wtorek, 9 lipca 2013

Sporty dla psów

Sporty dla psów
Psy, tak jak ludzie, potrzebują aktywności fizycznej, by utrzymać formę, mieć dobrą kondycję i po prostu dobrze czuć się we własnym ciele. Wychodzenie z psem na spacer możemy wzbogacić o naukę psa różnych ciekawych rzeczy, które sprawią, że przebywanie we dwójkę dostarczy nam jeszcze więcej radości i zbliży nas do siebie.

Na początku chciałabym zwrócić uwagę na to, że każdy z nas, bez dużych nakładów finansowych, może urozmaicić sobie i psiakowi chwile spędzane razem. Należy tylko pamiętać, że, wybierając sport dla naszego pupila, musimy wziąć pod uwagę to, w jakiej jest on kondycji, jaki jest jego stan fizyczny itp.. Najlepiej zapytać weterynarza o opinię, bo nie każdy sport będzie odpowiedni dla każdego psa. Mając np. pieska dużej rasy, który znajduje się w okresie intensywnego wzrostu, należy szczególnie uważać, by nie nie doprowadzić do uszkodzenia jego stawów, więc nie można przesadzić z intensywnością ćwiczeń, trzeba też zwrócić uwagę m.in. na podłoże, na którym pies ćwiczy. Nie wszystko wiemy, nie jesteśmy specjalistami, dlatego lepiej dmuchać na zimne i zasięgnąć porady, zanim będzie już za późno. Bezpieczeństwo i zdrowie psa przede wszystkim!

 

Codzienny wysiłek fizyczny z psem


1. Bieganie z psem


Biegając z psiakiem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników i dostosować bieg przede wszystkim do:
 • wieku psa
 • rasy psa
 • chorób, z jakimi boryka się pupil
Jeżeli zamierzacie uprawiać jogging z psem, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną smycz z amortyzatorem (amortyzuje nagłe szarpnięcia) oraz pas, do którego przypniecie tę właśnie smycz i założycie go sobie, by mieć wolne ręce i, by dzięki temu, wygodniej się Wam biegało.

↓ PAS DO BIEGANIA Z PSEM ↓


2.  Jazda na rowerze z psem


Wyjście na rower w asyście psa to na pewno wyższa szkoła jazdy niż zwykły jogging. Tutaj musimy najpierw przyzwyczaić psiaka do tego, by nie wbiegał pod koła roweru, by oswoił się z tym dziwnym dla niego sprzętem. Dlatego też początkowo powinniśmy wychodzić na spacer i z psem i z rowerem. Pies powoli będzie się przyzwyczajał do chodzenia obok roweru. Kiedy psiak opanuje już ten etap, wówczas można spróbować wsiąść na rower i bardzo, ale to naprawdę bardzo powoli, zacząć jechać, by w razie nieodpowiedniego zachowania psa, móc w odpowiednim momencie zareagować i zapobiec sytuacji, gdy komuś stanie się krzywda.

↓ TRANSPORTER ROWEROWY DLA PSA ↓


O czym należy pamiętać, jeśli chcemy wychodzić na rower razem z pupilem:

 • pies musi być bardzo posłuszny, powinien znać podstawowe komendy i prawidłowo je wykonywać
 • powinniśmy zaopatrzyć się w elastyczną smycz
 • smycz nie może być przywiązana do roweru - należy trzymać ją w dłoni, chyba że mamy tzw. springer, specjalny uchwyt do roweru, do którego przypinamy psiaka i możemy jechać bezpiecznie, trzymając cały czas ręce na kierownicy
 • pies powinien być w szelkach, a nie w obroży 
 • zwracajcie uwagę, po jakiej drodze jedziecie, by psiak nie pokaleczył sobie łap
 • tak, jak w przypadku joggingu, dostosujcie wycieczkę do swojego pupila, do jego wieku, rasy, chorób, wytrzymałości, kondycji itp.

 

3. Rolki


Również w tym przypadku trzeba powoli oswoić psa najpierw z tymi dziwnymi butami, które wkładamy na nogi ;) na początku psiak może na nas skakać, ciągnąć nas za mocno i za szybko, więc powolutku, powolutku i ostrożnie... szelki, długa smycz i możecie próbować. Znam osoby, które praktykują taką formę sportu z psem i są bardzo zadowolone. Właściciel ma frajdę, bo psiak go ciągnie, pies również jest szczęśliwy i naprawdę może się zmęczyć ;)

Od Was zależy, co wybierzecie. Możecie wymyślać naprawdę różne rzeczy, by aktywnie spędzać czas z psiakiem i jedyne, co Was ogranicza to Wasza wyobraźnia ;) Bieganie, skakanie przez przeszkody, pływanie to tylko niektóre możliwości. Pamiętajcie oczywiście, by, jak już wpadniecie na jakiś pomysł, udać się do weterynarza, żeby dowiedzieć się, czy jest to dobre ćwiczenie akurat dla Waszego pupila i na co należy uważać, żeby psiakowi nic się nie stało.

Nasi czworonożni przyjaciele mogą również brać udział w zawodach sportowych, stworzonych specjalnie dla nich. Niektóre dyscypliny wymagają poświęcenia naprawdę dużej ilości czasu, jeśli zależy nam na tym, by psiak osiągał sukcesy na zawodach. Pamiętajmy jednak, by nie dać się zwariować, sport powinien być dla psa zabawą, metodą na zbliżenie się do właściciela, wzmocnienie więzi i absolutnie nie róbmy niczego na siłę. Jeśli widzimy, że psu nie podoba się sport, który dla niego wybraliśmy, to może spróbujmy czegoś innego? Może być też tak, że psiak polubi sport, chociaż nie będzie bił rekordów i zdobywał pucharów, ale czy to jest ważne? Ważne, że będzie szczęśliwy i będzie Was kochał za to, że jesteście z nim wtedy, gdy robi coś, co uwielbia :)

10 najbardziej znanych psich sportów na świecie:

 1. Agility - sport ten polega na tym, że psiak musi pokonać, bez błędu i w jak najkrótszym czasie, specjalnie przygotowany tor przeszkód. Pies zalicza przeszkody w odpowiedniej kolejności, nie znając wcześniej ich układu. Pomaga mu w tym zadaniu jego właściciel, wydając głosowe i ruchowe komendy. W zawodach nie mogą brać udziału psy chore, z dysplazją, urazami oraz ciężarne suki.
 2. Obedience (inaczej posłuszeństwo sportowe) - pies jest szkolony do wykonywania komend (od podstawowych do zaawansowanych) i na zawodach oceniana jest szybkość i dokładność ich wykonywania oraz to, czy psiak wykonuje polecenia z chęcią i radością (ważne jest, by szkolenie psa odbywało się metodami pozytywnymi, a nie siłą!).
 3. Flyball - w tej konkurencji biorą udział dwie drużyny psów (drużyna to od 4 do 6 psów). Każdy pies z drużyny musi dobiec do maszyny, wyrzucającej piłki, uwolnić piłkę, naciskając maszynę łapą, i wrócić, razem z tą piłką, jak najszybciej, na linię startu.
 4. Frisbee - ta dyscyplina polega na wyrzucaniu przez przewodnika dysku, który pies musi złapać. Jest tu kilka konkurencji, w których można brać udział, np. freestyle, gdzie łapanie dysku wzbogacone jest o choreografię przy muzyce, czy time trial, czyli wykonanie dwóch 20-to metrowych rzutów, które pies musi złapać, w jak najkrótszym czasie. Dodatkowe punkty, w każdej konkurencji, liczone są, gdy pies, łapiąc dysk, odrywa od ziemi wszystkie łapy. 
 5. Doggie dancing (taniec z psem) - można brać udział w dwóch konkurencjach: heelwork to music - polega na wykonywaniu przez psa przeróżnych figur przy nodze właściciela, w rytmie muzyki oraz freestyle - różni się tym, że sztuczki mogą być wykonywane również w większej odległości od przewodnika.
 6. Tropienie sportowe - to sport wykorzystujący naturalne zdolności węchowe psów. Sport ten polega na rozpoznawaniu i znajdowaniu przedmiotów po ich zapachu.
 7. Weight - pull - to zawody trochę jak nasze zawody strongmanów, polegają bowiem na próbie przeciągnięcia przez psa specjalnie obciążonych sanek/wózka na odległość ok. 10 metrów (oczywiście pies musi być zdrowy i spełniać wszystkie inne konieczne warunki, by móc, bez szkody dla swojego zdrowia, brać udział w takich zawodach)
 8. Bikejoring -  polega na ciągnięciu przez psa roweru, na którym znajduje się człowiek.
 9. Skijoring - sport zimowy polegający na ciągnięciu przez psa, przywiązanego do niego liną, człowieka na nartach.
 10. Canicross - dyscyplina ta polega na bieganiu maszera z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem,  łączącej się z pasem na jego talii.

↓ FRISBEE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger