czwartek, 11 lipca 2013

Psy rasy Border Collie

Psy rasy Border Collie
W dzisiejszym wpisie chciałabym  opowiedzieć Wam o jednej z ras psów pasterskich, czyli Border Collie. Ostatnio coraz częściej widuje je na ulicach, co bardzo mnie cieszy. Są one bowiem jednymi z najinteligentniejszych i najpracowitszych psów. Mam nadzieje, że znajdzie się tu paru entuzjastów tej właśnie rasy. :)

Charakter  psów rasy Border Collie


Border Collie należą do psów o wysokiej inteligencji. Są bystre, szybko się uczą oraz charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są bardzo ruchliwe, uwielbiają biegać, bawić się oraz pracować. Lubią wysiłek. Są przyjazne i nieagresywne. Świetnie dogadują się z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Nie są stworzone do życia w ciasnym mieszkaniu. Najlepiej czują się na świeżym powietrzu.

 

Pielęgnacja Border Collie


Pielęgnacja Border Collie nie jest skomplikowana ani uciążliwa. Należy czesać go co najmniej raz w tygodniu. Gdy zobaczymy i poczujemy, że piesek bardzo się ubrudził, kąpiemy go. Inne zabiegi kosmetyczne nie są obowiązkowe. Warto również podawać dobrej jakości karmę dla psów (Acana, Brit, Eukanuba).

 

Problemy zdrowotne 


Border Collie może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych oraz epilepsję. Może również dojść do zachorowań na CEA -  anomalię oczu collie oraz CL - Ceroidolipofuscynozy neuronalne ( grupa uwarunkowanych genetycznie chorób ośrodkowego układu nerwowego ).

 

Ciekawostki o Border Collie


  • rasa pochodzi ze Szkocji, a właściwie z Border Country, które znajduje się między Anglią a Szkocją,
   • "border" w języku angielskim oznacza "granicę" a "collie" oznacza "użyteczny przedmiot",
   • Border Collie są psami pasterskimi, które, po dziś dzień, wykorzystywane są do zaganiania owiec oraz pilnowania stada,
   • dzięki swojej inteligencji mogą być szkolone na psich ratowników,
   • jeden z najwcześniejszych opisów Border Collie przypisywany jest Hywelowi Ddzie, który w 943r.n.e. pisał o czarnym owczarku pilnującym i zaganiającym stado owiec w górach.

                                                             Profil psa rasy Border Collie:


   Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

   Klasyfikacja FCI: Grupa 1., Sekcja 1

   Wzrost: 47 - 55 cm

   Waga: 14 - 20 kg

   Umaszczenie: czarno-białe, czarne trójkolorowe, niebieskie marmurkowe, niebieskie marmurkowe trójkolorowe, czekoladowo-białe, czekoladowe trójkolorowe, czekoladowe marmurkowe, czekoladowe marmurkowe trójkolorowe,  niebiesko-białe, niebieskie trójkolorowe, ciemnoszare marmurkowe, ciemnoszare marmurkowe trójkolorowe, liliowo-białe, liliowe trójkolorowe, liliowe marmurkowe, liliowe marmurkowe trójkolorowe, rudo-białe, sobolowe z białym

   Sylwetka: atletyczna

   Szata:średnio długa i krótka, włos okrywowy gęsty, średniej twardości, podszerstek miękki i gęsty, sierść średnio długa tworzy grzywę oraz pióro na ogonie, na głowie, uszach, przednich i tylnych nogach sierść krótka i gładka

   Głowa:  
   • Mózgoczaszka - czaszka: dosyć szeroka, guz potyliczny niewidoczny; stop: wyraźny,
   • Trzewioczaszka - nos: czarny, u psów czekoladowych i czerwonych - czekoladowy, u błękitnych - łupkowoszary, nozdrza szerokie; uzębienie: zęby oraz szczęki są mocne.

   Oczy: szeroko rozstawione, średniej wielkości, owalne oraz brązowe ( tylko u psów marmurkowych oczy mogą być całkowicie lub częściowo niebieskie )

   Uszy: średniej wielkości, szeroko osadzone, stojące lub częściowo załamane

   Ogon:dosyć długi ( ostatnim kręgiem sięga przynajmniej stawu skokowego ), nisko osadzony, koniec zakręcony, skierowany ku górze

    

   Podsumowując informacje o Border Collie:

    • są inteligentne, ruchliwe oraz podatne na tresurę,
     • potrzebują wiele ruchu, ze względu na uwarunkowania genetyczne,
     • lubią ciężką pracę,
     • nadają się dla rodzin z dziećmi,
     • z reguły nie są agresywne,
     • są łatwe w pielęgnacji,
     • dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt,
      • są oddane i wierne swojemu właścicielowi,
      • nie są agresywne wobec obcych, jednak traktują ich z rezerwą,
      • świetnie nadają się do pilnowania domu.

      ↓ KARMY DLA PSÓW AKTYWNYCH I PRACUJĄCYCH ↓
        Sklep Telekarma

        1 komentarz:

        Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger