piątek, 5 lipca 2013

Pies z nadwagą

Pies z nadwagą


Coraz częściej słyszymy o tym, jak wiele jest otyłych ludzi na świecie. Są prowadzone kampanie, które mają uświadomić nas o niebezpieczeństwach związanych z tą chorobą, znamy sposoby jej zapobiegania i zwalczania. Jednak nie tylko ludzie mają problem z nadmiernym tłuszczykiem. Jak się okazuje, wiele psów choruje na otyłość. Jakie są jej przyczyny, jak z nią walczyć i jak zapobiegać? O tym opowiem Wam w dzisiejszym poście.

Przyczyny otyłości u psów


Problem otyłości nie jest kwestią jednowymiarową. Może się na nią składać wiele czynników:
 • zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy,
 • wiek psa - tak jak u ludzi, wraz z wiekiem zwalnia tempo metabolizmu oraz następuje spadek aktywności fizycznej,
 • niepoprawne dawkowanie jedzenia, które prowadzi do przekarmiania psa,
 • mała aktywność fizyczna,
 • przejście zabiegu sterylizacji lub kastracji,
 • predyspozycje genetyczne danej rasy.

Najczęstszą przyczyną otyłości u psów jest człowiek. Bardzo często, przy karmieniu psa, sugerujemy się etykietami na karmach. Niestety, tabelki informujące właścicieli czworonogów o tym, jaką dawkę powinny przyjmować pieski, nie są do końca poprawne. Oczywiście, możemy orientacyjnie spojrzeć na radę producentów, co do dawkowania danego pokarmu. Jednak wielkość porcji i ilość posiłków dla każdego psa jest kwestią indywidualną. Musimy wziąć pod uwagę jego wiek, zażywane leki, problemy hormonalne, przebyte zabiegi i poziom aktywności fizycznej. 
Musimy pamiętać również o tym, by nie dokarmiać psa między posiłkami. Częstym błędem właścicieli jest dokarmianie psa przy stole. Jest to błąd nie tylko żywieniowy, ale również wychowawczy. Zdarza się również, iż z miłości do swojego pupila, dajemy mu za dużo smakołyków. Nie wolno zapominać o tym, że wszelkie smakołyki przeznaczone dla czworonogów, są kaloryczne. Najlepiej kierować się rozsądkiem i zasadą "co za dużo, to niezdrowo".

Problemy zdrowotne psów z otyłością


Otyłość jest niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do poważnych powikłań:
 • obniżenia odporności,
 • otłuszczenia narządów,
 • zaburzenia układu oddechowego,
 • zaburzenia czynności serca i układu krążenia,
 • zaburzenia funkcjonowania wątroby, nerek oraz układu trawiennego,
 • przeciążenia stawów,
 • zwyrodnienia kręgosłupa.

 

Jak walczyć z otyłością u psów?

 

Walkę z otyłością należy zacząć od wizyty u weterynarza. On wykona psu wszystkie potrzebne badania, które wykażą, jak bardzo wyniszczony jest organizm pupila. Następnie dobierze mu właściwą, zbilansowaną dietę i da wskazówki odnośnie tego, jak ma wyglądać aktywność fizyczna naszego psa. Na początku nie będzie łatwo. Jednak, gdy zaobserwujemy już pierwsze efekty, zyskamy motywację do tego, by nasz pies wyglądał i czuł się zdrowo i radośnie.

↓ KARMY DLA PSÓW OTYŁYCH ↓Co zrobić, by nie doprowadzić do otyłości?


Najważniejsze jest prawidłowe dawkowanie pokarmu i dobór odpowiedniej karmy (w sklepach znajdziemy wiele karm dla psów z nadwagą, np. Brit, Acana lub Purina Pro Plan). Jeśli nasz pies przeszedł zabieg kastracji lub sterylizacji, należy podawać mu karmę przeznaczoną dla psów, które przeszły takie zabiegi. Ważne jest, by pies jadł posiłki mniej więcej o tych samych godzinach. Dzięki temu nie będzie odczuwał głodu w ciągu dnia i nie będzie miał ochoty na głupoty.
Pamiętajmy również o ilości smakołyków, które podajemy psu. Niech będą rarytasem a nie dodatkową porcją pożywienia.
Ważne jest również, by nie dawać psu zbyt dużo "ludzkiego jedzenia". Nie ma ono bowiem składników odżywczych, które wspomagają rozwój psa. Zawiera puste dla pupila kalorie, które przyczyniają się do wzrostu wagi.
Tak jak prawidłowa dieta, tak i aktywność fizyczna gra ważną rolę w zapobieganiu zachorowania na otyłość. Wystarczy, iż wyjdziemy z psem od trzech do pięciu razy dziennie, z czego co najmniej dwa spacery pozwolą psu spożytkować tkwiącą w nim energię. Różnego typu zabawy z pupilem również stanowią świetne ćwiczenia przyczyniające się do spalania kalorii.

Pamiętajcie, dbajcie o zdrowie pupila. Monitorujcie jego wagę, aktywność fizyczną oraz zachowanie. Dzięki temu Wy będziecie spać spokojnie a Wasz pies będzie żył długo, szczęśliwie i zdrowo. :)

↓ NISKOKALORYCZNE KARMY DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger