wtorek, 9 lipca 2013

Kąpanie psa

Kąpanie psa


W dzisiejszym poście opowiem Wam o tym, jak należy kąpać psa, by nie było to dla niego stresującym przeżyciem. Opiszę Wam również, jak powinien wyglądać pierwszy kontakt z wodą i szamponem oraz jakie są alternatywy dla standardowych preparatów do mycia psa. Jeśli macie jakieś rady z tym związane, podzielcie się nimi z nami. :)

 

Wybór szamponu


Zanim postanowimy wykąpać naszego pupila, musimy wybrać dla niego odpowiedni preparat. Najlepiej wybrać się do sklepu zoologicznego, gdzie znajdziemy wiele rodzajów szamponów dla psów. W przypadku czworonogów rasowych, takich jak Yorkshire Terrier, wybieramy kosmetyk wyprodukowany specjalnie z myślą o danej rasie. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kundelka, poszukujemy preparatu przeznaczonego dla czworonogów o danym kolorze sierści. Takie produkty zawierają substancje utrzymujące i podkreślające barwę umaszczenia.

Pierwsza kąpiel krok po kroku

  1. Przed pierwszą kąpielą najlepiej zabrać psa na długi i wyczerpujący, wieczorny spacer. Dzięki temu pupil nie będzie miał siły na buntowanie się przeciwko myciu.
  2. Należy porządnie wyczesać psa, by w trakcie kąpieli woda nie utrwaliła kołtunów i filców, które powstały na sierści.
  3. Ważne jest, by w trakcie kąpieli nie zostawiać pupila samego w łazience. Właśnie z tego powodu najlepiej jest ustawić wszystkie potrzebne rzeczy, czyli szampon, grzebień, ręcznik, szczotkę i ewentualnie odżywkę, na brzegu wanny bądź na podłodze.
  4. Przed myciem należy wyłożyć dno wanny matą antypoślizgową bądź ręcznikiem. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel nie będzie się ślizgał a strach przed wodą nie będzie narastał. Pamiętajcie również o tym, by w uszy psa wsadzić kłębki waty. Dzięki temu uniknie on ryzyka zachorowania na zapalenie uszu.
  5. Kąpiel zaczynamy od ustawienia odpowiedniej temperatury wody, czyli 37 - 39 stopni. Potem moczymy sierść psa prysznicem, zaczynając od tyłu i wolnym ruchem przechodząc do przodu. Nie lejemy wody na głowę. Następnie nakładamy szampon i wmasowujemy go w sierść i skórę psa. Spłukujemy i powtarzamy czynność. Po spłukaniu drugiej warstwy szamponu, możemy delikatnie i ostrożnie umyć głowę psa. Po kąpieli pozwólcie pupilowi na to, by strzepał z siebie wodę. Następnie otulcie go ręcznikiem. Nie chodzi jednak o to,by wycierać psa, bo nie jest to dla niego przyjemne. Po prostu delikatnie go masujcie.

Ciekawostka : według opinii weterynarzy, pierwsza kąpiel psa nie powinna mieć miejsca przed 6 miesiącem jego życia. 

Co zrobić, gdy pies panicznie boi się  wody?


W przypadku, gdy nasz pies nie chce i nie lubi być myty, należy powoli i bez pośpiechu oswoić go z całą "procedurą" jaką jest kąpiel.
  1. Na początku wykładamy wannę matą antypoślizgową i pozwalamy psu do niej wejść. Gdy już się w niej znajdzie, mówimy do niego spokojnym tonem, bawimy się z nim, głaszczemy i możemy dać smakołyk. Robimy wszystko, by wanna kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. 
  2. Gdy już się z nią zapozna, powoli staramy się moczyć psa. Zaczynamy od tyłu i, z biegiem czasu i procesu oswojenia z wodą, przechodzimy do przodu.
  3. Po wodzie przyszedł czas na szampon. Należy dać psu przyzwyczaić się do zapachu używanego przez nas preparatu. Przed nakładaniem go na sierść, należy upewnić się, że nie ma on zbyt niskiej temperatury, by pupil się nie wystraszył. Stopniowo nakładamy szampon na sierść psa. Robimy to tak, by odbierał to jako przyjemny masaż, a nie smutny obowiązek.

Jeśli pies, mimo naszych najszczerszych starań, nadal nie daje się wykąpać, możemy użyć suchego szamponu. Przed nałożeniem go należy wyczesać czworonoga, by pozbyć się kołtunów. Następnie nakładamy suchy szampon, wmasowujemy pod włos a pozostałość usuwamy przy pomocy szczotki.

Ciekawostka : zamiast suchego szamponu możemy użyć sody oczyszczonej. 

I jeszcze jedna sprawa. Pamiętajcie, by po wykąpaniu psa, nie wychodził on przez parę godzin na zewnątrz. Najlepiej jest umyć go wieczorem i położyć w suchym miejscu, gdzie nie będzie narażony na przeciągi.

↓ SZAMPONY DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger