poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Psie przedszkole

Psie przedszkole
W dzisiejszym poście opowiem Wam o przedszkolu dla psów. Wytłumaczę, dlaczego tak ważne jest, by czworonóg od samego początku uczęszczał na zajęcia z innymi osobnikami i czego nauczy się podczas brania udziału w swoim pierwszym w życiu kursie.

Szczeniaczki powinny zacząć naukę w psim przedszkolu mając  trzy miesiące,  a zakończyć  w siódmym miesiącu życia. W takim wieku nie mają one jeszcze złych nawyków i łatwo jest je ukształtować .  Nie mają one zachowań do skorygowania, lecz do nauczenia. Dzięki temu do ich szkolenia potrzebujemy jedynie zabawek oraz smakołyków. Nie trzeba używać żadnych kolczatek ani innych tego typu gadżetów, które mogłyby pozostawić uszczerbek na psychice naszego pieska.

W  pierwszych miesiącach życia szczeniaczka, jego mózg jest jak gąbka. Wszystko, czego nauczy się w tym okresie, pozostaje w jego głowie na zawsze. Bardzo ważne jest więc to, by od samego początku uczyć psa rzeczy, które w przyszłości ułatwią jego i nasze życie.

Podczas uczęszczania na zajęcia, szczeniak i jego właściciel nauczą się kilku ważnych rzeczy:
 1. Jak zbudować dobrą relację między sobą, czyli co zrobić, by pies nie był dominującym osobnikiem. Aby uzyskać taki efekt, należy przestrzegać kilku prostych zasad i wykonywać odpowiednie ćwiczenie, których zostaniemy nauczeni w psim przedszkolu
 2. Jak spacerować, by nie zwariować, czyli jak powinno wyglądać codzienne wyjście z psem. Zostaniemy nauczeni tego, jak mówić i jak zachowywać się wobec pupila, by w trakcie przechadzki nie sprawiał problemów. Najważniejszą jednak rzeczą jest to, że osoba prowadząca zajęcia, nauczy psa chodzić przy nodze. To bardzo ułatwi nam wyprowadzanie czworonoga w przyszłości
 3. Jak wykonywać podstawowe komendy, takie jak siad, waruj, podaj łapę, fuj, głos i inne.
 4. Jak przyzwyczaić psa do obecności obcych osób. Trenerzy z psiego przedszkola oswajają psa z różnymi sytuacjami, zachowaniami czy z obcymi, często zbyt głośnymi, dźwiękami. Chodzi o to, by piesek nigdy nie czuł się wystraszony. Takie lekcje są ważne po to, by pupil w przyszłości nie zrobił krzywdy osobom przebywającym  w jego otoczeniu. Obejmują one spotkania z:
   
  • obcym człowiekiem,
  • starszą panią w okularach,
  • starszym panem z dłuższą brodą,
  • dziwacznie ubranym człowiekiem,
  • osobą w mundurze,
  • panią w kapeluszu,
  • osobą na wózku inwalidzkim bądź o kulach,
  • człowiekiem z siatką oraz torbą na kółkach,
  • osobą ćwiczącą w parku,
  • człowiekiem na rowerze.

  Częścią ćwiczeń jest również spacer przy ruchliwej ulicy, badanie psa, przypominające wizytę u weterynarza, oraz przyzwyczajanie go do noszenia kagańca.
 5. Jak zachowywać się w towarzystwie innych psów, czyli socjalizacja. Na zajęcia do przedszkola dla czworonogów przychodzą właściciele z pupilami wielu różnych ras. Dzięki temu nasz pies przyzwyczai się do obecności czworonogów każdej wielkości i nie będzie zachowywał się agresywnie w przypadku zetknięcia się z nowym osobnikiem.
 6. Jak pokonywać przeszkody, czyli ćwiczenia agility.
 7. Jak nauczyć psa zachowywania czystości w domu.
 8. Jak przywołać do siebie pupila, czyli jak się zachować, by pies wrócił do nas w każdej sytuacji. W tych ćwiczeniach chodzi o to, by czworonóg miał pozytywne skojarzenia związane z wołaniem go. Mają one również na celu to, by właściciel był wstanie przywołać psa nawet wtedy, gdy ten bawi się z innym osobnikiem bądź, gdy coś innego odwróci jego uwagę.
Zajęcia z psiego przedszkola kończą się egzaminem. Każdy piesek dostaje dyplom ukończenia kursu wraz z ocenami za poszczególne ćwiczenia. Następnym etapem są zajęcia z posłuszeństwa. Jednak wielu właścicieli jest w pełni zadowolona z zachowania swojego pupila po zakończeniu nauki w psim przedszkolu i nie uczęszczają z nimi na następne kursy.

Pamiętajcie, że zajęcia w psim przedszkolu przygotowują naszego psa do życia w przyszłości. Dzięki uczęszczaniu na nie, pupil jest mniej nerwowy oraz agresywny i nie boi się nowych środowisk oraz osób. Oczywiście, chodzenie na taki kurs wymaga od właściciela trochę wysiłku i czasu, jednak warto jest się na niego wybrać, ponieważ płyną z tego same korzyści.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIAKÓW ↓

Sklep Telekarma

1 komentarz:

 1. Moim zdaniem, pomysł z psim przedszkolem jest jak najbardziej trafiony. A pomysł na prowadzenie zajęć bardzo ciekawy. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger