poniedziałek, 18 marca 2019

Jak usunąć psu kleszcza?


Wiosna i lato to sezon największej aktywności kleszczy. Te niepozorne pajęczaki przenoszą wiele groźnych dla psów chorób, w tym babeszjozę », która może skończyć się nawet śmiercią czworonoga. Dlatego, gdy odkryjemy, że nasz pupil złapał kleszcza musimy działać szybko. Jak usunąć kleszcza psu i co można zrobić, by zabezpieczyć pupila przed tymi pasożytami.


Dlaczego kleszcze są niebezpieczne dla psów?


Ugryzienie przez kleszcza może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jak już wspomnieliśmy, te drobne pajęczaki przenoszą wiele chorób, bakterii oraz wirusów, które wraz z ich śliną trafiają do krwiobiegu zwierzaka. W najlepszym wypadku może skończyć się to podrażnieniem skóry, stanem zapalnym lub reakcją alergiczną, a w najgorszym – poważną chorobą, taką jak babeszjoza (poczytaj więcej o babeszjozy u psa KLIK). Schorzenie to ma wyjątkowo ciężki przebieg i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Jeśli nie zostanie wykryte odpowiednio wcześniej, może doprowadzić do śmierci pupila. Żerujące kleszcze przenoszą także inne choroby, w tym boreliozę, erlichiozę oraz groźne dla człowieka odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, polegająca na stosowaniu preparatów antykleszczowych.

↓ KROPLE PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓
Jak usunąć kleszcza psu?


Usunięcie kleszcza u psa nie powinno być trudne, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Najlepiej użyć specjalnych szczypiec do wyjmowania kleszczy, ale jeśli nie mamy ich pod ręką nada się też zwykła pęseta. Pamiętajmy także o założeniu rękawic ochronnych, bo ze względu na duże ryzyko przypadkowego ukłucia i zarażenia, zdecydowanie nie powinniśmy dotykać kleszcza gołymi rękami.

↓ SZCZYPCE DO USUWANIA KLESZCZY ↓
Kiedy mamy już wszystko gotowe, możemy przystąpić do usunięcia kleszcza. Najpierw spróbujmy chwycić go jak najbliżej skóry zwierzaka, a następnie zdecydowanym ruchem wykręcić go w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Po tym, jak wyciągniemy kleszcza powinniśmy jeszcze zdezynfekować ranę i obejrzeć ją dokładnie, by upewnić się, że nie utkwiły w niej fragmenty aparatu czepnego owada. Przez kilka kolejnych dni warto uważnie obserwować pupila i reagować na wszelkie niepokojące zmiany w jego zachowaniu. Jeśli na skórze pojawi się rumień, wystąpi gorączka, osłabienie i brak apetytu, powinniśmy natychmiast zabrać psa do weterynarza. Mogą to być pierwsze objawy choroby odkleszczowej, więc nie należy ich lekceważyć.

Kleszcz u psa – czego nie należy robić?


Kleszcza należy oczywiście usunąć jak najszybciej, ale pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Uważajmy przede wszystkim, by nie rozerwać pasożyta i nie ściskać jego odwłoka. W żadnym wypadku nie należy też smarować kleszcza masłem, alkoholem czy lakierem do paznokci. Wszystko to wywołuje u pajęczaka odruch wymiotny, a wraz ze zwracaną krwią i śliną pod skórę naszego pupila przedostają się liczne patogeny, co znacznie zwiększa ryzyko zakażenia poważną chorobą.

Kleszcza nie należy także wyrywać, bo część jego aparatu gębowego może utknąć w ciele psa. To z kolei stwarza duże ryzyko infekcji i zakażenia. W takiej sytuacji należy udać się do weterynarza, który oczyści ranę i sprawdzi stan zwierzaka.


Preparaty na kleszcze dla psów


Niestety coraz trudniej o miejsca, w których nie występowałyby kleszcze. Owady te bytują bowiem już nie tylko w lasach czy na łąkach, ale również w miejskich parkach, osiedlowych skwerach czy naszych własnych, przydomowych ogrodach. Okres ich żerowania także się wydłużył, bo choć najaktywniejsze są wiosną, to przy sprzyjającej pogodzie mogą atakować nawet późnią jesienią czy zimą. Wszystko to sprawia, że naszym czworonogom potrzeba jest niemal całoroczna ochrona przed pajęczakami. Jak zapewnić ją pupilowi?


↓ OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA PSA ↓Skuteczna profilaktyka antykleszczowa psa polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich preparatów przeciwko tym pasożytom. Na rynku dostępnych jest wiele środków, służących odstraszaniu lub likwidacji kleszczy. Jednymi z najskuteczniejszych są specjalne obroże antykleszczowe, zapewniające ochronę nawet do 8 miesięcy. Dużą popularnością cieszą się także środki w postaci aerozoli lub kropli spot-on, zakrapianych bezpośrednio na skórę zwierzaka. Pamiętajmy też o tym, by po każdym spacerze dokładnie obejrzeć pupila. Jeśli w porę dostrzeżemy pasożyta i szubko go usuniemy, możemy uchronić czworonoga przed wieloma groźnymi chorobami.

↓ OBROŻA BAYER FORESTO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Yakobchuk Olena — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger