wtorek, 27 sierpnia 2013

Kiedy pies potrzebuje pierwszej pomocy


Kiedy pies potrzebuje pierwszej pomocy
Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, został zaznajomiony z zasadami pierwszej pomocy. Uczyli nas tego w szkole, harcerstwie, czy podczas kursu na prawo jazdy. Dalibyśmy więc sobie radę pomóc człowiekowi, który uległ wypadkowi, ale co, jeśli to nasz pies zostanie poszkodowany, czy będziecie w stanie udzielić mu pierwszej pomocy? Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam i pozwoli poczuć się pewniej w razie kryzysowej sytuacji :)

Czasami naszemu psiakowi dzieje się krzywda, krztusi się czymś, dusi, nie oddycha, doznał jakiegoś urazu, a my do weterynarza mamy daleko. Co wtedy? Przede wszystkim, powinniśmy być opanowani, spokojni i po prostu musimy trzeźwo myśleć, na tyle, na ile jest to możliwe. Pewne sytuacje wymagają jak najszybszej interwencji, czasami o przeżyciu decydują minuty, więc dobrze jest wiedzieć, jak pomagać i po prostu próbować to robić. Dzięki temu możemy uratować naszemu pupilowi życie.

Uśrednione czynności życiowe u zdrowego psa


Temperatura ciała psa -  37,5 - 39°C
Temperatura powyżej 39°C powinna być już dla nas niepokojąca.
Tętno psa - 70 - 150 uderzeń na minutę
Liczba oddechów psa - 15 - 30 oddechów na minutę

Należy pamiętać, że u szczeniąt temperatura ciała, tętno oraz liczba oddechów są wyższe niż u dorosłych psów. Parametry te różnią się również w zależności od rasy psa. Psy ras mniejszych mają bowiem wyższe parametry życiowe od psów ras dużych i olbrzymich.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa psa

 1. Sprawdzamy oddech i puls psa. Puls mierzymy palcem środkowym oraz wskazującym poniżej nadgarstka, na udzie (tętnica udowa), poniżej kości piętowej oraz w miejscu, gdzie lewy łokieć dotyka klatki piersiowej. Jeśli nie wyczuwamy pulsu i oddechu, zaczynamy resuscytację.
 2. W przypadku braku oddechu wykonujemy sztuczne oddychanie, które u małych psów polega na przyłożeniu ust do nosa i pyska, w celu wdmuchania powietrza. U średnich i dużych psów przykładamy usta jedynie do nosa i również wdmuchujemy powietrze. Jeśli widzicie, że powietrze nie dostaje się do wewnątrz, oznacza to, że drogi oddechowe mogą być czymś zablokowane. Psa należy ułożyć do góry brzuchem, oprzeć jego grzbiet o naszą pierś i objąć rękami jego brzuch. Następnie należy 5 razy ucisnąć oburącz brzuch, po czym sprawdzić, czy w pysku i drogach oddechowych nie ma jakiegoś ciała obcego. Oczywiście, jeśli coś zauważymy, musimy to jak najszybciej wyjąć, by pies mógł swobodnie złapać oddech.
 3. W przypadku braku pulsu, rozpoczynamy uciskanie. Kładziemy psa na boku, umieszczamy naszą dłoń na jego żebrach, gdzie łokieć dotyka klatki piersiowej i zaczynamy procedurę uciskania. Po minucie sprawdzamy, czy puls jest już wyczuwalny, jeśli wciąż nie, kontynuujemy. Procedurę należy zakończyć po 20 minutach.
          Ilość i głębokość ucisków zależy od wielkości zwierzęta:
  • psy małe (do 15 kg) - 5 ucisków, głębokość ucisku 1 - 2,5 cm,
  • psy średnie (15 kg - 45 kg) - 5 ucisków, głębokość ucisku 2,5 - 7,5 cm,
  • psy duże (powyżej 45 kg) - 10 ucisków, głębokość ucisku 2,5 - 7,5 cm.

Pierwsza pomoc w przypadku urazu kończyn


Jeśli nasz psiak był ofiarą np. wypadku samochodowego i jest potłuczony, powinniśmy się przyjrzeć, czy nie doszło do złamania którejś z jego kończyn. Jeśli zobaczymy, że jakaś łapa wygląda inaczej, niż zwykle, zaobserwujemy opuchliznę, inne ustawienie kończyny, wówczas powinniśmy ją unieruchomić. Może się zdarzyć, że złamanie będzie złamaniem otwartym, czyli towarzyszyć mu będzie przebicie tkanek miękkich skóry przez odłamki kostne, a więc rana. W takiej sytuacji należy opatrzyć ranę, zdezynfekować ją, założyć jałowy opatrunek i unieruchomić kończynę.

 

Krwotok wewnętrzny u psa


Krwotok wewnętrzny, jak sama nazwa wskazuje, następuje do wewnątrz, więc nie widać go gołym okiem. Są jednak pewne symptomy, świadczące o tym, że mamy do czynienia z krwotokiem wewnętrznym u psa i należą do nich:
 • blade spojówki,
 • spadek ciśnienia,
 • przyspieszenie akcji serca i oddechu,
 • rozszerzone źrenice,
 • utrata przytomności.
Jeśli podejrzewamy krwotok wewnętrzny, natychmiast musimy udać się z psem do weterynarza.

Pomoc w sytuacji wystąpienia krwotoku tętniczego u psa


Jeśli z rany, pulsującym strumieniem, płynie jasnoczerwona krew, wówczas mamy do czynienia z krwotokiem tętniczym. Krwawienie jest bardzo silne, ponieważ uszkodzona została tętnica. W takiej sytuacji dzwonimy po weterynarza, a zanim on przyjedzie, unieruchamiamy zwierzę i staramy się zatamować krwawienie, zakładając na ranę opatrunek uciskowy. Jeśli krew dalej wypływa, należy założyć na wcześniejszy opatrunek kolejny i tak do momentu, w którym zobaczymy, że krwotok ustał. Nie zmieniamy opatrunków, tylko dokładamy kolejne, na te poprzednio założone.

Czego nie należy robić, opatrując ranę:
 • zdejmować opatrunku, by zobaczyć, czy psiak już nie krwawi,
 • wyjmować ciał obcych z rany, ponieważ może to doprowadzić do bardziej intensywnego krwawienia,
 • oczyszczać ran o dużych powierzchniach,
 • uciskać ran, w których znajdują się ciała obce,
 • zakładać zbyt mocnego opatrunku,
 • używać do uciskania wąskich rzeczy, jak np. sznurków.

Odmrożenie i oparzenie u psa


W przypadku odmrożenia, należy pamiętać, by ogrzewać odmrożoną część ciała ciepłą, nigdy gorącą, wodą. Możemy przykryć psiaka kocem, jeśli doszło także do wyziębienia organizmu. Podawajmy ciepłe płyny oraz ciepłe jedzenie i sprawdźmy temperaturę pupila, ponieważ, jeśli jest bardzo niska, należy jak najszybciej zgłosić się z psem do weterynarza.

Oparzenie, przede wszystkim chłodzimy, polewając przez kilkanaście minut oparzony obszar ciała zimną wodą. Nie używamy żadnych maści ani olejów tylko zabieramy psa do weterynarza, on powie nam, jak dalej postępować.

↓ WSZYSTKO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger