czwartek, 25 lipca 2013

Kopiowanie psich uszu i psiego ogona

Kopiowanie psich uszu i psiego ogona

Czy znane jest Wam pojęcie kopiowania psich uszu i psiego ogona? Wiecie co się pod nim kryje, na czym polega, po co się to robi i, czy jest to coś dozwolonego, czy raczej zabronionego? Jeśli do tej pory nie obiło Wam się to jeszcze o uszy, zapraszam do przeczytania dzisiejszego wpisu.

Co to jest kopiowanie, gdy mowa o psie


Kopiowanie jest to zabieg chirurgiczny, który polega na tym, że zmienia się kształt i/lub wielkość psich uszu bądź ogona.

Dlaczego i po co w przeszłości poddawano psy zabiegom kopiowania


Główne przyczyny skracania psich ogonów i uszu dawniej:

 • wzmocnienie pleców (kopiowanie ogona)
 • zwiększenie szybkości psa (kopiowanie ogona)
 • zapobieganie obrażeniom podczas walk (kopiowanie ogona oraz uszu)

Kiedyś zabieg kopiowania wykonywany był, przede wszystkim, ze względów użytkowych. Psom pasterskim (np. Owczarkom środkowoazjatyckim), pociągowym i myśliwskim (np. Dog argentyński) obcinano ogony, by były szybsze, miały mocniejsze plecy i, by były w mniejszym stopniu narażone na poważne obrażenia, którym mogły ulegać ze względu na styczność z różnymi niebezpiecznymi drapieżnikami, np. wilkami. 

Ciekawostka: Za czasów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii obowiązywał podatek od psów pracujących, mających ogony. Ludzie, by nie musieć płacić podatku, obcinali więc swoim psom ogony. Podatek przestał obowiązywać w roku 1796, jednak nie przyczyniło się to do zaprzestania wykonywania zabiegów kopiowania.

Dlaczego do tej pory ludzie poddają swoje zwierzęta zabiegom kopiowania


Współcześnie, kopiowanie to zabieg, któremu poddaje się zwierzęta głównie ze względów estetycznych. Znanych jest wiele ras, których wygląd nie jest niby idealny i, które należałoby, zdaniem niektórych, "ulepszyć". 

Przykładowe rasy psów, u których często stosuje się zabiegi kopiowania:


 • Dog argentyński
 • Amstaff
 • Dog niemiecki
 • Doberman
 • Bokser
 • Rottweiler
 • Schipperke

Różne kraje w różny sposób podchodzą do zabiegu kopiowania uszu i ogonów. Są kraje, w których nie ma jeszcze bezwzględnego zakazu poddawania psów kopiowaniu, natomiast są też kraje, w których proceder ten jest absolutnie nielegalny, co zapisane jest w prawie. Przepisy poszczególnych krajów regulują również kwestie związane z wystawianiem psów poddanych wcześniej zabiegowi kopiowania.

UWAGA! W Polsce kopiowanie psich uszu i ogonów jest nielegalne! Wynika to z przepisów krajowych, a nie z Europejskiej Umowy o Ochronie Zwierząt Domowych, której Polska jeszcze nie podpisała. W naszym kraju, zgodnie z nowelizacją Ustawy o Ochronie Zwierząt z 2011 roku, wszystkie psy urodzone w Polsce po 1.01.2012 muszą mieć pozostawione naturalne uszy oraz ogony. Również od 1.01.2012 istnieje zakaz wystawiania psów poddanych zabiegowi kopiowania, urodzonych w Polsce po 1.01.2012. Kopiowanie jest dozwolone jedynie w nielicznych i udokumentowanych przypadkach, kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie psa.

Argumenty zwolenników zabiegu kopiowania u psów


 • kopiowanie nie boli
 • kopiowanie zapobiega martwicy ogona
 • kopiowanie zapobiega nawrotom chorób uszu

  Co uważają przeciwnicy kopiowania psich uszu i ogonów


  Przeciwnicy twierdzą, że zabieg ten, jak każdy inny poważny zabieg, boli, wbrew temu, co twierdzą zwolennicy kopiowania. Poza tym, każdy zabieg może prowadzić do zakażenia, nadmiernego krwawienia i szeregu różnych komplikacji, po co więc narażać zwierzaka, jeśli zabieg taki wcale nie jest konieczny? Po co go okaleczać, jeśli jest to bezpodstawne? Większość zwierząt w swoim życiu i tak poddawanych jest kilkukrotnie różnym zabiegom, operacjom, więc nie ma potrzeby, by cierpiały dodatkowo, tylko dlatego, by były, zdaniem właścicieli, ładniejsze, albo by w 100% odpowiadały wzorcowi rasy.

  A co Wy uważacie na temat zabiegów kopiowania?

  ↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓

  Sklep Telekarma


  Brak komentarzy:

  Publikowanie komentarza

  Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger