środa, 20 marca 2019

Jak opiekować się psem?Opieka nad czworonogiem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Trzeba pamiętać, że pies jak każda żywa istota ma swoje potrzeby i wymaga sporo uwagi ze strony właściciela. Karmienie i chodzenie na spacery to wcale nie jedyne obowiązki, jakie na nas czekają. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Jak opiekować się psem, by zawsze cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją?Żywienie psa – najważniejsze zasady


Właściwe żywienie to podstawowy element opieki nad każdym czworonogiem. Porządny, odpowiednio zbilansowany pokarm to gwarancja zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia naszego pupila. Wszystko to, co trafia do jego miski ma bezpośredni wpływ na jakość oraz długość jego życia, więc warto dobrze przemyśleć tę kwestię.

Karma dla psa powinna spełniać pewne kryteria (dowiedz się, jak wybrać dobrą karmę dla psa KLIK). Po pierwsze, posiłek powinien być zbilansowany pod kątem wieku, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności psa. Wymagania żywieniowe zwierzaka zmieniają się na każdym etapie życia, a także pod wpływem różnego rodzaju schorzeń czy dolegliwości zdrowotnych i warto pamiętać o tym wybierając karmę dla podopiecznego.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓Po drugie, karma musi dostarczać zwierzakowi wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Jej głównym składnikiem powinno być mięso, a więc białko pochodzenia zwierzęcego, a następnie odpowiednie proporcje tłuszczy i węglowodanów. Warto wybierać karmy, które zamiast zbóż zawierają warzywa i owoce, będące źródłem wielu witamin i składników mineralnych (zobacz ranking karm bez zbóż dla psa KLIK). Na rynku nie brakuje także produktów z dodatkiem ziół i innych substancji wpływających korzystnie na stan zdrowia pupila. Pamiętajmy też, by unikać pokarmów nafaszerowanych sztucznymi dodatkami, takimi jak konserwanty, słodziki czy aromaty.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓Regularne wizyty u weterynarza


Opiekując się czworonogiem musimy pamiętać także o regularnych wizytach u weterynarza. Szczególnie ważne są szczepienia ochronne, dzięki których ustrzeżemy pupila przed wieloma groźnymi chorobami, takimi jak nosówka. Warto też dopytać weterynarza o to, jakie dolegliwości mogą zagrażać naszemu psu ze względu na jego rasę czy wiek. Pamiętajmy, że niektóre rasy mają większe predyspozycje do wystąpienia pewnych schorzeń, takich jak dysplazja stawów (poczytaj więcej o chorobach stawów u psa KLIK). Wiedząc o tym łatwiej będzie nam dobrać karmę lub suplementy, które zminimalizują to ryzyko i utrzymają pupila w dobrej kondycji.

↓ SUPLEMENTY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY ↓Pielęgnacja skóry i sierści pupila


Pielęgnacja skóry i sierści psa to kolejna kwestia, której nie wolno nam zapomnieć. Gęste, błyszczące futro to ozdoba każdego czworonoga, ale to od nas zależy czy będzie prezentowało się należycie. Bez względu na długość psiej sierści, powinniśmy przede wszystkim regularnie ją wyczesywać, zwłaszcza w okresie sezonowego linienia (poczytaj więcej o czesaniu psa KLIK). Zaniedbana sierść wygląda nieestetycznie, a co więcej może się kołtunić, filcować i mechacić. To z kolei bywa częstą przyczyną podrażnień i chorób skórnych ».

↓ SZCZOTKI DLA PSA ↓Kolejną rzeczą jest należyta ochrona przeciw pchłom i kleszczom. Te uciążliwe insekty roznoszą larwy pasożytów wewnętrznych, a także wiele chorób zagrażających życiu i zdrowiu czworonoga. W sklepach zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju preparaty na pchły i kleszcze. Do wyboru mamy między innymi spraye, krople spot-on oraz specjalne obroże antykleszczowe ». Te ostatnie działają najdłużej, bo aż do ośmiu miesięcy. Pozostałe należy aplikować mniej więcej co cztery tygodnie (poczytaj więcej o środkach przeciw pchłom i kleszczom dla psa KLIK).

↓ OBROŻA BAYER FORESTO DLA PSA ↓Pielęgnacja psich zębów


Kolejny ważny punkt na liście naszych obowiązków. Jeśli nie zadbamy o utrzymanie należytej higieny w obrębie jamy ustnej czworonoga, to z czasem ucierpią na tym jego zęby i dziąsła. Nadmierna ilość kamienia nazębnego może prowadzić do krwawienia z dziąseł, parodontozy, a w efekcie – przedwczesnej utraty zębów. Aby temu zapobiec warto podawać przysmaki dentystyczne » lub naturalne smakołyki, na przykład suszone żwacze wołowe lub preparowane kości, które czyszczą powierzchnię zębów z próchnicy i bakterii. Od czasu do czasu możemy też wyczyścić zęby psa specjalną szczoteczką. W sklepach zoologicznych znajdziemy wygodne szczoteczki zakładane na palec oraz pasty o smaku mięsa (poczytaj więcej o tym, jak dbać o zęby psa KLIK).

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓
Odpowiednia dawka ruchu


Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie właściwej porcji ruchu i aktywności fizycznej. Szczęśliwy pies to taki, który może się wybiegać i rozładować nadmiar energii podczas zabawy z właścicielem. Oczywiście zdarzają się i takie czworonogi, którym bardziej odpowiada drzemka na kanapie, ale nawet one potrzebują regularnych spacerów pobudzących mięśnie i organizm. Pamiętajmy, by każdego dnia zaserwować pupilowi przynajmniej jeden dłuższy spacer połączony z zabawą, na przykład rzucaniem piłki czy frisbee (poczytaj więcej o zabawkach dla psa KLIK).

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © pressmaster — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger