sobota, 24 sierpnia 2013

Dbanie o higienę psa

Dbanie o higienę psa
Jako kochający właściciele naszych wspaniałych psiaków, musimy zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Bawimy się z nimi, chodzimy razem na spacery, dbamy o ich prawidłowe żywienie, ale pozostaje jeszcze jedno - kwestia psiej higieny. Powiem Wam dzisiaj, na co powinniśmy zwracać uwagę, by nasze psy były czyste, zadbane, a dzięki temu też zadowolone :)

Z własną higieną raczej większość z nas nie ma problemu :) kąpiel, mycie zębów, mycie i czesanie włosów, wizyty u fryzjera, dbanie o zęby, czy czyszczenie uszu - to dla nas zabiegi życia codziennego. Psy też muszą dbać o siebie, ale, że same nie mogą wziąć grzebienia, czy szczoteczki do zębów do łapki, my musimy im w tym pomóc. Dawniej, psy żyjące dziko, na wolności, musiały i radziły sobie same, wzajemnie okazując sobie pomoc. Teraz, gdy pies mieszka z człowiekiem, polega na nim, obdarza go miłością i zaufaniem i liczy na to, że człowiek w niektórych sytuacjach poda mu swą pomocną dłoń i zadba o niego.

Higiena u psa


Psy często żyją z nami, na małych powierzchniach. Zdarza się, że śpią nawet w naszych łóżkach, czy leżą na kanapach, jeśli jeszcze ich tego nie oduczyliśmy ;) Przytulamy nasze sierściuchy, głaszczemy je, one nas liżą, więc dobrze byłoby ograniczyć ilość zarazków przenoszonych przez psiaka no i zmniejszyć nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy pupilowi. Nasze czworonogi wychodzą przecież na dwór, przynoszą brud na łapkach, sierści no i niestety, jeśli nie zadbamy o ich higienę, to nie tylko ucierpią na tym one, ale i my, razem z naszymi mieszkaniami, meblami. Co więc wymaga naszej uwagi? Przede wszystkim:

  • sierść,
  • zęby,
  • uszy,
  • oczy,
  • pazury,
  • łapy.

Utrzymywanie sierści psa w dobrej kondycji


By nasz pies miał piękną i zdrową sierść, należy go, przede wszystkim, regularnie czesać. Częstotliwość czesania zależy od rasy, od tego czy psiak ma sierść długą, czy krótką, prostą, czy też falowaną. Musimy dbać o to, by nie powstawały kołtuny, by usuwać regularnie martwe włosy, by sierść była lśniąca i piękna. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o zabiegu czesania psa, zapraszam do jednego z wcześniejszych artykułów na blogu TUTAJ. Poza czesaniem, należy również kąpać psiaka, kiedy uznamy, że nadszedł na to czas, bo np. nasz pupil, chodząc po mieszkaniu, roztacza już nieprzyjemny zapach ;) Pamiętajmy, że na pewno rzadziej będziemy kąpać psa, który żyje na zewnątrz, w budzie, by nie niszczyć łojowej bariery ochronnej skóry, która znika po kąpieli. Taki pies wystarczy, że zostanie wykąpany 2 razy w roku, w ciepły, bezwietrzny dzień. Psiaki mieszkające w domu można natomiast kąpać raz w miesiącu, to wystarczy, chyba, że zajdzie potrzeba, by zabieg ten powtarzać częściej. Ważne jest przede wszystkim, by do kąpieli używać kosmetyków, specjalnie dostosowanych do potrzeb czworonożnych przyjaciół.

Dbanie o psie zęby


Higiena zębów u psa jest bardzo ważna i należy przywiązywać do niej wagę od najmłodszych lat, by oszczędzić pupilowi późniejszych wizyt u psiego stomatologa. Na rynku znajdziemy specjalnie stworzone dla psów pasty do zębów oraz szczoteczki. Od szczeniaka warto więc przyzwyczajać malucha do gmerania mu w pyszczku, żeby później mycie zębów nie było dla niego czymś strasznym. Poza szczotkowaniem, można podawać psu gryzaki, czy ciasteczka, specjalnie stworzone po to, by opóźnić odkładanie się płytki nazębnej i powstawanie kamienia nazębnego.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI ZĘBÓW PSA ↓Czystość psich uszu i oczu


Są psy, które z natury mają duże problemy z uszami, często występują u nich stany zapalne i pojawiają się różne choroby. Jeśli tak właśnie jest u Waszego psiaka, cały czas obserwujcie uszy i reagujcie, jak tylko zauważycie coś niepokojącego. Inne psiaki nie mają za to żadnych usznych problemów i wystarczy po prostu raz na tydzień przetrzeć uszka wacikiem i sprawdzić, czy wymagają już oczyszczenia, czy jeszcze nie. Jeśli tak, należy użyć specjalnego preparatu do czyszczenia psich uszu i po kłopocie :) Oczy psiaka również należy kontrolować i codziennie sprawdzać, czy w ich kącikach nie zbiera się wydzielina, czy nie ma żadnych "śpioszków". Jeśli coś zauważycie, zamoczcie wacik albo patyczek higieniczny w przegotowanej wodzie, esencji herbacianej, soli fizjologicznej, czy specjalnym płynie do tego przeznaczonym i przemyjcie oko.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI USZU PSA ↓Obcinanie pazurów u psów


Jeśli pies nie ściera sobie w wystarczającym stopniu pazurów i zaczyna szurać nimi po ziemi, wówczas należy poddać go zabiegowi ich podcięcia. Robi się to specjalnymi cążkami i należy uważać, by nie uszkodzić podczas zabiegu naczynia krwionośnego, biegnącego wzdłuż pazura. Jeśli za krótko przytniemy pazur i trafimy na naczynie, poleje się krew i sprawimy psu ból. Jeśli więc boicie się wykonać ten zabieg, udajcie się do weterynarza, który pokaże Wam, jak prawidłowo należy go przeprowadzać ;) następnym razem już na pewno sobie poradzicie.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW PSA ↓Dbanie o psie łapy


Na łapki psów należy zwracać szczególną uwagę zimą. Sól, która w tym okresie jest rozsypywana po ulicach i chodnikach, może doprowadzić do podrażnień, dlatego, przed spacerem zimową porą, należy posmarować psu łapy specjalną maścią, czy też po prostu wazeliną, która zabezpieczy opuszki. Niestety, maść szybko schodzi, więc lepszym rozwiązaniem byłoby założenie psu specjalnych bucików, jednak niewielu pupilom odpowiadają takie eksperymenty :) Pamiętajcie, by po każdym zimowym spacerze, wyczyścić psu łapy i sprawdzić, czy wszystko jest z nimi w porządku :)

 ↓ SZCZOTKI I KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSA ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger