piątek, 2 sierpnia 2013

Psy same w domu, czyli co zrobić, by pies się nie nudził

Psy same w domu, czyli co zrobić, by pies się nie nudził
Jak często zostawiacie psa samego w domu? Czy po powrocie jest on nadaktywny a Wasze rzeczy są porozwalane i pogryzione? Chcielibyście dowiedzieć się, co zrobić, by pupil nie nudził się podczas Waszej nieobecności? W tym wpisie opiszę parę pomysłów, które pomogą Wam w rozwiązaniu problemów.

Zanim zaczniecie zostawiać psa samego w domu na parę godzin, musicie przyzwyczaić go do Waszej nieobecności. Na początku opuszczajcie go na jakieś 20 - 30 minut. Następnie wydłużcie ten czas do ok. godziny. Potem, gdy zobaczycie, że Wasz pies już przyzwyczaja się do bycia samemu, zostawcie go na 3 godziny. Powtórzcie to kilka razy. Pamiętajcie, że im wcześniej zaczniecie przyzwyczajać pupila do samotnego siedzenia w domu, tym lepiej będzie to znosił w przyszłości.

Ważne jest, by, zanim wyjdziecie z domu na parę godzin, zabrać psa na długi, wyczerpujący i atrakcyjny spacer. Po powrocie z przechadzki, nie wybiegajcie od razu z mieszkania. Posiedźcie z pupilem przez 15 - 20 minut. Poprzytulajcie go, pobawcie się z nim. Dzięki temu pies nie będzie miał tyle energii i zamiast rozrabiać pod waszą nieobecność, będzie odpoczywał.

Jeśli zawsze macie włączony jakiś sprzęt grający, np. telewizor, wychodząc z domu, nie wyłączajcie go. Zje Wam to trochę prądu, ale piesek nie będzie czuł się osamotniony.

 

Zabawki dla psów


W sklepach zoologicznych oraz w internecie możecie znaleźć wiele inteligentnych zabawek dla psów. Wszystkie one mają za zadanie skupić na sobie uwagę czworonoga oraz zmusić go do myślenia. Dzięki temu pupil jest zajęty przez dłuższy czas i zapomina o nieobecności właściciela w domu.

Zanim wyjdziecie, przygotujcie dla psa parę zabawek, które pozwolą mu zapomnieć o samotności.


Mrożona niespodzianka


By przygotować tę zabawkę  potrzebujemy gumową kość, specjalnie przystosowaną do wypełnienia smakołykami.

Przygotowanie mrożonej niespodzianki  krok po kroku
 1. Przygotujcie sobie dżem bez cukru – najlepiej truskawkowy oraz serek śmietankowy, który łatwo się rozprowadza.
 2. Napełniamy otwór na jednym końcu kości dżemem.
 3. Następnie zaklejamy go serkiem z obu stron.
 4. To samo należy zrobić z drugiej strony kości.
 5. Tak przygotowaną zabawkę wkładamy do zamrażarki na całą noc.
 6. Gdy zobaczymy, że mrożona niespodzianka jest już gotowa, podajemy ją psu.
Zapewniam Was, że czworonóg będzie musiał się bardzo napracować, by przebić się przez serek śmietankowy i dostać się do pysznej zawartości, czyli dżemu.

 

Woreczki


By przygotować woreczki, musicie wygrzebać ze swojej szafy jakieś stare skarpety, których już nie używacie. Ważne jednak, by nie miały one żadnych dziur. Jeśli nie jesteście w posiadaniu takich skarpet, możecie pociąć jakiś materiał, stare bluzki lub spodnie. Przygotujcie również ulubione smakołyki pupila.

Jak przygotować smakowite woreczki
 1. Napełnijcie skarpetki smakołykami i zwiążcie je nitką lub zróbcie supeł na końcach. Jeśli korzystacie ze skrawków materiału, połóżcie je na podłodze i nałóżcie na nie smakołyki. Uformujcie z nich woreczki i zwiążcie sznurkiem.
 2. Takie woreczki porozmieszczajcie w różnych zakamarkach domu.
 3. Gdy piesek znajdzie smaczne niespodzianki, będzie musiał spędzić trochę czasu na to, by je rozgryźć i dostać się do pysznej zawartości.

By zagospodarować psu godziny spędzone w domu, kupcie mu smakołyki zrobione ze skóry wołowej. By je zjeść, pies musi się bardzo namęczyć.

Możecie również użyć D.A.P. – Dog Appeasing Pheromones – czyli hormony uspokajające, które umieszczone w dyfuzorze podłączonym go gniazdka, unoszą się w powietrzu i łagodzą zachowania psa. Znajdują one zastosowanie w sytuacjach, gdy pupil jest rozdrażniony, boi się samotności, nie umie zaadaptować się w nowym miejscu, odczuwa lęk przed głośnymi dźwiękami lub w przypadku, gdy wizyty u weterynarza są dla niego wyjątkowo stresujące. Jeden taki dyfuzor starcza na 4 tygodnie i powinien być podłączony w pokoju, w którym najczęściej przebywa czworonóg.

Pamiętajcie, że piesek bardzo za Wami tęskni, gdy Was nie ma. Dlatego, jak wracacie do niego po parogodzinnej rozłące, dajcie mu do zrozumienia, że cieszycie się z tego, że go widzicie. Nie siadajcie od razu do komputera. Wyjdźcie z pupilem na spacer, poprzytulajcie się z nim. Dzięki temu czworonóg nie będzie rozpamiętywał momentu, gdy po raz kolejny wyszliście z domu i zostawiliście go samego na parę godzin.

Sklep Telekarma

2 komentarze:

 1. Propozycja zachowania wlasciciela przed wyjsciem z domu i po przyjsciu bardzo niewlasciwa. Kazdy szkoleniowiec czy tez behawiorysta zabroni takiego zachowania. Nadmierne zainteresowanie psem przed opuszczeniem domu i zaraz po przyjsciu sprawia ze pies zaczyna sie denerwowac, co moze prowadzic do wycia i szczekania pupila. Takie zachowanie wlasciciela utrwala w psie, ze sytuacja opuszczenia domu przez niego to cos wyjatkowego, a pies powinien sie nauczyc, ze jest to normalna kolej rzeczy i nic zlego sie wowczas nie dzieje. Przed wyjscie z domu nalezy nie zwracac uwagi na psa, zeby sie wyciszyl. Pies pobudzony dopiero zrobi nam armagedon w domu. Po przyjsciu rowniez nalezy odczekac 10-20 minut zanim sie z psem przywitamy, aby czul ze to ze nas nie bylo w domu tyle czasu to nic zlego. Dlugi spacer z psem przed wyjsciem z domu jak zaznaczyl autor tekstu bardzo wskazany, jak i zostawienie roznych wymagajacych zabawek dla zajecia psiaka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger