wtorek, 2 lipca 2013

Rośliny trujące dla psa

Rośliny trujące dla psa
Jak często, wychodząc z psem na spacer na łąkę bądź do lasu, spuszczacie go ze smyczy? Ile razy widzieliście, jak Wasz pies podjada trawę bądź kwiaty znajdujące się w jego zasięgu? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czy rośliny, które Wasz pies podjada na spacerze, mogą mu zaszkodzić? W tym poście wymienię Wam florę dziką, uprawną i ozdobną, która, po spożyciu, może zaszkodzić zdrowiu pupila.


Rodzaje roślin trujących dla psa:


Rośliny dziko rosnące:
 • Bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, pokrzyk wilcza jagoda zawierają alkaloidy tropanowe, które są trujące dla psa.
 • Naparstnica zwyczajna i purpurowa oraz wełnista z rodziny Digitaliskonwalia majowa oraz oleander zawierają glikozydy nasercowe, które są wyjątkowo toksyczne i bezpośrednio wpływają na mięsień sercowy.
 • Szalej jadowity zawiera  związki, które należą do  polien. Toksyny znajdują się głównie w korzeniach.
 • Rośliny  z  rodzaju Brunfelsia z rodziny  psiankowatych. Wszystkie części roślin są trujące.
Rośliny uprawne:
 • Tytoń, który należy do rodziny psiankowatych, syntetyzuje w swoich korzeniach alkaloid zwany nikotyną. Wszystkie części rośliny są trujące. Objawy zatrucia  pojawiają się już po 15 minutach od zjedzenia rośliny czy papierosów.
 • Ziemniak z rodziny psiankowatych, psianka czarna oraz psianka słodkogórz zawiera solaninę. Trucizna koncentruje się głównie w kiełkach, pędach, kwiatach oraz nasionach. Najbardziej toksyczne są niedojrzałe bulwy ziemniaka.
  Rośliny ozdobne:
  • Difenbachia, kaladium, rafidofora złocista, monstera dziurawa, skrzydło kwiat, anturium oraz filodendron zawierają nierozpuszczalne szczawiany. Najbardziej trujące są liście tych roślin.
  • Kwiaty z rodziny liliowatych są wyjątkowo trujące. Objawy zatrucia  mogą wystąpić po zjedzeniu przez czworonoga wszystkich części roślin, również kwiatów.
  • Poinsecja, czyli wilczomlecz piękny oraz Gwiazda Betlejemska, kroton  pstry oraz   różanecznik, czyli azalia oraz rododendron, zawierają  trujące  żywice.  Wszystkie części roślin są więc niebezpieczne dla zdrowia psa.
  • Cyklamenbluszcz pospolity, wiele gatunków z rodziny goździkowatych, fiołkowatych, krzyżownicowatych, araliowatych oraz motylkowatych zawierają saponiny triterpenowe, które są wysoko toksyczne.
  • Hortensja,  aloes,  kliwia  pomarańczowa oraz  amarylis zawierają  trujące  dla  zwierząt  substancje - glikozydy. Rośliny, które zawierają takie substancje, nie są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia psa.
  • Cis pospolity zawiera toksyny, które koncentrują się głównie na liściach. Są one bardzo trujące.

  Pamiętajcie o tym, by regularnie monitorować stan zdrowia psa. Zwracajcie uwagę na to, czy dobrze się wypróżnia, ma apetyt i energię oraz czy jest osowiały i ospały. Czasem właśnie takie objawy mogą oznaczać, iż nasz pupil zatruł się jakąś rośliną. Jeśli zauważymy, że coś jest z naszym czworonogiem nie tak, należy niezwłocznie wybrać się do weterynarza.

  Sklep Telekarma

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger