skupiska znajdują się właśnie w tych narządach.

Objawy choroby Aujeszkyego


Po zarażeniu się wirusem SHV-1, występują następujące objawy:
  • swędzenie skóry,
  • drapanie się w okolicach pyska i jamy nosowej,
  • kłopoty z utrzymaniem równowagi,
  • potykanie się i przewracanie,
  • ślinienie się,
  • nadmierne przełykanie śliny,
  • drgawki,
  • paraliż mięśni.

Istnieją jednak choroby, których objawy przypominają te odpowiadające zakażeniem się wirusem SHV-1. Jest to na przykład nosówka, choroba Rubartha oraz ostre zatrucia pokarmowe. Jednak w przypadku powyżej wymienionych chorób, poza zaburzeniami nerwowymi, możemy zaobserwować inne dolegliwości, związane głównie z układem oddechowym oraz pokarmowym.

Choroba Aujeszkyego jest również często mylona ze zwykłą wścieklizną.

 

Leczenie choroby Aujeszkyego


Niestety, ale choroba ta jest nieuleczalna i jedyne co możemy zrobić, to skrócić cierpienia naszego psa poprzez wykonanie zabiegu eutanazji.

Zapobieganie chorobie Aujeszkyego


Nie istnieją skuteczne szczepionki, które mogłyby zapobiec tej chorobie. Jedyne co możemy zrobić, to nie podawać psu surowych produktów poubojowych od trzody chlewnej. Najlepiej kupować jedynie przebadane mięso, które najpierw należy gotować w temperaturze wyższej niż 100 stopni przez ok. 30 minut.

Pamiętajcie, że jeżeli zobaczycie jakiekolwiek objawy choroby Aujeszkyego u psa, od razu zwróćcie się do weterynarza. Niestety, nie może on zapobiec rozwijaniu się wirusa w organizmie, ale może skrócić cierpienia naszego czworonoga.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓
Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger