sobota, 10 sierpnia 2013

Czesanie psa

Czesanie psa
Czesanie psiaka to, wbrew pozorom, bardzo ważna czynność, szczególnie, jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami czworonogów o długiej i dodatkowo jeszcze kręconej sierści. Należy wiedzieć, jak czesać, czym czesać, jak często wykonywać zabieg oraz...jak przekonać do niego psa, który widząc szczotkę od razu ucieka :)

Po co czeszemy psa

 • by zapobiec powstawaniu kołtunów
 • by uniknąć wypadania zbyt dużej ilości włosów
 • by nadać połysk sierści pupila
 • by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, martwego włosia, kurzu i innych brudów
 • by skóra była dobrze ukrwiona (czesanie działa jak masaż skóry psiaka)

 

Jak często czesać psa


Częstotliwość czesania psa zależy od rasy, od tego, jaką sierść ma pies. Psy krótkowłose (np. boksery) wystarczy czesać raz, dwa razy w tygodniu miękką szczotką, która przy okazji zapewnia pupilowi masaż skóry. Psy długowłose, o kręconej lub falującej sierści (przykładem są pudle) muszą być z kolei czesane co drugi albo co trzeci dzień, żeby zapobiec kołtunom, które bardzo łatwo tworzą się u tych czworonogów. Są też psy, które mają gęsty podszerstek i potrzebują bardzo częstego czesania w okresach lnienia (np. berneńskie psy pasterskie), a na co dzień wystarczy czesanie mniej więcej raz w tygodniu. Jak widzicie, nie jest to takie proste, ponieważ każdy pies jest inny i potrzebuje zabiegów dostosowanych do swoich konkretnych potrzeb ;)

Jak przygotować się do zabiegu czesania psa


Przede wszystkim pamiętajcie, że Wasz pupil to żywa istota, która czuje. Obchodźcie się z psiakiem delikatnie, tak, jak chcielibyście, by fryzjer obchodził się z Wami podczas Waszych wizyt w salonie fryzjerskim. Musicie więc zachowywać się jak profesjonaliści, by wzbudzić zaufanie Waszej pociechy i, by sprawić, że Wasz czworonożny przyjaciel już zawsze z ogromną chęcią będzie poddawał się czesaniu. Ważne jest, byście czesali psiaka regularnie. Najlepiej przejdźcie się do salonu fryzjerskiego dla psów i tam zapytajcie, jak często powinniście wykonywać zabieg, by sierść psiaka przez cały czas pozostawała w idealnej kondycji. Możecie też przy okazji zapytać, jakie narzędzia, służące do czesania, będą najlepsze w pielęgnacji sierści Waszego pupila.

↓ GRZEBIENIE DO CZESANIA PSA ↓ 

Jak czesać psa


 • Przygotujcie miejsce, gdzie pies na pewno nie będzie się ślizgał i będzie mógł w spokoju oddać się czesaniu (psiak może stać albo leżeć na boku, ważne, żeby i jemu i Wam było wygodnie)
 • Zabieg czesania psa rozpoczynamy od głowy i szyi. Podczas czesania tych okolic, szczególnie uważajmy na to, by nie szarpać, nie ciągnąć, ponieważ to bardzo wrażliwe miejsca i psiak może się szybko zniechęcić do czesania, jeśli już na samym początku będzie odczuwał ból. 
 • Czeszemy psa od skóry, ponieważ w przeciwnym razie, czesząc jedynie z wierzchu, pies na pierwszy rzut oka będzie wyglądał na zadbanego, ale przy skórze powstaną kołtuny, przez co nie będzie ona mogła oddychać i psiak wcale nie będzie czuł się dobrze i komfortowo. 
 • Czeszemy "z włosem" psy o włosiu długim, jedwabistym, natomiast "pod włos" psy ras o włosiu puszystym, obfitym
 • Podczas zabiegu czeszemy pupila od głowy do ogona i od grzbietu w stronę brzucha.
 • Nie zapominamy o łapach - tam często dostają się różne brudy, dlatego sierść przy łapach również należy wyczesać i przejrzeć. 

 

Narzędzia używane do czesania psów


Poniżej wymienię najpopularniejsze narzędzia, używane podczas zabiegu czesania psów. Ważne jest, by pamiętać, że często nie wystarczy nam tylko jeden przyrząd do wykonania zabiegu. Dlaczego? Ponieważ sierść nie na całym ciele psa jest taka sama. Będą miejsca, gdzie pojawi się czasem jakiś kołtun, którego nie będziemy w stanie wyczesać np. szczoteczką z mięciutkiego włosia, na co dzień wykorzystywaną przez nas do pielęgnacji sierści pupila.

↓ ODŻYWKI DO SIERŚCI PSA ↓

 1. Grzebienie dla psów - na rynku jest ich mnóstwo, są takie z szeroko rozstawionymi zębami i takie, którymi dokładnie można wyczesać martwy włos i, dzięki którym łatwo jest pozbyć się różnych drobnych rzeczy, które zaplątały się w sierść, czyli grzebienie z gęsto ułożonymi, drobnymi zębami. Pielęgnację zazwyczaj zaczyna się rzadszym grzebieniem, a kończy grzebieniem gęstym.
 2. Szczotki dla psów - wyciągają martwe włosie, masują skórę pupila. Są szczotki z ząbkami plastikowymi, z kulką na końcu, są też takie z ząbkami metalowymi, więc każdy znajdzie to, czego potrzebuje.
 3. Zgrzebło - służy do pielęgnacji podszerstka, zapobiega filcowaniu sierści, tworzeniu się kołtunów i usuwa luźne, martwe włosy.
 4. Filcak - to po prostu taki rozcinacz kołtunów, wyglądem przypomina grzebień, ale zamiast zębów ma cienkie ostrza, które przecinają trudne do rozczesania kołtuny.
 5. Furminator, Trymer hakowy - służą do usuwania podszerstka, zapobiegając niszczeniu włosa okrywowego. 

 Ważne w czesaniu psa

 1. Zacznijmy czesać psiaka od małego. Dzięki temu w przyszłości czesanie będzie dla niego czymś normalnym, wręcz przyjemnym.
 2. Pokażmy, że czesanie to nic strasznego, nie róbmy niczego na siłę. Jeśli zaczynamy dopiero przygodę z czesaniem, stosujmy metodę małych kroczków. Powoli zaznajamiajmy psa ze szczotką, delikatnie, na początku tylko przez chwilę, przeciągajmy szczotką po sierści. Jeśli pies będzie się denerwował, odłóżmy narzędzie, pobawmy się z nim i dopiero po jakimś czasie powtórzmy czynność. Jeśli pies da się przez choćby krótką chwilę poczesać, pochwalmy go, pogłaszczmy, dajmy smakołyk.
 3. W żadnym wypadku nie krzyczmy na psa, gdy ten nie chce dać się czesać. Pies zestresuje się jeszcze bardziej i czesanie będzie mu się już zawsze kojarzyło z czymś bardzo niemiłym.
 4. Jeśli pies ucieka podczas zabiegu czesania, nie gońmy go, odłóżmy próbę czesania, niech psiak się uspokoi.
 5. Bądźmy delikatni, nie czeszmy psa w pośpiechu, tak, żeby raz dwa załatwić, co trzeba i szybko wyjść z domu. To musi być czynność wykonywana w spokoju, cierpliwie, by pies czuł się zrelaksowany i szczęśliwy.
 6. Zabieg czesania wykonujmy regularnie. Pies przyzwyczai się i będzie to dla niego normalne rutynowe zajęcie, jak jedzenie, picie, czy wychodzenie na spacer ;)

↓ SZCZOTKI DO CZESANIA PSA ↓
  Sklep Telekarma

  1 komentarz:

  Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger