środa, 17 lipca 2013

Psy rasy Chart Afgański

Psy rasy Chart Afgański
W dzisiejszym poście opowiem Wam o rasie psów, której osobniki pierwotnie wykorzystywane były jako psy myśliwskie, stróżujące oraz obronne - Chartach Afgańskich.

Charty Afgańskie należą do rasy psów myśliwskich. Są jednymi z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych czworonogów. Od początku istnienia, Charty Afgańskie najlepiej czują się na wsi - brały udział w polowaniach i wyścigach.

Charakter  psów rasy Chart Afgański

Ciężko jest zdefiniować charakter Chartów Afgańskich. Z jednej strony nie przejawiają one większej agresji. Z drugiej zaś są ciężkie w ułożeniu i mają problemy z uznaniem autorytetu swojego pana. Ze względu na ten fakt, zaleca się chodzenie z nimi na tresurę od najmłodszych lat. Ciężko jest jednak zmienić mentalność tych psów, ponieważ są one wielkimi indywidualistami. Należy trzymać je krótko i nie pozwolić wejść sobie na głowę. Jeśli zdecydujecie się na adopcję dorosłego psa rasy Chart Afgański, przygotujcie się na to, że będziecie musieli chodzić na wiele ustępstw. Ciężko jest bowiem wytresować dorosłego osobnika.
Charty Afgańskie nie są stworzone do mieszkania w wielkim, głośnym mieście. Potrzebują dużo ruchu i przestrzeni do życia.

Pielęgnacja Chartów Afgańskich

Pielęgnacja Chartów Afgańskich nie jest prosta. Przez to, iż ich sierść jest długa i gruba, codzienne dbanie o jej czystość i ładny wygląd jest trudne i żmudne. Psy tej rasy powinny być czesane od trzech do czterech razy w tygodniu. Do tego celu należy używać specjalnych szczotek - inną wykorzystamy do pielęgnacji okolic uszu i oczu a inną do reszty ciała. Powinna ona mieć gęsto rozmieszczone ząbki. Szczotka bądź grzebień powinny mieć miękkie zakończenia. Grzebienia używamy do rozczesania grubego włosa a szczotkę do układania poszczególnych jego kosmyków. Niezbędne jest regularne trymowanie sierści, które zapobiega powstawaniu kołtunów. 

↓ GRZEBIENIE DLA PSÓW DŁUGOWŁOSYCH ↓

Charty Afgańskie nie łatwo jest samemu ostrzyc bądź wykąpać. Dobrym rozwiązaniem jest zabieranie ich do psich salonów piękności.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSÓW DŁUGOWŁOSYCH ↓


Warto również podawać dobrej jakości karmę dla psów, np. marki Acana lub marki Brit.

Problemy zdrowotne

Charty Afgańskie nie należą do psów chorowitych. Są jednak obciążone rakiem oraz chorobami serca. Jak każde większe psy, są narażone na dysplazję stawów biodrowych. Mogą mieć alergię na anestetyki.

 

Ciekawostki o Chartach Afgańskich


 • wielu właścicieli psów tej rasy uważa, że nie są one nadzwyczaj inteligentne,

 • są jednymi z najtrudniejszych pupili do wytresowania,

 • Charty Afgańskie były ulubioną rasą psów hipisów - cenili je za niezależność i "wolnego" ducha,

 • są najczęstszymi klientami psich salonów piękności.

                                                       Profil psa rasy Chart Afgański:

Kraj pochodzenia: Afganistan

Kraj patronacki: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 10., Sekcja 1

Wzrost:
 • 64–74 cm (psy),
 • 60–70 cm (suki).
Waga:
 • 20–25 kg (psy),
 • 15–20 kg (suki).

Umaszczenie: występuje we wszystkich kolorach, jednak najrzadziej spotykane jest to w kolorze białym

Sylwetka: grzbiet prosty, średniej długości, umięśniony, lekko opadający ku tyłowi, kości biodrowe w miarę wydatne oraz szeroko rozstawione, żebra wysklepione a klatka piersiowa głęboka

Szata: włos długi, delikatny, okrywający całe ciało, u dorosłych psów na grzbiecie tworzy się siodło z krótkich i bardzo zwartych włosów, na głowie ( od czoła kierując się ku tyłowi ) włosy długie, które tworzą wyraźny czub, kufa pokryta jest krótkim włosem

Głowa: czaszka długa, niezbyt wąska , wydatny guz potyliczny, kufa długa, chwytne szczęki, stop czołowy nieznaczny, głowa proporcjonalna, ozdobiona długimi włosami, nos czarny a u psów jasnej maści - wątrobiany

Oczy: prawie trójkątne, lekko skośne, barwa ciemna ( przy jasnej maści może być lekko złocisty )

Uszy: długie, owłosione, opadające

Ogon: niezbyt krótki, nisko osadzony, zakończony pierścieniem, noszony wysoko

Podsumowując informacje o Chartach Afgańskich:

 • ciężko się je tresuje,

 • są niezależne, chodzą własnymi drogami,

 • nie grzeszą inteligencją,

 • nie są nadzwyczaj agresywne,

 • źle znoszą towarzystwo innych zwierząt oraz dzieci,

 • są trudne w pielęgnacji,

 • nie są stworzone do życia w małym mieszkaniu,

 • potrzebują dużo ruchu,

 • ich właściciel musi być zdecydowany i obdarzony silnym charakterem.


  ↓ WYSOKIEJ JAKOŚCI SUCHA KARMA DLA PSÓW ↓ 
Sklep Telekarma

3 komentarze:

 1. Nie zgadzam się z tym, jakże krzywdzącym opisem tej rasy. Właścicielce bloga polecam artykuł napisany przez znawcę tej rasy : http://www.klubcharta.zkwp.pl/o_chartach/83/chart_afganski . Proszę przeczytać ze zrozumieniem ! Sama przez wiele, wiele lat hodowałam tę rasę . Moje afgany chowały się razem z kotami, papugami, gryzoniami i nigdy nie było problemów. Wręcz przeciwnie .... Była wielka miłość międzygatunkowa. Tak samo miała się relacja pies/dziecko. Dziecko mogło psom rękę do gardła włożyć a psy nawet nie reagowały. Proszę zweryfikować opis tej pięknej , szlachetnej rasy, nad wyraz inteligentnej bo właśnie przez takie opinie rasa u nas w Polsce jest prawie archaiczna.A szkoda ....

  OdpowiedzUsuń
 2. W załączeniu do mojego poprzedniego postu, który nadal nie jest widoczny :
  [URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images62.fotosik.pl/977/1e347207f419ca2e.jpg[/IMG][/URL]
  [URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images64.fotosik.pl/977/885781052ff7cd2e.jpg[/IMG][/URL]
  [URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images62.fotosik.pl/977/2a6fb2d991d32582.jpg[/IMG][/URL]
  [URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images64.fotosik.pl/977/a4be34ec564b5df5.jpg[/IMG][/URL]
  [URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images62.fotosik.pl/977/233ccac171d1bd19.jpg[/IMG][/URL]

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam afgana przez 11 lat. Super inteligencja, super pamięć, szybko się uczył, gdy na czymś mu zależało. komunikował się głosem. Lubił dominować, ale mi wybaczał-nawet nadepnięcie nocą przez przypadek. Innych gryzł po kostkach. znał swoje drogi, bo tak był uczony a uczył się szybko. Pamiętał wrogów, nie zapominał krzywdy.Pies dla inteligentnych właścicieli.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger