czwartek, 11 lipca 2013

Przygotowanie psa do wystawy

Przygotowanie psa do wystawy
Dzisiaj chciałabym poruszyć temat przygotowywania psów do wystawy. Wbrew pozorom, nie jest to wcale taka prosta sprawa. Prawidłowe przygotowanie psiaka do wystawy jest bowiem procesem, który, w zależności od psa, z jakim mamy do czynienia i od naszych umiejętności, może trwać krótko, ale może również zająć nam długie miesiące.

Jeśli decydujemy się na kupno psa rasowego z myślą, że będzie on psem wystawowym, powinniśmy niemal od samego początku zacząć przygotowywać pupila do tego, co go czeka w przyszłości. Psy można wystawiać już od ich 3 miesiąca życia (klasa baby), jednak biorąc psiaka z hodowli (ma on wówczas ok. 8 tygodni), który do tej pory nie był uczony niczego pod kątem wystaw, raczej nie nastawiajmy się na to, że psiak w tak krótkim czasie opanuje pożądane zachowania, by móc wziąć udział w wystawie już w wieku 3 miesięcy. Najważniejsze jednak, by, gdy maluch już u nas będzie, od razu zacząć naukę.

Czego należy nauczyć psa przed wystawą

  1. Pozycji wystawowej
   Przede wszystkim, na początku musimy nauczyć naszego szczeniaka spokojnego stania, w skupieniu, w oczekiwanej przez nas pozycji. W tym celu próbujemy ustawić malucha w pozycji, która jak najbardziej przypomina tę, którą pies powinien przyjąć podczas wystawy i staramy się zmotywować malca do tego, by w niej pozostał. Jasne jest, że rozbrykany szczeniak początkowo nie zostanie bez ruchu dłużej niż przez kilka, może kilkanaście sekund, ale wszystko jest kwestią czasu i cierpliwości. Każda chwila, w której szczeniak pobędzie bez ruchu, powinna być przez nas doceniona (może jakiś smakołyk, pochwała?). Z czasem piesek będzie wytrzymywał dłużej. Ucząc pozycji wystawowej, musimy wymyślić sobie jakąś komendę, którą, za każdym razem, przy każdej próbie ustawiania, będziemy wymawiać. Pies będzie wówczas kojarzył, co ma robić, gdy usłyszy, jak z naszych ust wydobywa się np. słowo "pozycja". Ćwiczmy z psiakiem najlepiej każdego dnia, ale nie przesadzajmy z ilością ćwiczeń, by maluch się nie znudził. Pamiętajcie, że pies ma traktować to wszystko jak zabawę, coś miłego, bo w przeciwnym razie w ogóle nie będzie chciał z nami współpracować.

   ↓ GRZEBIENIE DO CZESANIA PSA ↓


   Prawidłowa pozycja wystawowa
   • pozycja stojąca (pies nie może siedzieć ani leżeć), uwydatniająca wszystkie najlepsze cechy psa
   • przednie kończyny w pozycji równoległej do siebie oraz prostopadłej do linii grzbietu, tylne łapy również równolegle w stosunku do siebie, ani za wąsko, ani za szeroko, troszkę wyciągnięte do tyłu
   • pięknie pokazana głowa, uniesiona ku górze
   • ogon w odpowiedniej pozycji
   Ciężko jest nauczyć psa, by stawał on w idealnej pozycji sam, bez żadnych naszych poprawek. Wymaga to wiele czasu i pracy, ale jest możliwe do osiągnięcia. Pamiętajcie, że pewne elementy idealnej pozycji wystawowej różnią się, w zależności od rasy psa. Ponadto, małe rasy powinno uczyć się stania w pozycji wystawowej np. na jakimś stoliku, ponieważ podczas wystawy również są oceniane, stojąc na podwyższeniu, a nie na podłodze.

   Ciekawostka: wystawianie wolne oznacza, że pies, sam przyjmuje odpowiednią pozycję, bez pomocy rąk właściciela (przeciwieństwo wystawiania z ręki). W ten sposób pozycję wystawową powinny przyjmować np. szpice, czy owczarki niemieckie.
    2. Pokazywania zębów

    Pies musi dać spojrzeć sobie w ząbki. Podczas wystawy, sprawdzana jest ilość zębów i zgryz psa. Pokazywanie zębów psa odbywa się przy zamkniętym pysku, odchyla się jedynie jego dolną i górną wargę. Przeważnie to właściciel proszony jest o zaprezentowanie zębów pupila, chociaż czasem sam sędzia podchodzi i gmera czworonogowi przy pysku ;) Nasz pupil musi być na to przygotowany od małego. Dlatego od szczeniaka przyzwyczajajmy go, ćwiczmy i pamiętamy przy tym o chwaleniu i nagradzaniu.

    ↓ PREPARATY GO HIGIENY ZĘBÓW PSA ↓


     3. Biegania wystawowego

     Na wystawie pies powinien biec w odpowiednim tempie (tzw. kłusem), po lewej stronie właściciela, przy jego nodze (nie za nim, ani nie przed nim). Psiak nie może w żadnym wypadku podskakiwać, być agresywny, czy wyrywać się. Musimy wcześniej nauczyć się współpracy z naszym psem, powinniśmy dostosować nasze tempo do jego tempa, żeby nie doprowadzić do galopu, czy inochodu (polega na unoszeniu jednocześnie obu kończyn znajdujących się po tej samej stronie ciała). Ucząc psiaka biegania wystawowego, chodźmy z nim po okręgu, w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara, i tak, by psiak zawsze znajdował się w wewnątrz koła, a my na zewnątrz. Jeśli podczas chodzenia robimy przerwy, niech psiak staje w tym momencie w pozycji wystawowej. Musimy również pamiętać, że jeśli chcemy wystawiać psa na ringówce (można także w obroży i na smyczy) to do niej również należy przystosować naszego pupila.

     ringówka - smycz ringowa, najlepiej, jeśli jest niemal niewidoczna, jak najcieńsza i w kolorze psa

      Nie są to jedyne rzeczy podlegające ocenie. Ważne jest też zachowanie psa, jego charakter. Wystawa to stres, zarówno dla właściciela, jak i dla psa. Niektóre psy niezbyt dobrze radzą sobie z takimi emocjami, dlatego też, od szczenięcia, poza wyżej wymienionymi rzeczami, należy pamiętać o tym, by przyzwyczajać i uczyć psa:

      • kontaktu z obcymi ludźmi - Pies musi dawać dotykać się obcym osobom, nawet w miejscach intymnych (podczas wystawy, u samców, sprawdza się, czy oba jądra znajdują się w mosznie i podczas tej czynności pies absolutnie nie może być agresywny, powinien stać w pełnym skupieniu i spokoju). Dobrze jest chodzić na spacery z psem w miejsca, gdzie jest dużo ludzi i okazywać zadowolenie, gdy psiak nie szczeka, jest pewny siebie, nie boi się. Uczmy go tego powoli, przyzwyczajajmy do głaskania przez innych. To sprawi, że dotyk sędziego podczas wystawy nie rozzłości go i nie sprawi, że poczuje się zagrożony.
      •  
      • kontaktu z innymi psami - Na wystawie jest wiele innych psów, które mogą rozpraszać naszego pupila, co nie jest pożądane. Dlatego też pies od małego musi być socjalizowany z innymi czworonogami (dobre są tzw. psie przedszkola, gdzie psiaki, przebywają razem, bawią się, poznają i później drugi pies nie jest dla nich czymś wyjątkowym, dlatego podczas wystaw zachowują spokój i opanowanie)

      Pies na wystawie powinien być również czysty, zadbany, odpowiednio wyczesany - po prostu piękny. Najważniejsze jest jednak jego techniczne przygotowanie, opisywane wcześniej, bo pięknie wyglądający pies, jeśli nie będzie nauczony tego, jak ma się zachowywać na wystawie, jak biegać, jak się prezentować, nie zdobędzie żadnego tytułu. Jak bowiem powszechnie wiadomo, wygląd to nie wszystko ;) Zanim sami zaczniecie wystawiać swoje psy, wybierzcie się kilka razy na wystawę w roli obserwatora. Zobaczycie, jak to wszystko wygląda od środka, na co zwracać szczególną uwagę, możecie też porozmawiać z innymi wystawcami, którzy mają już większe doświadczenie w tym zakresie. Powodzenia! :)

      ↓ SZAMPONY DLA PSA ↓
       Sklep Telekarma

       Brak komentarzy:

       Publikowanie komentarza

       Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger