wtorek, 3 września 2013

Cmentarze dla zwierząt

Cmentarze dla zwierząt
Przez wiele lat jest naszym najlepszym przyjacielem, kocha nas, my kochamy jego, staje się częścią naszego życia, naszej rodziny, ale niestety...na niego też przychodzi kolej. Pies, kot, a nawet papużka, czy chomik - to o nich mowa. Nie chcemy żegnać się z przyjaciółmi, wiedząc, że zostaną oni potraktowani jak jakieś śmieci. Wielu ludzi pragnie godnego pochówku dla swojego pupila. Z pomocą przychodzą nam więc cmentarze, stworzone specjalnie dla zwierząt.

Co zrobić ze zwłokami naszego zwierzaka


Kiedy życie naszego przyjaciela dobiegło końca, musimy się z nim pożegnać. Wielu właścicieli chce jednak nadal czuć obecność pupila, dlatego niektórzy postanawiają zakopać zwłoki swojego psa, czy kota np. w ogródku. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zgodne z prawem, z przepisami mającymi na celu utrzymanie czystości i porządku. Mówi się, że takie działanie stanowi również zagrożenie epidemiologiczne i musicie się liczyć z tym, że jeśli ktoś zauważy, że na własną rękę kopiecie swojemu pupilowi grób i na Was doniesie, zapłacicie mandat w wysokości nawet kilkuset złotych. Co więc legalnie można zrobić? Można pochować przyjaciela na cmentarzu dla zwierząt (często zwanym grzebowiskiem). Oczywiście jest to dużo droższa opcja niż oddanie zwłok do utylizacji, jednak też dużo bardziej, hmmm...powiedziałabym ludzka. Na cmentarzach chowamy nasze rodziny, przyjaciół, a zwierzę, po wielu wspólnie spędzonych latach, jest jak członek rodziny i ciężko nam wyobrazić sobie, by jego ciało zabrali panowie ze spalarni, którzy po prostu pozbędą się w szybki sposób zbędnego ciężaru.

Cmentarze dla zwierząt w Polsce i na świecie


Najwięcej cmentarzy dla zwierząt istnieje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jednak pierwszy oficjalny cmentarz dla naszych przyjaciół został otwarty w Londynie, na terenie Hyde Parku, w roku 1881. U nas w Polsce, pierwszy cmentarz dla zwierząt zaczął funkcjonować 10 lat później, w roku 1991, pod Warszawą, niedaleko Halinowa, w miejscowości "Konik Nowy" i nadano mu nazwę "Psi los". W dalszym ciągu jest to miejsce, gdzie można pochować swojego psa, kota, królika, chomika, czy nawet konia.

Koszt pochówku na cmentarzu dla zwierząt


Cena, jaką zapłacimy za godne pochowanie naszego pupila będzie różniła się, w zależności od wielkości zwierzaka. Na niektórych cmentarzach ceny wahają się np. od 50 zł za pochówek bardzo małego zwierzaka, jak szczur, chomik, czy ptaszek do  400 zł za zwierzęta ważące powyżej 30 kg. Cmentarze często oferują także możliwość odebrania zwłok zwierzęcia z domu, czy też z lecznicy weterynaryjnej, ustalając koszt dojazdu, zależny od liczby kilometrów, które muszą pokonać, by wykonać usługę dowozu. Należy się także liczyć z dodatkowymi opłatami, jak np. roczna opłata pielęgnacyjna, która wynosi zazwyczaj ok. 50-70 zł. Oczywiście, jeśli będziemy chcieli postawić naszemu pupilowi pomnik, czy tablicę nagrobkową z grawerem, śmiało możemy to zrobić. Musimy jednak liczyć się z tym, że to także zwiększy, i to znacznie, koszt pochówku naszego zwierzaka.

W jakich miejscowościach w Polsce istnieją cmentarze dla zwierząt


Z roku na rok, cmentarze dla zwierząt cieszą się coraz większą popularnością, dlatego też powstaje ich w Polsce coraz więcej. Oto miasta, gdzie możemy dokonać legalnego pochówku zwierzęcia:

 • Konik Nowy, k. Warszawy - "Psi los",
 • Łódź - "Cerber"
 • Rzędziany, k. Białegostoku - "Cmentarz Małych Zwierząt w Rzędzianach",
 • Szymanów, k. Wrocławia - "Tęczowy most" (cmentarz oraz krematorium),
 • Ropczyce, k. Rzeszowa - "Granica",
 • Piła - "Łąka pupila",
 • Mochle, k. Bydgoszczy - "Makstan".

Krematoria dla zwierząt


Nie tylko powstały cmentarze dla zwierząt, ale właścicielom stworzono także możliwość skremowania  przyjaciela i umieszczenia jego prochów w urnie. Pamiętajcie jednak, że w Polsce trzymanie jakichkolwiek prochów w domowym zaciszu lub rozsypanie ich, np. w ogródku, jest nielegalne. Kremacja możliwa jest m.in. w "Parku pamięci" w Lublinie, czy w "Tęczowym moście" w Szymanowie. Cena kremacji zależna jest od wielkości zwierzaka, jego ciężaru i może wynieść nawet 1 000 zł.

Diament z prochów zwierzęcia


Czy wiedzieliście o tym, że istnieje jednak szansa, by Wasz przyjaciel pozostał z Wami na zawsze? Jest to bardzo kosztowne, ale możecie zamienić prochy pupila w diament! Jeśli więc stać Was na kremację i wydanie kilku dodatkowych tysięcy, możecie mieć swojego zwierzaka zawsze przy sobie. 

Wirtualny cmentarz dla zwierząt


Czasami niestety, nawet jeśli bardzo byśmy chcieli pochować naszego ulubieńca, nie stać nas na cmentarz, a już na pewno nie na kremację i zamianę prochów zwierzaka w diament. Możemy jednak, by uczcić pamięć pieszczocha, skorzystać z któregoś z wirtualnych cmentarzy dla zwierząt. To strony, niektóre darmowe, inne płatne, gdzie można umieścić zdjęcia swojego zmarłego pupila, stworzyć taki jego wirtualny grób, o którego wirtualnie można też dbać. Niektórzy naprawdę ciężko znoszą odejście ukochanego zwierzaka i takie strony bardzo pomagają im odnaleźć się w tej trudnej dla nich sytuacji.

Ciekawostka!

Nie wiem, czy wiecie, ale w pierwszą niedzielę października obchodzi się Dzień Pamięci o Zwierzętach, takie Zwierzęce Zaduszki. Jest to dzień, w którym właściciel przychodzi na grób swojego pupila, porządkuje go, zapala świeczki, czy przynosi zabawki, by uczcić pamięć przyjaciela.

↓ WSZYSTKO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

3 komentarze:

 1. Ciekawy post, nie powiem.... szczególnie ciekawy akapit o cmentarzu wirtualnym i no i ciekawostka. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i cieszę się, że post wzbudził zainteresowanie :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Jeszcze jest cmentarz dla zwierząt w Rybniku (woj. śląskie), bardzo proszę go dodać do listy zwierzęcych grzebowisk w artykule...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger