poniedziałek, 1 lipca 2013

Jak pomóc psu przetrwać upał

Jak pomóc psu przetrwać upałAch...wakacje, piękna pogoda, słońce....żyć nie umierać! W upalne dni wskoczymy w lekkie ubrania, pójdziemy na lody, popływamy w jeziorze albo schronimy się w cieniu, a co ma zrobić nasz psiak? Zastanowimy się dzisiaj, jak pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w przetrwaniu żaru lecącego z nieba :)

6 sposobów na to, by pies przetrwał upał


 1. Po pierwsze i najważniejsze, pies musi mieć stały dostęp do czystej, świeżej i najlepiej chłodnej wody. Kiedy temperatura jest bardzo wysoka, psiak dużo szybciej niż zazwyczaj pozbywa się wody z organizmu i jego zapotrzebowanie na płyny gwałtownie rośnie. Należy uważać, bo jeśli zostawimy psa na dłuższy czas bez wody, możemy doprowadzić do jego odwodnienia. Pamiętajcie, że gdy wychodzicie z pupilem na spacer, dobrze jest zabrać ze sobą wodę, którą będziecie mogli napoić psa, gdy zobaczycie, że tego potrzebuje. My zawsze, kiedy jest gorąco, bierzemy dla Tori wodę w butelce z tzw. dziubkiem ;) Nasza rozrabiara bardzo lubi pić prosto z dziubka :) ale Wy możecie na spacer brać ze sobą miskę, jeśli psu jest tak wygodniej ;)  UWAGA! 60% ciała psa to woda. Spadek nawodnienia nawet o 5% normy jest niebezpieczny dla zdrowia czworonoga. Jeśli zaobserwujesz, że pies jest słabiony, słania się na łapkach i ma dziwny wyraz oczu, koniecznie udaj się z nim do weterynarza!  

 2. ↓ PRZENOŚNE POIDEŁKA NA WODĘ DLA PSA ↓


 3. Długie spacery z psem w ukropie odpadają! Najlepiej jest wyjść z psem rano, kiedy nie jest jeszcze  tak strasznie gorąco albo wieczorem, gdy temperatura spada i słońce już tak bardzo nie grzeje. UWAGA! Pies łatwiej przegrzewa się niż człowiek, ma mniejszą możliwość chłodzenia swojego organizmu, ponieważ nie poci się tak, jak my, a jedynie oddaje nadmiar ciepła nosem, ziejąc.
 4. Pies musi mieć możliwość schronienia się w chłodnym i zacienionym miejscu. Jeżeli Wasz pupil, tak  jak nasza Tori, mieszka na zewnątrz, w budzie, to najlepiej by buda ta nie stała w pełnym słońcu, ale np. pod drzewem - po prostu gdzieś, gdzie pies będzie mógł się spokojnie położyć i odpocząć bez narażania się na udar słoneczny, czy oparzenia. Jeśli natomiast Wasz pupil mieszka razem z Wami, w domu, czy mieszkaniu, również możecie mu pomóc. Nie zamykajcie drzwi do kuchni, łazienek, ogólnie do pomieszczeń, w których na podłodze macie kafelki. Psy, gdy jest gorąco, uwielbiają  położyć się na chłodnych kafelkach i poleniuchować :)
 5. By psiak się ochłodził, możemy go od czasu do czasu spryskać wodą lub przykryć wilgotnym ręcznikiem.
 6. Podczas podróży samochodem, w upalny dzień, pamiętajmy, by, co jakiś czas (2-3 godziny), zatrzymać się, wyjść z psem na krótki spacer, najlepiej w cieniu, i dać mu chłodną wodę do picia. UWAGA! Możecie zamontować w samochodzie osłony przeciwsłoneczne, żeby pies miał większy komfort jazdy, ale pamiętajcie, by nie przesadzać z otwieraniem okien w aucie, ponieważ psiak, ze względu na przeciąg, może się rozchorować. 
 7. Jeżeli Wasz pupil ma dużo sierści i to jeszcze na dodatek długiej, możecie udać się z nim do fryzjera, chociaż prawda jest taka, że długa sierść, jeśli jest dobrze zadbana i wyczesana, chroni przed upałem w lato tak, jak przed chłodem w zimie. UWAGA! Jeśli macie psy ras bezwłosych, koniecznie smarujcie je kremem z filtrem, kiedy wychodzicie z nimi na dwór podczas upału.

Zostawianie psa w samochodzie


Doświadczyliście na pewno wiele razy tego, że samochód, pozostawiony na słońcu nawet na kilka minut, jest tak nagrzany, że przez jakąś chwilę, zanim włączymy klimatyzację, otworzymy okna, nie można w nim wytrzymać z gorąca i duchoty. No więc właśnie, dlatego nigdy nie zostawiajcie zwierząt w zamkniętym aucie - to może skończyć się tragicznie. Pies może dostać udaru cieplnego, szoku termicznego, może dojść do oparzeń słonecznych, a jeśli pies przez dłuższy czas będzie siedział w piekielnie gorącym samochodzie, może się nawet udusić i umrzeć! Pamiętaj, że 20 minut wystarczy, by w samochodzie stojącym na parkingu (gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi ok. 30 stopni), temperatura wzrosła do 50 stopni Celsjusza! Jeśli kochasz swojego psa, nie skazuj go na taką katorgę!

Które psy najgorzej znoszą upały


Szczególnie należy zadbać o:
 • młode psiaki
 • psy w podeszłym wieku
 • ciężarne suki
 • psy chore, osłabione
 • psy o krótkich pyszczkach, ponieważ mają one krótkie kanały nosowe, które słabiej chłodzą powietrze (np. mopsy, buldogi) a dodatkowo oddychanie utrudnia im ich budowa nosa 

Pomóżmy innym psom


Niestety, w każdym mieście jest bardzo dużo bezdomnych zwierząt, które podczas upału są skazane na dobrą wolę obcych im ludzi. Psiaki te nie mają skąd wziąć sobie wody i, jeśli nikt ich nie poratuje i nie okaże im serca, po prostu umrą. Gdy zobaczycie bezdomnego psa, pomóżcie, na pewno będzie Wam niesamowicie wdzięczny.

Jeśli niestety, Wasz psiak albo psiak, którego zauważycie gdzieś na drodze, będzie się dziwnie zachowywał i będziecie uważali, że mogą to być objawy udaru słonecznego, to jak najszybciej zacznijcie działać! Więcej na temat udarów słonecznych u psów znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów->  TUTAJ


Pozdrawiam Was wszystkich ciepło i mam nadzieję, że spokojnie przetrwacie upały razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi! :)

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger