poniedziałek, 8 lipca 2013

Jak określić wiek psa?

Jak określić wiek psa
Dzisiaj opowiem Wam o tym, jak sami możecie dokonać przybliżonej oceny wieku psa :)

Znaleźliście może kiedyś błąkającego się psiaka, przygarnęliście jakąś zagubioną sierotkę, żeby się nią zaopiekować? Na pewno niektórym z Was się to zdarzyło, a pozostali mogą jeszcze kiedyś znaleźć się w takiej sytuacji ;) My mamy naszą Tori od szczeniaczka, więc od początku wiedzieliśmy, w jakim dokładnie jest wieku, ale skąd można wiedzieć, ile lat ma psiak znaleziony przez nas w lesie, w parku, czy na ulicy? Zanim pójdziemy do weterynarza, który oceni stan zdrowia naszej znajdy i powie nam, w jakim może być wieku, sami możemy spróbować to oszacować, a jak? Najlepszym sposobem będzie sprawdzenie stanu uzębienia psa.

Uzębienie psa a jego wiek


 • Jeżeli chcemy określić wiek szczenięcia i widzimy, że w jego pyszczku nie ma śladów rosnących ząbków, to znaczy, że maluch powinien mieć nie więcej niż 4 tygodnie.
 • W okolicach 3 - 4 tygodnia pojawiają się zazwyczaj mleczne kły (2 w szczęce i 2 w żuchwie).
 • 4 - 6 tydzień to okres, w którym u psa wyrzynają się siekacze (6 w szczęce i 6 w żuchwie) oraz zęby przedtrzonowe (6 w szczęce i 6 w żuchwie - brakuje jeszcze pierwszych przedtrzonowców, one wyrastają dopiero w okolicach 4 - 5 miesiąca - od razu są stałe).
 • Jeśli młody psiak ma już wszystkie mleczne zęby (jak łatwo policzyć - powinno być ich w sumie 28), to znak, że żyje już od ok. 2 do ok. 4 miesięcy.
 • Mniej więcej w 4 - 5 miesiącu życia, psiak zaczyna zmieniać uzębienie na stałe i na pierwszy ogień idą siekacze. W tym czasie, najczęściej, pojawiają się też tzw. pierwsze przedtrzonowce (2 w szczęce i 2 w żuchwie), o których była mowa wcześniej, oraz trzonowce (4 w szczęce i 6 w żuchwie).
 • Od 5 do 7 miesiąca trwa wymiana pozostałych mleczaków na zęby stałe (stałych zębów u psa jest 42).
 • Piękne, czyste, białe ząbki świadczą o tym, że piesek jest bardzo młody, nie przekroczył pewnie jeszcze 1 roku.
 • Im psiak starszy, tym zęby bardziej się ścierają. W wieku od roku do dwóch lat możemy zaobserwować już początki tego procesu, a na tylnych zębach zauważymy też pewnie żółtawy kamień.
 • Im starszy pies, tym trudniej określić jego wiek na podstawie uzębienia, od 3-go do 5-go roku życia obserwuje się kamień już na wszystkich zębach, które są coraz bardziej starte (w okolicach 8-go roku życia kły starte są na gładko). Występują różnego rodzaje choroby związane z zębami, a z czasem zębów jest mniej, właśnie ze względu na to, że psują się i wypadają 
   • pierwsze, w okolicach 10 - 12 lat, wypadają cęgi (jedne z siekaczy)
   • 12 - 16 lat to czas, kiedy wypadają pozostałe siekacze
   • w wieku 16 - 20 lat wypadają natomiast kły

  Oczywiście to dane podane jedynie dla orientacji, ponieważ wiele psów odbiega od przyjętego modelu. Dużo zależy od tego, jak dbano o higienę zębów zwierzaka, czy przywiązywano do niej uwagę, czy nie przejmowano się zupełnie tym tematem. U psów, tak jak i u ludzi, bywa, że starsze psiaki mają zdrowsze i piękniejsze zęby niż te młodsze, nie ma tu absolutnie żadnej reguły. 

  Siwe włosy u psa a jego wiek


  Można również próbować określić wiek psa po ilości i rozmieszczeniu siwych włosów pojawiających się u niego wraz z upływem czasu.

  • siwe włosy na wargach i szczęce najczęściej zaczynają się pojawiać w wieku 4 - 5 lat
  • pojedyncze siwe włosy na czole mogą pojawiać się już od ok. 6-go roku życia (najczęściej jednak występują później - w wieku lat 9)
  • kolejne są siwe włosy w okolicach nosa i na policzkach, średnio w okolicach 7-go roku życia
  • powieki i rzęsy to również części ciała, które nie ukryją się przed siwizną najczęściej występującą tam w okolicach 8-go roku życia

  Siwych włosów u psa z biegiem lat jest coraz więcej, w wieku 8 - 11 lat  nasz pupil może mieć już siwą całą głowę.

  Jak widać, w przypadku pojawiania się siwizny, również nie można być niczego pewnym. Nie da się określić konkretnego momentu, w którym siwe włosy w ogóle pojawią się u psiaka, czasu, kiedy zobaczymy pierwszy siwy włos na szczęce, na wargach, policzkach. Jest to więc jedynie taka informacja dla nas, czego możemy się spodziewać, jak nasz psiak może wyglądać, gdy będzie coraz starszy, jak będzie się zmieniać i w jakich mniej więcej okresach możemy spodziewać się tych zmian.


  Ekspert sklepu internetowego Telekarma.pl radzi:

  Po lekturze artykułu jego czytelnikom z pewnością łatwiej będzie określić wiek psa, którego przeszłość nie jest im znana. Oczywiście na dokładność takiej ekspertyzy mogą mieć wpływ warunki w jakich zwierzę wcześniej przebywało oraz predyspozycje osobnicze konkretnego psa.

  Żyjący w komfortowych warunkach, prawidłowo żywiony i pielęgnowany pupil, może cieszyć się dużo dłużej znakomitą formą niż np. jego rówieśnik mieszkający w budzie i zaniedbany przez swojego opiekuna. Na szybkość starzenia się u psów duży wpływ ma również ich wielkość. Największe rasy zazwyczaj nie przekraczają wieku 10-12 lat, natomiast przedstawiciele małych żyją średnio od czterech do sześciu lat dłużej.

  Wbrew pozorom istnieje też duże podobieństwo w objawach starzenia się tych zwierząt i ludzi. Prócz kłopotów z zębami i siwizny, wraz z wiekiem czworonogi stają się mniej aktywne, mogą mieć problemy z układem ruchu, cierpieć na choroby serca i nerek i wątroby, a także tracić wzrok oraz słuch. U bardzo sędziwych psów, często pojawiają się również objawy demencji i problemów z pamięcią.

  Dlaczego więc warto wiedzieć w jakim wieku jest pies który trafia pod naszą opiekę? Przede wszystkim seniora należy otoczyć zupełnie inną opieką niż młode zwierzę. Dla każdego z nich przeznaczona jest inna karma. Juniorowi powinniśmy zapewnić też więcej ruchu i aktywności. Natomiast w przypadku suki wiek ma również duże znaczenie, gdy właściciel planuje jej rozmnażanie.


  Sklep Telekarma


  Zdjęcie: Fotolia.pl

  10 komentarzy:

  1. napiszesz coś o border collie?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Specjalnie na Twoją prośbę, w najbliższych dniach, pojawi się wpis o tej właśnie rasie :) Zastanawiasz się może nad psiakiem dla siebie i bierzesz pod uwagę tę rasę, czy po prostu chciałabyś wiedzieć więcej o Border collie?
    Pozdrawiam ;)

    Usuń
  2. Bardzo przydatny wpis . Chciałabym wiedzieć troszkę więcej o mojej rasie psa . Może zrobiłabyś jakiś post o jack russella terriera ?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Pisałyśmy już o psiakach tej rasy, zapraszam więc tutaj ---->
    http://www.napsimtropie.pl/2013/09/psy-rasy-jack-russell-terrier.html
    Pozdrawiam ciepło :)

    Usuń
  3. A napiszesz mi coś o Yorkach Terrier np co zrobić żeby nie był agresywny i leniwy

   OdpowiedzUsuń
  4. Zainteresowal ostatnio mnie ten temat ... a tu wszystko bardzo ladnie wyjasnione :) polecam

   OdpowiedzUsuń
  5. i tak oto doszlam prawdziwego wieku mojego adoptowanego ze schroniska psa :) piesek nie ma ok 4 lat jak napisane w papierach, tylko wedlug opisu 8 :) dziekuje..bardzo przydatne informacje :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. JA RÓWNIEŻ MAM PIESKA ZE SCHRONISKA I POWIEDZIANO MI ŻE MA OK 4 LAT ALE Z OPISU POWYŻEJ MA OK 7. DZIĘKI ZA INFO

    Usuń
  6. Witam a ja mam problem, pies adoptowany i wiem ze miał dużo nalotu na zębach bo patrzyłam mu na żeby na spacerze ale jak go do nad przywieźli to żeby miał wyczyszczone pewnie w trakcie kastracji i teraz ciężko mi określić wiek. Jest to chart polski jasnego umaszczenia wiec ciężko określić jego siwiznę ale zachowanie w domu raczej spokojne, nie lubi się bawić uwielbia za to wygrzewać się przy kominku natomiast na spacerach czujny i bojowy.

   OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki za informację o wieku psa. Zaadoptowałam psa ON ze schroniska i zdziwiłam się że jej wiek określono na 6 lat. Suczka ma czarny nos, pod dolną wargę zaczyna się lekka siwizna,a kamień pokazuje się tylko na górnych kłach.

   OdpowiedzUsuń

  Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger