czwartek, 22 sierpnia 2013

Enostoza, czyli młodzieńcze zapalenie kości

Enostoza, czyli młodzieńcze zapalenie kości
Dzisiaj opowiem Wam o jednej z chorób związanej z układem ruchu - enostozie. Cierpią na nią młode psy ras dużych oraz olbrzymich. Nie stanowi ona jednak zagrożenia dla życia czworonoga.

Enostoza, zwana również młodzieńczym zapaleniem kości lub panosteitis, jest chorobą dotykającą młode psy ras dużych oraz olbrzymich. Jej przyczyną jest nadaktywność osteoblastów ( komórek kościotwórczych). Powoduje ona powstawanie, wewnątrz jam szpikowych kości długich, nowej kości w różnej fazie dojrzałości.

 

Przyczyny enostozy


Wśród przyczyn młodzieńczego zapalenia kości wymienia się:
 • zaburzenia alergiczne, metaboliczne, pasożytnicze, endokrynologiczne, genetyczne oraz autoimmunologiczne,
 • zbyt duże ilości wapnia w diecie, co prowadzi do nadmiernego magazynowania go w kościach długich, czego efektem jest nadaktywność osteoblastów oraz fibroblastów (komórki produkujące włókna kolagenowe) przy równoczesnym spadku aktywności osteoklastów (komórki usuwające kość z miejsc, gdzie nie jest ona potrzebna),
 • opóźnienie w przebudowie kości, w wyniku spadku aktywności osteoklastów, prowadzi do zmniejszenia się otworów, przez które naczynia krwionośne wnikają do wnętrza jam szpikowych, czego następstwem są zaburzenia krążenia oraz powstawanie obrzęków.

 

Psy zagrożone enostozą


Panosteitis występuje zazwyczaj u czworonogów w wieku od 6 do 12 miesiąca życia. Zdarza się jednak, że jest ona diagnozowana u psów w wieku lat dwóch a nawet pięciu. Młodzieńcze zapalenie kości dotyka zazwyczaj:
 • Rottweilery,
 • Owczarki niemieckie,
 • Owczarki kaukaskie,
 • Mastiffy,
 • Wilczarze,
 • Golden retrievery,
 • Dogi niemieckie.

 

Najczęstsze objawy enostozy


Młodzieńcze zapalenie kości dotyka psów ras dużych oraz olbrzymich w danym okresie życia. Jeśli jesteśmy posiadaczami pupila, który wpisuje się w dany profil, musimy zwracać uwagę na pewne zmiany w jego codziennym zachowaniu. Objawami enostozy są:
 • kulawizna ,
 • osowiałość,
 • gorączka ,
 • niechęć do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego,
 • obrzęki.

 

Jak rozpoznać panosteitis


Do rozpoznania enostozy niezbędne jest badanie kliniczne. By potwierdzić podejrzenia, należy wykonać badanie RTG.

 

Na czym polega RTG 


RTG polega na „prześwietleniu” danego obszaru ciała.  Zazwyczaj wykonuje się badania porównawcze. Zdjęcie kości oraz stawów wykonywane jest z odległości sięgającej 1m. Zdarzają się jednak przypadki, w których stan obciążenie stawów sprawdza się robiąc zdjęcie w pozycji stojącej, w maksymalnym zgięciu bądź w wyproście.

 

Jak leczyć młodzieńcze zapalenie kości


Leczenie panosteitis polega na podawaniu choremu psu środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Ograniczają one procesy, które niszczą kości oraz zmniejszają ból. Leczenie kontynuuje się przez okres około 10 dni. Po dwóch dniach piesek  przestaje kuleć oraz wraca mu normalny apetyt i zachowanie. Poprawa zdrowia czworonoga następuje dosyć szybko. Istnieje jednak prawdopodobieństwo nawrotu choroby. By uniknąć ponownego cierpienia, ważne jest podawanie psu odpowiedniej karmy. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na wiek psa, jego płeć, aktywność fizyczną oraz przebyte zabiegi.

Jeśli, mimo podawania leków, stan pupila nie poprawia się, może to oznaczać, że cierpi on na inne choroby związane z układem ruchu, np. dysplazję stawu biodrowego lub dysplazję stawu łokciowego.

Jeśli zauważycie u swojego pupila jakiekolwiek objawy, które mogłyby wskazywać na enostozę, natychmiast zwróćcie się do weterynarza. Młodzieńcze zapalenie kości nie jest zagrożeniem dla życia psa, ale wywołuje ból, który wpływa na samopoczucie czworonoga. Im szybciej zacznie dostawać leki, tym łatwiej będzie mu przejść tą chorobę bez większych komplikacji.

↓ WSZYSTKO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger