piątek, 13 września 2013

Urojona ciąża u suk

Urojona ciąża u suk

Dzisiaj opowiem Wam o jednym z bardziej uciążliwych schorzeń u suk - urojonej ciąży. Jest ona groźna pod względem fizycznym. Jednak bardziej dokuczliwą stroną tej choroby są problemy psychiczne, które powoduje.

Urojona ciąża jest naturalnym stanem fizjologicznym, na który narażona jest każda suka nie poddana zabiegowi sterylizacji. U większości damskich osobników przebiega bezobjawowo. Niestety, czasami jej skutki mogą pozostawić po sobie poważne zniszczenia.

 

Czym jest urojona ciąża


Urojona ciąża u suk, tzw. pseudo ciąża, jest wynikiem zaburzeń psychiczno - hormonalnych. Schorzenie to dotyka suk  między 58 a 80 dniem po zakończeniu cieczki.

↓ PIELUCHY NA CIECZKĘ ↓


Charakteryzuje się ona prawdziwymi objawami ciąży, czyli nabrzmiałym brzuchem, laktacją oraz psychicznymi odczuciami. Czasami można się nawet spotkać z porodem u nieciężarnej suki.

Przyczyny urojonej ciąży


Przyczyny urojonej ciąży nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że może być wynikiem nadmiernej reakcji organizmu na zachodzące wewnątrz zmiany hormonalne, czyli obniżenie poziomu progesteronu przy równoczesnym wzroście prolaktyny (odpowiada za produkcję mleka).

Inną przyczyną urojonej ciąży u suki może być przerwanie długoletniej terapii hormonalnej, która miała na celu blokowaniu cieczki.

Objawy urojonej ciąży


Objawy urojonej ciąży przypominają jej przebieg w ostatnim okresie jej trwania. Wszystkie procesy zachodzące w organizmie zwierzęcia przygotowują je do prawdziwego porodu, a następnie do karmienia swoich szczeniąt. Gruczoły mlekowe stają się nabrzmiałe i zaczynają produkować mleko. Często również brzuch staje się nabrzmiały.

Od objawów fizycznych, bardziej niepokojące są objawy psychiczne. Suka zaczyna budować legowisko, staje się kapryśna i nadwrażliwa, szybko popada w podniecenie i histerię. Nie chce wychodzić na spacery i bywa ociężała.

Najgorsze jest to, że suka psychicznie jest gotowa na poród i opiekowanie się swoimi dziećmi. Czuje się zawiedziona, gdy po urojonym porodzie nie widzi na swoim posłaniu szczeniaczków. Suki po takim traumatycznym przeżyciu często popadają w depresję lub inne problemy psychiczne.

Leczenie urojonej ciąży


W przypadku mało uciążliwego przebiegu urojonej ciąży, wystarczy zmniejszyć codzienne porcje żywieniowe dla psa oraz ograniczyć podawanie białka. Należy również zapewnić suce większą ilość ruchu, czyli wychodzić na dłuższe spacery oraz organizować różnego typu zabawy na świeżym powietrzu.

Jeśli suka zdążyła uwić już gniazdko dla siebie i dla swoich dzieci, należy odizolować ją od niego. Ważne, by piesek nie myślał o tym, co przechodzi lub już przeszedł. Najlepiej byłoby zmienić suce otoczenie na jakieś kilka dni.

Jeśli suka ma obrzmiałe i bolące sutki, możemy położyć na nie okłady z kory dębu lub roztworu sody oczyszczonej. To złagodzi ból i zmniejszy opuchliznę.

Jeśli przebieg urojonej ciąży jest bardzo uciążliwy, należy podać suce preparaty, które wyhamują produkcję prolaktyny.

Jak zapobiec pojawieniu się urojonej ciąży


Jeśli chcemy oszczędzić suce zbędnego cierpienia i uszczerbku na psychice, musimy zabrać ją na sterylizację. Dzięki temu nie dojdzie do pojawienia się urojonej ciąży, a także innych schorzeń, takich jak nowotwór gruczołu mlekowego, nowotwór narządów rodnych oraz ropomacicza (polega na nagromadzeniu się wydzieliny gruczołowej we wnętrzu macicy).

Jeśli podejrzewacie u swojej suki urojoną ciążę, od razu wybierzcie się z nią do weterynarza. On wytłumaczy Wam dokładny przebieg choroby oraz wszelkie sposoby leczenia. Przeprowadzi Was przez cały proces i pomoże przywrócić zdrowie psychiczne oraz fizyczne pupila.

↓ KARMA DLA PSÓW STERYLIZOWANYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger