środa, 7 sierpnia 2013

Żywienie psów starszych

Żywienie psów starszych
Przychodzi taki czas, kiedy nasz pupil starzeje się, jego organizm zaczyna funkcjonować inaczej niż do tej pory i psiak potrzebuje specjalnie zbilansowanej diety. To właśnie żywienie seniorów jest tematem dzisiejszego wpisu, więc jeśli Wasz przyjaciel powoli wkracza już w kolejny etap swojego życia, jakim jest starość, zapraszam do czytania :)

W jakim wieku nasz pies staje się seniorem


Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy pies zaczyna się starzeć. Jest to zależne głównie od rasy psa, a konkretniej tego, jaka jest oczekiwana długość życia danej rasy oraz od wagi czworonoga. Wg dr Freda Metzgera, psy ras dużych i olbrzymich starzeją się szybciej niż psy ras małych. Metzger uważa również, że u psów cierpiących na nadwagę proces starzenia przebiega szybciej niż u psów, które utrzymują odpowiednią dla nich masę ciała. Dr Mark Nunez jest zdania, że psiaka powinno się zacząć uważać za starszego, gdy osiągnie połowę swojej oczekiwanej długości życia. Biorąc więc pod uwagę, że psy ras małych żyją ok 15 - 20 lat, a psy ras dużych 12 - 15 lat, przyjmuje się, że mniejsze psy zaczynają starzeć się w wieku ok. 9-ciu lat, natomiast większe rasy w okolicach 6-go roku ich życia. Każdy właściciel sam zauważy, gdy jego psiak stanie się mniej rozbrykany, szybciej będzie robił się zmęczony, czy nagle zacznie przybierać na wadze.

Specjalne potrzeby żywieniowe psów starszych

 

1. Zmniejszone zapotrzebowanie psa na energię


U większości psów z wiekiem zmniejsza się aktywność fizyczna, przez co, pozostając przy dotychczasowym pożywieniu, łatwiej o nadwagę pupila. Jego metabolizm zwalnia, ruchu jest coraz mniej, więc, by pies pozostał w dobrej kondycji i nadal utrzymywał prawidłową masę ciała, należy podawać mu karmę o obniżonej kaloryczności. Takich produktów jest w sklepach sporo, między innymi karmy marki Acana lub karmy marki Brit lub Pro Plan. Oczywiście jeśli widzimy, że nasz pies wciąż jest aktywny, lubi biegać, i wcale nie przybiera na wadze, nie ma powodu, by podawać mu karmę o obniżonej kaloryczności.

2. Zwiększone zapotrzebowanie seniora na białko


Starsze psy utrzymują w organizmie niewielkie zapasy białka, przez co należy podawać im pożywienie o wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego i wartościowego białka. Białko takie występuje, przede wszystkim, w drobiu oraz w rybach. Należy jednak pamiętać, że jeśli nasz psiak cierpi na zaburzenia czynności nerek, jego powinna być dietą niskobiałkową.

3. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy oraz mikro- i makroelementy

Organizm seniora ma już problem z przyswajaniem niektórych składników, przez co jedzenie podawane pupilowi powinno zawierać większe ilości tych właśnie substancji. Szczególnie ważna w pokarmie jest obecność elementów wymienionych poniżej.

 • witamina K - niezbędna w procesach krzepnięcia krwi, umożliwia wbudowywanie wapnia w tkankę kostną (źródła wit. K: mięso, kapusta, pietruszka, szpinak),
 • witamina E - wzmacnia układ immunologiczny i jest antyoksydantem, czyli neutralizuje powstające wolne rodniki (źródła wit. E: kasza gryczana, oleje roślinne),
 • witamina A - antyoksydant, bierze udział w procesie widzenia, chroni nabłonek skóry (bogate w wit. A: tran z ryb dorszowatych, żółtka jaj, mleko, ryby),
 • witaminy z grupy B - pobudzają przemianę materii, zapobiegają schorzeniom skóry i niedokrwistości (wit. B znajduje się w: większości roślin, mięsie, mleku, rybach),
 • witamina C - antyoksydant, spowalnia proces starzenia się mózgu (występuje w dużej ilości w: pietruszce, brukselce, szpinaku, ziemniakach, mleku),
 • luteina - antyoksydant, działa korzystnie na wzrok,
 • wapń i fosfor - ważne, ponieważ u starszych psów ma miejsce demineralizacja kości.

4. Tłuszcze w diecie starszego psiaka 


Ważne jest zachowanie w diecie odpowiedniej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3, których zawartość w pożywieniu seniorów powinna być wyższa niż w przypadku psów młodych. Proporcja kwasów Omega-6 do kwasów Omega-3 w diecie psów starszych powinna wynosić 5:1. Dzięki tym kwasom funkcjonowanie układu immunologicznego ulega poprawie, a skóra psa i jego sierść pozostają w świetnej kondycji.

5. Węglowodany w diecie seniora


Węglowodany są źródłem łatwo dostępnej energii. Są niezbędne do trawienia tłuszczów i białek. Jeśli organizm nie otrzymuje prawidłowej ilości węglowodanów wykorzystuje do przemian energetycznych białka, co dodatkowo obciąża nerki końcowymi produktami metabolizmu. Drób i ryby są źródłem szczególnie wartościowego białka.
Węglowodany są niezbędne do trawienia tłuszczów oraz białek, a ponadto są źródłem energii. Jeśli organizm psa nie dostaje odpowiedniej ilości węglowodanów, wykorzystuje do przemian energetycznych białka, co przyczynia się do obciążenia nerek końcowymi produktami metabolizmu.  Produkty bogate w węglowodany to m.in. zboża, czy ziemniaki.

 

Węglowodany są źródłem łatwo dostępnej energii. Są niezbędne do trawienia tłuszczów i białek. Jeśli organizm nie otrzymuje prawidłowej ilości węglowodanów wykorzystuje do przemian energetycznych białka, co dodatkowo obciąża nerki końcowymi produktami metabolizmu. Drób i ryby są źródłem szczególnie wartościowego białka.

4. Obecność w karmie glukozaminy i chondroityny


Starsze psy mają problemy ze stawami. Dodatek glukozaminy i chondroityny w karmie sprzyja ich regeneracji i pomaga w odbudowie nowej i zdrowej chrząstki.

5. Obecność włókna w karmie psów starszych


U starszych psów perystaltyka jelit jest spowolniona i psiaki często cierpią na zaparcia. By pomóc pupilowi, należy podawać mu karmę, zawierającą odpowiednio dużą ilość włókna. Włókno obecne jest w marchewce, groszku, czy burakach. Poleca się również podawanie pokarmu z dodatkiem otrębów, które także zapobiegają zaparciom.

Ważne w żywieniu psów starszych 

 1. Wybierzcie karmę, odpowiadającą potrzebom Waszego psa, biorąc pod uwagę aktywność fizyczną pupila oraz choroby, na które cierpi. 
 2. Dzienną dawkę pokarmu podzielcie na 3-4 mniejsze porcje. 
 3. Podawajcie psu pokarm codziennie o stałych porach. 
 4. Pamiętajcie, by podawać psu karmy wysokiej jakości, pełne składników wartościowych i     łatwostrawnych. 
 5. Zwracajcie uwagę na rozmiar krokietów i konsystencję podawanego pokarmu (starsze psy często miewają problemy z zębami i nie są w stanie pogryźć dużych, twardych kawałków) .
 6. U starszych psów zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, więc pamiętajcie, by pies miał stały dostęp do dużej ilości świeżej wody (zmieniajcie wodę kilka razy dziennie).

UWAGA! U starszych psów często występuje brak apetytu, związany z osłabieniem zmysłu węchu i smaku. Należy uważać, by psiak nie stracił za dużo na wadze. W razie problemów z apetytem, należy zgłosić się z psiakiem do weterynarza.

Pamiętajcie, by nie oszczędzać na karmie. Ważne, by pupil otrzymywał wszystkie potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania składniki. Dzięki odpowiedniemu żywieniu, pies dłużej będzie cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją, a Wy nie będziecie musieli wydawać kroci na wizyty u weterynarzy i leczenie. Najłatwiej będzie Wam karmić Waszego przyjaciela gotową, odpowiednio zbilansowaną karmą. Możecie również karmić seniora własnoręcznie przyrządzanymi posiłkami, jednak ciężko jest samemu stworzyć jadłospis, bogaty we wszystko to, czego potrzebuje psiak.


Sklep Telekarma

1 komentarz:

 1. Zastanawiam się, co będzie z moją sunią na starość. Już teraz jest wybredna i chce jeść tylko suchą karmę http://karmy-granum.pl/ z jagnięciną.Ciekawe, jakie zachcianki czekają mnie za kilka lat :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger