czwartek, 12 września 2013

Wolontariat w schronisku dla zwierząt

Wolontariat w schronisku dla zwierząt
Wolontariat oznacza dobrowolną pracę, za którą nie otrzymuje się pieniężnego wynagrodzenia. Zapłatą za bycie wolontariuszem w schronisku dla zwierząt jest np. widok merdającego radośnie ogonem zwierzaka, z którym ochotnik przebywa, bawi się i, którym się opiekuje. Czy wiecie, kto może zostać wolontariuszem? Czym zajmuje się taki wolontariusz? Zapraszam do czytania :)

Czy wolontariat w schronisku dla zwierząt to coś dla mnie


Wbrew pozorom, bycie wolontariuszem w schronisku dla zwierząt nie jest takie proste. Trzeba być silnym i to nie tyle fizycznie, co przede wszystkim psychicznie. W schroniskach często bowiem pojawiają się zwierzęta bardzo strachliwe, w ciężkim stanie, okaleczone, maltretowane wcześniej przez swoich właścicieli, agresywne. Niestety, trzeba być na to przygotowanym. Jeśli więc jesteś gotowy na wszystko, kochasz zwierzęta, lubisz pomagać, masz sporo wolnego czasu, jesteś zdrowy i nie masz problemów z alergią na zwierzęta, praca wolontariusza w schronisku jest jak najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

Jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt


Przede wszystkim, każde schronisko ma ustaloną własną granicę wieku, którą trzeba osiągnąć, by móc zostać wolontariuszem. Niektóre schroniska przyjmują młodzież od 13-go roku życia, inne od 16-go (oczywiście za zgodą rodziców), a jeszcze inne podpisują umowy tylko z osobami, które są pełnoletnie, czyli mają już za sobą swoje 18-ste urodziny. Trzeba po prostu zorientować się, jak sytuacja wygląda w schronisku, do którego chcielibyśmy się wybrać. Można zadzwonić, poszukać informacji w internecie albo po prostu odwiedzić wybrane schronisko. A co później? To zależy...czasem wystarczy rozmowa, wypełnienie kwestionariusza z danymi osobowymi (i zgoda rodziców, jeśli nie jesteśmy pełnoletni) i podpisanie umowy o świadczeniu usług wolontariackich, jednak w niektórych schroniskach procedura przyjęcia trwa nieco dłużej. Bywa, że osoby chętne, poza odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej, poddawane zostają przeszkoleniu oraz egzaminowi, na podstawie którego stwierdza się dopiero, czy dana osoba może zostać wolontariuszem w danym schronisku, czy też nie.

Jakie obowiązki ciążą na wolontariuszu w schronisku dla zwierząt


W większości schronisk dla zwierząt, praca wolontariusza polega przede wszystkim na:

  • wyprowadzaniu wyznaczonych psów na spacer, wspólnej zabawie ze zwierzakami, socjalizacji pieszczochów,
  • dbaniu o higienę psów oraz kotów (np. czesanie),
  • pomocy w przytrzymywaniu zwierząt podczas zabiegów weterynaryjnych,
  • karmieniu szczeniąt i kociąt,
  • czyszczeniu różnych pomieszczeń w schronisku,
  • dbaniu o czystość w boksach zwierzęcych.

Poza tymi czynnościami, do obowiązków wolontariusza często należą też:

  • pomoc w promocji schroniska (np. rozmowy z mediami, różnymi firmami),
  • pomoc w przygotowywaniu imprez, organizowanych przez schronisko (np. różnego rodzaju zbiórki),
  • fotografowanie zwierząt, pisanie ogłoszeń do gazet, na stronach internetowych - szukanie nowych domów dla pieszczochów.

Pamiętajcie, jeśli, z jakiegoś powodu, nie możecie zostać wolontariuszami, nie martwcie się. Są inne sposoby na to, by pomóc porzuconym zwierzakom. Słyszeliście o tymczasowym domu dla zwierząt? Zamiast w schronisku, psiak lub kociak może przebywać u Was. Możecie dać mu ciepło i opiekę do czasu, gdy znajdzie się ktoś, kto będzie mógł wziąć szkraba na stałe. W taki sposób sprawicie, że piesek lub kotek będzie szczęśliwy, będzie miał stały kontakt z człowiekiem, dzięki czemu nie zdziczeje i łatwiej będzie znaleźć mu nowego właściciela. Jeśli natomiast takie rozwiązanie także z pewnych powodów nie jest w Waszej sytuacji możliwe, możecie po prostu wspierać schroniska, zaopatrując je w pokarm, koce, legowiska, zabawki i inne akcesoria dla zwierząt, których w schroniskach nigdy za wiele. Psiaki i inne zwierzaki będą Wam za to z pewnością bardzo wdzięczne! :)

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger