sobota, 27 lipca 2013

Jak nauczyć psa pływać

Jak nauczyć psa pływać
Wiele psów nie potrzebuje nauki pływania, ponieważ instynktownie czują, jak należy zachowywać się w wodzie. Zdarzają się jednak takie osobniki, które boją się zabaw w jeziorze lub morzu bądź po prostu nie są do tego stworzone. W tym wpisie dam Wam wskazówki, które ułatwią przeprowadzenie pierwszej lekcji pływania dla psa.

Najlepszym miejscem na naukę pływania jest jezioro, ponieważ woda stoi spokojnie i łatwiej jest pilnować oraz obserwować psa.
Jeśli chcemy nauczyć pupila pływać, nie możemy od razu wrzucić go do wody. Naukę należy zacząć od zabawy nad brzegiem wody. Ważne jest, by na początku pies czuł grunt pod nogami. Inaczej może zacząć panikować i mieć traumę, której ciężko będzie się pozbyć.

Gdy już zobaczymy, że nasz piesek dobrze czuje się w wodzie i nie odczuwa strachu, możemy zacząć wchodzić z nim głębiej do wody. Najlepiej, by oprócz nas, przy psie znajdowała się jeszcze druga osoba. Dzięki temu będziemy pewni, że nasz czworonożny przyjaciel nie zachłyśnie się wodą.

 

Nauka pływania krok po kroku

  1. Właściciel psa wchodzi do wody i odwrócony twarzą w stronę pupila, zachęca go do zbliżenia się do niego.
  2. Pomocnik idzie obok czworonoga. Gdy zobaczy, że pupil traci grunt pod nogami, bacznie go obserwuje. 
  3. Jeśli piesek, próbując machać łapami, tworzy wokół siebie ogromne kłęby wody, pomocnik delikatnie podtrzymuje jego brzuch w taki sposób, by grzbiet znalazł się w pozycji równoległej do powierzchni wody.
  4. Jeśli widzimy, że pupil dobrze porusza się wodzie, możemy dać mu do zaaportowania zabawkę, która utrzymuje się na wodzie. Dzięki temu, że pies będzie trzymał ją w pysku, łatwiej będzie mu nauczyć się trzymać głowę nad wodą.

Jak nauczyć psa nurkować


Gdy nasz pupil opanuje pływanie, możemy zacząć uczyć go nurkować.
  1. Zaczynamy od zabaw na brzegu wody. Wybieramy do tego taką zabawkę, która pozwoli nam na komfortowe trzymanie jej w rękach. Pozwalamy pupilowi chwycić ją za jeden koniec, w trakcie, gdy my chwytamy ją za drugi koniec.
  2. Widząc, że nasz czworonóg świetnie się bawi, zanurzamy zabawkę pod wodę i pozwalamy mu ją chwycić.
  3. Stopniowo zwiększamy głębokość do momentu aż pupil zanurzy całą głowę.

Skoki do wody


Większość psów nie umie skakać do wody w bezpieczny dla siebie sposób. Zsuwają się z pomostu tak samo, jak schodzą ze schodów. Ich kręgosłupy bardzo się wyginają, przez co stawy biodrowe są narażone na duże obciążenie. Ze względu na te wszystkie urazy, nauka skoków do wody musi odbywać się w miejscu, w którym odległość między pomostem a wodą wynosi kilkanaście centymetrów. Ważne jest również to, by na początku ktoś asekurował pupila tak, by nie skakał na główkę, lecz na tzw. dechę. Gdy nasz pupil opanuje prawidłowe skoki do wody, zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń kręgosłupa, stawów biodrowych, szyi oraz głowy.

Sposoby, które tu opisałam, są bezpieczne i minimalizują ryzyko jakiejkolwiek krzywdy. Znam jednak osoby, które są zwolennikami bardziej brutalnej szkoły pływania dla psów. Wrzucają pupila na głęboką wodę i zmuszają go do tego, by się z niej wydostał. Nie róbcie tak!! Pies, tak samo jak człowiek, pamięta dobre i złe chwile ze swojego życia. Jeśli jego pierwsza przygoda z wodą będzie drastyczna, za każdym razem, gdy będzie zbliżał się do jeziora bądź morza, przypomni sobie o traumatycznym przeżyciu i nie będzie chciał pływać.

Pamiętajcie, że za nim postanowicie nauczyć psa pływać, musicie upewnić się, że wiecie jak to zrobić. Nie jest to bardzo trudne. Warto jednak się do tego przygotować. Jak już mówiłam, musicie kupić odpowiednią zabawkę, wybrać odpowiednie miejsce oraz poprosić kogoś, by pomógł Wam przypilnować psa w trakcie nauki pływania. Jeśli Wy będziecie czuć się pewnie, pupil to wyczuje i jego pierwszy kontakt z wodą sprawi mu przyjemność. Pamiętajcie również, że każde nowe doświadczenie przeżywane z psem, zacieśnia więzi między pupilem a jego właścicielem. 

Został jeszcze miesiąc wakacji, więc, jeśli macie czas i możliwość, wybierzcie się ze swoim psem nad wodę. Miłego wypoczynku. :)

↓ PŁYWAJĄCE ZABAWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

1 komentarz:

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger