piątek, 9 sierpnia 2013

Szczekanie psa

Szczekanie psa
To, że psiak szczeka, nie jest niczym dziwnym. Szczekanie to naturalny sposób komunikowania się czworonoga z otoczeniem. My rozmawiamy, krzyczymy, płaczemy, a psiaki szczekają, wyją i wydają różne inne dźwięki, dzięki którym chcą przekazać coś światu, a przede wszystkim nam - swoim właścicielom.

Psie szczekanie


Psiaki nie szczekają tylko dla samej idei szczekania. Nie robią tego na złość, po to, by zdenerwować nas, czy naszych sąsiadów. Szczekanie zawsze coś oznacza. Psiak chce nam coś przekazać, tylko nie zawsze potrafimy odgadnąć, o co tak właściwie mu chodzi. Niektóre psy szczekają częściej, inne rzadziej, ale póki wydawane przez nie odgłosy nikomu nie przeszkadzają, bo występują sporadycznie, to nie mamy się czym martwić. Gorzej, jeśli nasz pupil szczeka niemal bezustannie. Trzeba wówczas ustalić, co jest przyczyną  szczekania, ponieważ tylko odkrycie tej tajemnicy, pozwoli nam na wyeliminowanie niepożądanego zachowania.

Dlaczego i po co psy szczekają

  1. Ostrzeżenie - pies często, gdy widzi kogoś obcego, szczeka, by ostrzec, zarówno swojego właściciela, przed możliwym niebezpieczeństwem, jak i przechodnia lub przebiegające zwierzę o tym, że to on tu rządzi.
  2. Strach - niektóre psy szczekają, gdy się czegoś boją. To takie działanie mające często na celu dodanie sobie odwagi.
  3. Podekscytowanie, chęć zabawy - szczególnie często podczas zabaw podszczekują sobie radośnie szczeniaczki; psiaki szczekają też, ekscytując się np. tym, że zaraz wyjdą na wspaniały spacer ze swoim ukochanym właścicielem.
  4. Chęć zwrócenia na siebie uwagi - psiaki potrzebują uwagi i robią różne rzeczy, żebyście tylko je zauważyli, m.in. szczekają ;)
  5. Nuda, samotność - nasi przyjaciele szczekają, gdy się nudzą i czują się samotni - kiedy np. są sami w domu przez wiele godzin. 
Istnieje również coś takiego, jak szczekanie spowodowane zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Wówczas pies szczeka bez wyraźnej przyczyny, często biegając przy tym w kółko - w takim przypadku potrzebna jest pomoc specjalisty.

Pamiętajcie, że szczekania sami możecie nauczyć psa, więc uważajcie na to, w jaki sposób się zachowujecie. Nigdy nie nagradzajcie szczekania. Co mam na myśli? Przykładowo, jeśli Wasz psiak staje przy misce i zaczyna szczekać, nie dawajcie mu w tym momencie jeść. Jeśli to zrobicie, pupil pomyśli, że dzięki szczekaniu dostaje to, czego chce i następnym razem znowu zaszczeka, gdy będzie chciał, żebyście napełnili jego miskę. Zaczekajcie aż się uspokoi, zajmijcie się przez chwilkę czymś innymi i dopiero, gdy pies przestanie szczekać, podejdźcie i go nakarmcie.

Co zrobić, by ograniczyć szczekanie psa

  1. Zapewnij psu rozrywkę, gdy będzie miał co robić, nie będzie miał tyle energii na szczekanie.
  2. Staraj się nie zostawiać psa samego na wiele godzin, a jeśli już musisz, wyjdź z nim wcześniej na długi spacer, pobaw się, żeby mógł spożytkować całą swoją energię i nie miał już siły, by szczekać podczas Twojej nieobecności.
  3. Gdy Twój pies szczeka, nie krzycz na niego. Pupil, gdy krzyczysz, myśli, że szczekasz razem z nim i to tylko zachęca go do jeszcze głośniejszego szczekania.
  4. Naucz psiaka komendy "Cisza". Gdy psiak zacznie szczekać, spróbuj odwrócić jego uwagę, klaszcząc lub gwiżdżąc i dołącz do tego komendę. Pamiętaj, że jeśli odwrócisz uwagę psa i szczekanie ucichnie choćby na chwilę, koniecznie daj maluchowi nagrodę, jakiś przysmak i pochwal go za to, że jest taki grzeczny i posłuszny.
  5. Ignoruj szczekanie, czyli nie daj się szantażować - gdy pies szczeka, nie dawaj mu tego, czego oczekuje. To trochę jak z histeryzującym dzieckiem - jeśli raz ulegniesz i kupisz dziecku zabawkę, gdy ono położy się na podłodze w sklepie i będzie krzyczeć i płakać, to następnym razem możesz liczyć na powtórkę z rozrywki, bo skoro takie zachowanie przynosi oczekiwane rezultaty, dlaczego niby kończyć z tym i zachowywać się inaczej?
Na rynku istnieje wiele przedmiotów i urządzeń, których zadaniem jest ograniczanie szczekania psa. Są to np. antyszczekacze zewnętrzne i wewnętrzne, czy obroże antyszczekowe (elektryczne albo zapachowe). Należy jednak pamiętać, że są one nieprzyjemnie dla psiaków, a co najważniejsze, nie eliminują przyczyn szczekania. Co z tego, że pies przestanie tyle szczekać, bo poczuje np. odrzucający go zapach, skoro nadal będzie się bał albo będzie czuł się samotny? Nie idźcie na łatwiznę, postarajcie się zrozumieć Waszego psiaka i pomóżcie mu. 

Debarking


Moim zdaniem to najgorsza rzecz, jaką można zrobić swojemu psu, by go uciszyć. Debarking to bowiem zabieg, polegający na chirurgicznym podcięciu lub całkowitym usunięciu strun głosowych zwierzaka. Poddane temu zabiegowi zwierzę nie może już szczekać, może jedynie cicho popiskiwać. Nie dość, że jest to okaleczanie, którego ludzie dopuszczają się jedynie z egoistycznych pobudek, to jeszcze zabieg ten może powodować różnego rodzaju infekcje i inne problemy zdrowotne. Jeśli nie potraficie poradzić sobie z psem bez krzywdzenia go, w ogóle nie decydujcie się na posiadanie czworonoga.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger