wtorek, 23 lipca 2013

Joga dla psów

Joga dla psów


W dzisiejszym poście opowiem Wam o wyjątkowym sporcie dla psów, który nazywa się doga. Jest to joga, na której właściciele ćwiczą wraz ze swoimi pupilami. Ta forma aktywności fizycznej staje się coraz bardziej popularna. Największą sławą cieszy się w USA oraz Japonii. Jednak ostatnio właściciele czworonogów z całego świata odkrywają zalety dogi i korzyści płynące z ćwiczeń właściciela z psem.

Miłość do czworonogów sprawia, że ich właściciele wymyślają coraz to nowe formy aktywności fizycznej po to, by je uszczęśliwić i spędzić z nimi więcej wolnego czasu. To uczucie doprowadziło do powstania kolejnego rodzaju jogi.

Suzi Teitelman ,sławna nauczycielka jogi dla psów, uczy dogi w Nowym Jorku i Jacksonville od 2002 roku. Zaczęła prowadzić te zajęcia po tym, jak zauważyła, że jej cocker spaniel lubi leżeć pod nią, gdy ona ćwiczy tradycyjną jogę w domu.

Joga dla psów zaczęła robić furorę w USA i Japonii, gdzie instruktorki Suzi Teitelman i Amy Stevens zdążyły już wydać DVD z ćwiczeniami dla psów i ich właścicieli.

 

Jak wyglądają zajęcia z dogi


Zajęcia z dogi zawsze rozpoczynane są masażem pupilów przez swoich właścicieli. Następnie pomagają oni swoim zwierzakom przyjąć odpowiednie pozy. Pieski, biorące udział w zajęciach, działają zazwyczaj jako ciężarki, mające pomóc w złapaniu równowagi swoim właścicielom lub samodzielnie wykonują pewne ruchy. W ćwiczeniach z dogi chodzi o to, by czworonogi rozciągały swe kończyny i osiągały wewnętrzny spokój i równowagę. Jeśli dana poza wymaga tego, by ćwiczący stał w pozycji pionowej, jego pupil musi znaleźć się pod jego pachą. Właśnie dlatego na zajęcia z dogi uczęszczają zazwyczaj psy rasy małych.

 

Jakie są pozycje w jodze dla psów


Pozycje w dodze wyglądają tak jak te w standardowej jodze, z tą różnicą, że są wykonywane razem z psami. Oto niektóre z nich:

 • Tadasana - podstawowa pozycja stojąca,
 • Wirabhadrasana I - pozycja wojownika I,
 • Adho mukha Dandasana - jedna z podstawowych pozycji siedzących,
 • Adho mukha svanasana - tzw. pies z głową w dół,
 • Urdhwa mukha svanasana - jedno z elementarnych wygięć do tyłu,
 • Adho mukha - wojownik skłon do przodu,
 • Wirabhadrasana II - pozycja bohatera II,
 • Padangusthasana, czyli pozycja, w której łapiemy się za palce u stóp.

 

Jakie korzyści płyną z uprawiania dogi


Pieski bardzo korzystają z relaksującego czasu, który, wraz ze swoimi właścicielami, spędzają na dodze .
Nauczyciele jogi dla psów mówią, że osoby, które uczęszczają na ich zajęcia, widzą poprawę w zachowaniu swoich pupili. Stają się one zrelaksowane i grzeczne. Niektórzy twierdzą, że ich czworonogi zmieniają się nie do poznania. Z rozbieganych, wiecznie nadaktywnych psów, stają się spokojne i zdyscyplinowane. Poprawia się również ich sprawność fizyczna. Jednak najważniejszą korzyścią płynącą z uprawiania dogi jest zacieśniająca się więź między psem a jego właścicielem.

Ciekawostka: Entuzjastycznie oraz energicznie nastawiony pies może pomóc zmotywować właściciela oraz umożliwić mu spalenie większej ilości tłuszczu. Naukowcy z Uniwersytetu z Missouri – Columbia znaleźli ludzi, którzy chodząc z psem zwiększyli swoją prędkość o 28 % w przeciągu 12 tygodni.

 

Podsumowując informację o dodze:


 • korzystnie wpływa na budowanie więzi między właścicielem a psem,
 • poprawia kondycję fizyczną pupila,
 • pozytywnie wpływa na zmiany zachowania czworonoga,
 • leczy bezsenność,
 • wspomaga spalanie tłuszczu u psa i u jego właściciela.

W Polsce joga dla psów nie jest jeszcze tak popularna, jak poza granicami naszego kraju. Myślę jednak, że, już niedługo, również u nas doga stanie się hitem i kolejną formą spędzania czasu z pupilem. Już teraz możecie znaleźć w internecie nagrania z zajęć jogi dla psów, które umożliwią Wam ćwiczenie jej u siebie w domu. Możecie również znaleźć zdjęcia oraz opisy pozycji, które ułatwią Wam praktykowanie dogi. Życzę Wam miłych i udanych ćwiczeń. :)
Sklep Telekarma


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger