sobota, 13 lipca 2013

Pies i burza

Pies i burzaCzy Wasz pupil zachowuje się nieswojo podczas burzy? Chowa się, piszczy i podwija ogon? Jeśli tak, oznacza to, że odczuwa lęk przed dźwiękami grzmotów i ulewnego deszczu. W tym poście poradzę Wam co robić i czego nie robić, by pomóc psu przetrwać burzę oraz jak go do niej przyzwyczajać

Jeśli nie wiecie, czy Wasz pies odczuwa strach w trakcie burzy, musicie zwrócić uwagę na jego zachowanie. Zazwyczaj bardzo różni się od tego, jak pupil postępuje na co dzień.

 

Zachowania psa, który boi się burzy:

 • agresja,
 • lekkie drgawki,
 • stawianie uszu,
 • piszczenie, nerwowe podszczekiwanie,
 • szukanie bezpiecznego miejsca, schronienia,
 • podwijanie ogona,
 • skulenie się na podłodze,
 • nerwowe poruszanie się, w tym próby ucieczki,
 • ślinotok,
 • brak kontroli nad oddawaniem moczu,
 • drapanie, wylizywanie oraz wygryzanie różnych części ciała,
 • niszczenie przedmiotów znajdujących się w zasięgu wzroku.

 

Czego nie należy robić w przypadku, gdy pies boi się burzy


Największym błędem, który popełnia wielu właścicieli czworonogów, jest pocieszanie psa. Przytulanie, głaskanie, uspakajanie go może spowodować, że pupil będzie przekonany, iż jest nagradzany za swoją bojaźliwość. To doprowadzi do tego, że piesek będzie udawał strach po to, by zwrócić na siebie uwagę.
Częstym błędem jest również karcenie zwierzaka za to, że się boi. Takie działania pogłębiają lęk psa i bardzo ciężko będzie pomóc mu w pozbyciu się lęku.

 

Co zrobić, by pomóc psu przetrwać burzę?


Najlepiej jest odwrócić uwagę psa. W tym celu możecie pobawić się z nim jego ulubioną zabawką bądź zaproponować mu inne formy aktywności fizycznej. Dobrym sposobem na to, by pupil zapomniał o tym, że trwa burza, jest ćwiczenie z nim komend, które zna lub uczenie go nowych. Moja znajoma ma Maltańczyka, który przeraźliwie boi się grzmotów. Przez długi okres czasu nie wiedziała co ma zrobić, by przestał odczuwać lęk. Pewnego razu, gdy buszowała w internecie, znalazła zabawkę, do której wsypywało się psie przysmaki i odpowiednio zatrzaskiwało. Następnie pies musiał się nieźle napracować, by móc zjeść swoje smakołyki. Moja koleżanka postanowiła kupić tę zabawkę i w trakcie kolejnej burzy dała ją swojemu czworonogowi. Wydobywanie przysmaków zajęło mu ponad godzinę i pozwoliło zapomnieć o tym, że za oknem walą pioruny.
Zamiast takiej zabawki można dać psu przysmaki zrobione ze skóry wołowej. Można je dostać w sklepach zoologicznych. Często mają one kształt piłki, kości bądź buta. Dzięki takim formom, pies będzie musiał się trochę namęczyć zanim zje taki przysmak.

↓ ZDROWE PRZYSMAKI DLA PSA ↓


Pamiętajcie, że jeśli Wasz pupil będzie kojarzył burzę z czymś pozytywnym, czyli zabawą ze swoim właścicielem, łatwiej będzie mu ją przetrwać bez strachu.

Istnieje również inny sposób na to, by oswoić psa z burzą. Polega on na tym, iż 2 - 3 razy dziennie przez godzinę puszczamy psu nagranie dźwięków grzmotów i silnego deszczu. Początkowo odtwarzamy je na tyle cicho, by pies powoli przyzwyczajał się do puszczanych odgłosów. Następnie stopniowo podgłaśniamy je. Efekt końcowy będzie taki, że nasz pupil nie będzie nawet zwracał uwagi na to, że za oknem szaleje prawdziwa burza.

Jeśli pies jest wyjątkowo oporny i, mimo wszystkich naszych starań, nadal boi się odgłosów dochodzących z zewnątrz podczas burzy, musimy przygotować mu bezpieczne schronienie. Może to być np. miękkie legowisko wyłożone kocykiem, które umieścimy przy naszym łóżku. Jednak jeśli pupil wybierze sobie jakieś inne miejsce, powinniśmy zostawić go w spokoju. Nie podchodźmy do niego, nie dawajmy mu smaków za to, że leży i trzęsie się ze strachu. Mówienie pieszczotliwym głosem i wołanie psa również nie ma sensu. Najlepiej usiądźcie wygodnie przed telewizorem. Jeśli piesek będzie chciał schronić się w naszych ramionach, sam do nas przyjdzie. Do niczego go nie zmuszamy. Istnieje bowiem możliwość, iż sam upora się ze swoimi lękami.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger