niedziela, 22 września 2013

Czy warto uśmiechać się do psa

Czy warto uśmiechać się do psa
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dużo rozumie Wasz pies? Czy mówiąc do niego, wykonując pewne gesty, macie wrażenie, że czworonóg patrzy na Was z pełnym zrozumieniem? Dziś opowiem Wam o tym, czy pies rozumie ludzką mimikę i czy warto jest się do niego uśmiechać.

Od dawna właściciele psów twierdzą, że ich pupile rozumieją bardzo wiele, czyli słowa, mimikę twarzy, gesty oraz ton głosu. Jednak dopiero niedawno okazało się, że psy świetnie odczytują to, co przekazujemy im wyrazem naszej twarzy.

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Azabu w Sagamihara wykazali, że pies rozumie mimikę twarzy człowieka. Eksperyment dotyczył głównie tego, czy czworonóg rozumie, kiedy się do niego uśmiechamy, a kiedy mamy obojętną minę.

Przez pewien okres czasu, psy były uczone reakcji na uśmiechnięte twarze swoich właścicieli na przedstawianych im fotografiach. Po tych treningach, pupil był w stanie rozpoznać wyrazy twarzy również obcych ludzi na fotografiach. Co więcej, pies był w stanie stwierdzić, czy uśmiecha się do nich osoba obca i czy jest ona tej samej płci co właściciel danego czworonoga.

Okazało się, że psy mają świetny zmysł obserwacji i są na tyle inteligentne, że można nauczyć je rozpoznawać nastroje.

Jeden z uczonych, Miho Nagasawa, oraz jego koledzy opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Animal Cognition. Według nich, kluczem do zrozumienia przez psa naszego wyrazu twarzy, jest stopień, w jakim odsłonimy psu nasze zęby. Tak więc, im szerszy uśmiech, tym większa szansa, że nasz pies zrozumie, w jakim jesteśmy nastroju.

Warto jest więc uśmiechać się do swojego pupila. Dzięki temu, łatwiej jest mu zrozumieć nasze zamiary oraz nasz obecny stan.

Japońscy uczeni stwierdzili również, że przez więź istniejącą między psem a właścicielem, czworonogowi łatwiej jest odczytać znaki, które wysyła mu jego pan.

 

Jak wzmocnić więź między psem a właścicielem


Oczywiście, więź psa z właścicielem buduje się przez całe życie. Istnieją jednak metody, dzięki którym można ją wzmocnić i zwiększyć wzajemne zrozumienie.

Jedną z takich metod, jest wspólne polowanie z psem. Nie chodzi tu o polowanie na zwierzynę, lecz na zabawkę zakopaną w ziemi lub pod liśćmi. Zabawa polega na tym, że staramy się razem z pupilem odnaleźć wcześniej schowany przedmiot. Kucamy, kopiemy i szukamy zdobyczy. Dzięki temu pies całą uwagę skupia na właścicielu i czuje, że jest on osobą, której można ufać, i która zawsze znajdzie coś fajnego.

Możemy również biegać z psem, przeciągać linę, nauczyć go aportować. Wszystkie zabawy prowadzą do tego, że pies ma pozytywne skojarzenia z naszą osobą.

Ważne jest, by spędzać jak najwięcej czasu z psem. Oprócz zabawy, musimy zapewnić mu odpowiednią tresurę oraz treningi. Pies czuje się w pełni szczęśliwy, gdy zapewnimy mu trzy rzeczy: dyscyplinę, jedzenie oraz miłość.

 

Czy ludzie rozumieją zachowania psów


Naukowo nie jest to jeszcze potwierdzone. Jednak każdy właściciel psa wie, że z czasem uczy się odczytywać zachowania swojego zwierzaka. Na przykład, gdy pies szczeka, wiemy, czy robi to, ponieważ widzi kogoś obcego, czy chce zwrócić na siebie naszą uwagę, a może chce zakomunikować, że dzieje się mu coś złego. Wiemy również, kiedy pies jest szczęśliwy, kiedy smutny, kiedy źle się czuje a kiedy chce po prostu przebywać razem z nami.

Wiele rzeczy, związanych z zachowaniem psa, nie zostało jeszcze naukowo potwierdzone. Jednak, będąc właścicielem czworonoga, sami przekonujemy się, że pupil nie jest tylko zwierzęciem. Jest istotą myślącą, odczuwającą emocje, przeżywającą różne sprawy oraz cierpiącą tak samo jak my. Nie ważne więc, czy naukowcy wezmą coś pod lupę czy nie. Najważniejsza jest miłość, którą darzymy psa. Jeśli obdarujemy go szczerym uczuciem, on to odwzajemni i odda nam całe swoje serce.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger