wtorek, 23 lipca 2013

Najlepsze psy dla dzieci

Najlepsze psy dla dzieci
Jeśli macie w domu małe dzieci, a chcielibyście przygarnąć pieska, warto zastanowić się dwa razy nad tym, jaką rasę wybrać. To ważne, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo Waszych pociech. Zapraszam więc do przeczytania dzisiejszego wpisu, który, mam nadzieję, ułatwi Wam dokonanie takiego wyboru :)

Najlepsza rasa psa dla dzieci


Ciężko jest wskazać najbardziej odpowiednią rasę psa dla rodzin z dziećmi, ponieważ tak naprawdę każdy pies, nawet ten teoretycznie najłagodniejszy, może przez wiele lat być spokojny, a nagle, któregoś dnia, zachować się agresywnie i zrobić komuś krzywdę. Są jednak rasy, które uważa się za bardziej odpowiednie dla dzieci, ze względu na to, że posiadają pewne cechy pożądane w przypadku kontaktu z maluchami. Przede wszystkim, pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, w jaki sposób wychowamy naszego psa i jak go wyszkolimy. Tak naprawdę, większość psów będzie nadawała się dla rodzin z dziećmi, o ile psiak od szczeniaka będzie uczony tego, jak powinien się zachowywać.

Cechy, jakie powinien posiadać pies, który przebywa z dziećmi


 • łagodny, zrównoważony charakter
 • duża cierpliwość i opanowanie
 • przyjazny stosunek do dzieci
 • delikatność
 • opiekuńczość


UWAGA! Mówi się, że z reguły lepsze dla dzieci są psy ras większych od psów mniejszych, ponieważ małe psiaki cechuje przeważnie mniejsza cierpliwość, większy upór, a poza tym trzeba na nie uważać, bo łatwo mogą zostać skrzywdzone przez dzieci podczas zabawy.

10 przykładowych ras psów o cechach pożądanych przez rodziny z dziećmi


 1. Golden retriever - inteligentny, rodzinny, cierpliwy, łagodny, towarzyski - posiada wszystkie cechy, którymi powinien odznaczać się pies mający kontakt z dziećmi. Należy jednak uważać, ponieważ jest to duży, masywny, energiczny psiak i podczas zabawy może łatwo przewrócić małe dziecko.
 2. Labrador retriever - podobnie jak Golden, lubi dzieci, jest żywiołowy, łagodny i na pewno dogada się z malcem.
 3. Owczarek szkocki długowłosy - Collie - idealny pies dla początkujących, nie jest agresywny, bardzo szybko przywiązuje się do domowników, lubi zabawę i ruch.
 4. Beagle - mimo, że nie należy do dużych psów, jest polecany rodzinom z dziećmi, ponieważ jest bardzo aktywny, łagodny, inteligentny i skory do zabawy.
 5. Nowofundland - życzliwy, delikatny, łagodny niczym baranek ;) to bardzo towarzyski misiek, przyjazny w stosunku do ludzi, nawet tych najmłodszych, oraz dobrze dogadujący się z innymi psami :)
 6. Buldog angielski - wytrzymały, chętny do zabaw, nie wykazuje agresji w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt. Jest bardzo przyjacielski i lojalny.
 7. Szwajcarski pies pasterski - opiekuńczy, chętnie daje się głaskać, przytulać, ściskać przez dzieci. Jest również czujny i na pewno będzie potrafił ochronić dzieci przed obcymi :)
 8. Cocker spaniel angielski - wesoły, ciekawski, uwielbiający ruch i przeróżne zabawy.
 9. Border collie - idealnie sprawdzi się, jeśli macie już nieco starsze dzieci, ponieważ dla maluszków Border collie może być psiakiem zbyt energicznym i ruchliwym i często może np. przewracać Waszego brzdąca. To świetny towarzysz zabaw, chętnie pogra w piłkę, czy pobiega razem z Wami. Poradzi sobie również z pilnowaniem bawiących się dzieci.
 10. Cavalier king charles spaniel - niesamowicie łagodny, wrażliwy i niemal w ogóle nieszczekliwy pies. Polecany jest rodzinom z dziećmi, które już wiedzą, jak należy traktować pieska, by nie zrobić mu krzywdy.
Pamiętajcie, że w żadnym wypadku nie powinniście zostawiać dziecka sam na sam z psem, bez opieki. Nieważne, czy będzie to Rottweiler, czy Golden retriever. Nie chodzi tylko o to, że pies może stać się agresywny, ale może też zrobić krzywdę brzdącowi zupełnie przez przypadek, np. przygniatając go swoim ciężarem. Ważne jest też, żebyście nie zapomnieli o tym, że nie tylko psa należy wychować tak, by delikatnie obchodził się z Waszym dzieckiem, ale też dziecko od małego należy uczyć, by nie dokuczało psu, nie biło go, nie szarpało i nie tarmosiło. Szacunek musi być wzajemny a nie tylko jednostronny. Życzę Wam powodzenia i trafnych wyborów :)

Sklep Telekarma4 komentarze:

 1. a berneńczyk?? chyba o nim zapomniałas?

  OdpowiedzUsuń
 2. Berneńczyk / Bernardyn / Nowofundland :) jedno i to samo :D

  OdpowiedzUsuń
 3. To były tylko przykłady :) Oczywiście jest więcej psiaków, które lubią kontakty z dziećmi, są opanowane, łagodne i delikatne :) Pozdrawiamy! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger