poniedziałek, 29 lipca 2013

Adopcja psa

Adopcja psa

Czy zastanawialiście się ostatnio nad przygarnięciem psa? Byliście już w schronisku i wypatrzyliście pieska, którego chcielibyście wziąć do domu? W tym wpisie opiszę Wam, jak wygląda procedura adopcyjna oraz jakie warunki trzeba spełnić, by móc zaadoptować czworonoga.

Zanim postanowicie zaadoptować psa, zastanówcie się, czy na pewno jesteście na to gotowi. Pomyślcie o tym, czy jesteście wstanie zapewnić mu odpowiednie warunki, czy pod Waszą nieobecność będzie miał się nim kto zająć. Nie zapomnijcie również o tym, że pupil to nie tylko zabawa i wychodzenie na spacery. Wiele osób zapomina o tym, że posiadanie psa wiążę się z wydatkami. Trzeba przecież kupić mu karmę, smakołyki oraz zabawki. Jednak to jest najmniejszy problem. Największe wydatki związane są z wizytami u weterynarza, czyli ze szczepieniami, odrobaczaniem itd. Jednak największe pieniądze trzeba wydać w przypadku, gdy nasz pies na coś zachoruje bądź przydarzy mu się jakiś wypadek. Ostatnio, gdy byłam z moją Tori u weterynarza, obok mnie siedział właściciel starego psa rasy bokser. Piesek cierpiał na niewydolność nerek i za jedną wizytę jego opiekun zapłacił 320 zł.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by adoptować psa


Jeśli chcemy przygarnąć psa, musimy spełnić parę warunków:
 • należy mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać ze sobą odpowiednie dokumenty, czyli dowód tożsamości,
 • mieszkać w miejscu, w którym jesteśmy w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki życia,
 • zabrać ze sobą akcesoria, takie jak smycz, obrożę oraz kaganiec, które umożliwią nam bezpieczny transport psa .

 

Procedura adopcyjna


Zanim przygarniemy pieska ze schroniska, musimy przejść przez procedurę adopcyjną. Nie jest ona skomplikowana ani długotrwała. Dzięki temu, że wszyscy nowi potencjalni właściciele są jej poddawani, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pieskowi nie stanie się żadna krzywda.
 1. Wolontariusze, którzy zajmują się danym czworonogiem, udzielają informacji na jego temat. Dowiemy się o wieku, charakterze, historii oraz stanie zdrowia psa.
 2. Osoby, odpowiedzialne za danego osobnika, mają prawo oraz obowiązek wypytać potencjalnego opiekuna o warunki, jakie jest w stanie zapewnić pupilowi.
 3. W momencie adopcji musimy podpisać umowę adopcyjną. Zgodnie z jej treścią, wolontariusze mają prawo dokonać kontroli poadopcyjnej w miejscu zamieszkania psa.
 4. W przypadku złamania któregokolwiek z punktów umowy, wolontariusze mają prawo odebrać pupila nowemu właścicielowi.
W niektórych schroniskach należy również uiścić opłatę adopcyjną. Nie wiążę się ona z wielkimi wydatkami. Wynoszą one mniej więcej:
 • 45 zł za psy duże,
 • 30 zł za psy małe, średnie oraz szczeniaki,
 • 100 zł za psy rasowe,
 • 20 zł za psy powyżej 5 roku życia,
 • 50% opłaty za czworonogi przebywające w schronisku ponad rok,
 • zwierzęta niepełnosprawne bądź wymagające specjalnej opieki są zwolnione ze wszelkich opłat.

Nie wszystkie osoby, które przyjdą do schroniska i wyrażą chęć zaadoptowania psa, dostaną zgodę na zabranie go do domu. Wolontariusze nie wydadzą pupila komuś, kto wzbudzi w nich wątpliwości, co do intencji związanych z przygarnięciem czworonoga. Wiele osób, które pozornie mają dobre zamiary, tak naprawdę chcą wykorzystać pieska w złym celu, np.:
 • do samotnego pilnowania hal, magazynów oraz wysypisk śmieci,
 • do walk,
 • do eksperymentów medycznych.

Wolontariusze nie wydadzą również psa osobie, która:

 • jest pod wpływem alkoholu lub innych używek,
 • była oskarżona o znęcanie się nad zwierzętami,
 • jest chora psychicznie bądź ubezwłasnowolniona,
 • chce wręczyć komuś zwierzaka jako prezent.

Zanim wybierzecie się do schroniska, musicie zastanowić się nad tym, jakiego psiaka chcecie zaadoptować. Nie chodzi mi tu o rasę, lecz o wiek. Oczywiście, najłatwiej jest przygarnąć szczeniaka, który nie ma jeszcze wyuczonych nawyków i łatwo będzie się mu zaadaptować w nowym miejscu. Większym wyzwaniem jest adopcja starszego psa, ponieważ czworonogi w schronisku często mają za sobą traumatyczne przejścia, które mogą mieć wpływ na ich psychikę oraz zachowanie. Warto więc spytać się wolontariusza o historię danego pupila. Jeśli jego przeszłość nie była bardzo brutalna, nasza miłość i cierpliwość wystarczy do tego, by pomóc mu przystosować się do nowego środowiska. Jeśli jednak poprzedni właściciel psa był wyjątkowym tyranem, jego nowy opiekun powinien być doświadczony oraz posiadać wiedzę, która pomoże mu w przywróceniu psa do normalnego i spokojnego życia.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w podjęciu decyzji dotyczącej przygarnięcia psa. Jeśli jednak nie macie na to warunków, zawsze możecie wspomóc schronisko finansowo bądź pracować w nim w charakterze wolontariusza.

Sklep Telekarma


1 komentarz:

 1. bardzo przydatne inf.
  My mamy juz umówiona wizyte przedadopcyjna (obi wszytsko bylo ok) i maluch zostal juz z nami :) <3

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger