piątek, 22 czerwca 2018

Choroby stawów u psów


Psy często cierpią na problemy związane ze stawami. Zazwyczaj dolegliwość ta dotyka starsze wiekiem zwierzaki. Częściej też borykają się z nią pupile należący do przedstawicieli ras dużych. Niestety żadna ze wspomnianych powyżej prawidłowości nie jest bezwzględną regułą. Niezależnie więc od rasy i metryczki pupila, warto zawczasu poznać psie stawowe dolegliwości i zadbać o to, by uchronić przed nimi zwierzaka.


Po czym poznać, że pies cierpi na problemy związane ze stawami?


Gdy psa raz zaatakują choroby stawów, konsekwencje tego typu dolegliwości mogą dawać o sobie znać przez resztę jego życia. Zmiany zwyrodnieniowe można uspokoić, można też przyhamować ich rozwój. Zasadniczy problem polega jednak na tym, że nie sposób cofnąć ich zupełnie. W sytuacji takiej kluczową rolę odgrywa jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów. Niestety zdarza się, że zwłaszcza w początkowym etapie, choroby stawów przebiegają tak delikatnie, że łatwo przegapić ich symptomy. Do bardziej wyraźnych znaków zaliczamy sztywność stawów, obrzęki, kulenie, problemy związane ze skakaniem i pokonywaniem schodów, a nawet ze wstawaniem z posłania. Pupil dotychczas skory do harców, z powodu doskwierającego mu bólu może stracić ochotę na zabawę. Podobnie sprawa często ma się z długimi i dotychczas lubianymi przez zwierzaka przechadzkami.

 ↓ PREPARATY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY↓Przyczyny chorób stawów u psów


Choroby stawów u psów wywołane mogą być wieloma różnymi czynnikami. Nie da ukryć się jednak, że za przeważającą większością z nich stoją destrukcyjne zmiany w obrębie chrząstki stawowej. Ta część stawu jest tkanką niezwykle delikatną, a tym samym podatną na uszkodzenia i odkształcenia. Zdrowa chrząstka stawowa jest sprężysta, dzięki czemu działa ona jak dobry amortyzator i zabezpiecza sąsiadujące z nią kości przed uszkodzeniami. Warto więc dbać o to, by tkanki te znajdowały się w dobrym stanie.

Uszkodzenia chrząstek często są konsekwencją złamań, zwichnięć i przebytych stanów zapalnych (poczytaj więcej o zapaleniu stawów u psa KLIK). Ponadto w przypadku niektórych chorób stawów, w tym m.in. dysplazji w grę wchodzić mogą też obciążenia genetyczne, bądź zbyt nagły przyrost masy ciała w wieku szczenięcym. Ten ostatni spowodowany jest zazwyczaj serwowaniem młodemu pupilowi kalorycznie nadmiernie obfitych posiłków.

Inne przyczyny chorób stawów u psów to niewłaściwa dieta, złe warunki bytowe oraz przeciążania przegubów wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego.

Jak chronić zwierzaka przed chorobami stawów?


Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim potencjalnym dolegliwością, na jakie cierpieć może nasz zwierzak. Na czynniki genetyczne nie mamy większego wpływu. Ryzyko wystąpienia chorób stawów u psa zmniejszyć możemy jednak, dbając o kondycję, prawidłowe żywienie i o odpowiednią wagę pupila.

Każdy pupil niezależnie od wieku i rasy potrzebuje ruchu. Intensywność wysiłku zawsze dobrze dostosowana powinna być jednak do możliwości zwierzaka. Nie każdy czworonóg może zostać maratończykiem. Jeśli z psem zamierzamy biegać bądź jeździć na rowerze, taką wzmożoną aktywność dobrze jest skonsultować z weterynarzem. Zbyt mała ilość ruchu często grozi otyłością, zbytnie forsowanie zwierzaka zaś skończyć może się przeciążeniem stawów. Przy okazji w kwestii ćwiczeń warto pamiętać też o regularności. Codzienna umiarkowana dawka ruchu psu wyjdzie na zdrowie. Nagły intensywny zryw niewyćwiczonemu pupilowi może jedynie zaszkodzić.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAWY ↓W kwestii zdrowia odpowiednia, a więc należycie zbilansowana oraz dostosowana do wieku i psiej kondycji dieta zawsze jest kluczem do sukcesu. Wśród dostępnych na rynku wysokiej jakości karm szukajmy więc tych, które osobny pokarm dedykują szczeniakom, psom dorosłym i psim seniorom. Dodatkowo sięgajmy po specjały uwzględniające podział na psy ras małych i dużych. Posiłki serwujmy też o określonych porach i w należytych ilościach, a w międzyczasie nie raczmy psa zbyt dużą ilością dodatkowych przekąsek, gdyż praktyki takie skończyć mogą się przybraniem zbędnych kilogramów. W kwestii suplementów dla psów zwróćmy uwagę na propozycje wspierające sprawne funkcjonowanie chrząstek stawowych. Pomocne okazać mogą się więc te preparaty, które w składzie swym zawierają chondroitynę i glukozaminę, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

W przypadku psów cierpiących na choroby stawów, zwłaszcza na artretyzm, zadbać powinniśmy też o należyte psie legowisko oraz o komfort termiczny zwierzaka. Warto więc w tym wypadku zainwestować w specjalne posłanie ortopedyczne, a gdy w mieszkaniu panują chłody w koc bądź sweter dla psiaka.

Dowiedz się więcej na temat:

Problemów ze stawami u psów »

↓ SUCHA KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAWY ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger