środa, 15 marca 2017

Środki przeciw pchłom i kleszczom dla psówPchły i kleszcze to poważny problem, którego w żadnym wypadku nie wolno go bagatelizować. Nie tylko powodują dyskomfort i utrudniają życie psiakowi, ale również mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnych zaburzeń zdrowotnych. Pchły odpowiedzialne są nieraz za wywołanie pchlego atopowego zapalenia skóry, a nieustające rozdrapywanie śladów po ugryzieniach prowadzi do powstawania ran i przerzedzania się futra. Zainfekowana skóra to również raj dla bakterii. Pchły wydzielają także trujące toksyny, jeszcze bardziej szkodzące kudłaczom. Kleszcze z kolei są nosicielami wielu bardzo poważnych chorób, w tym boreliozy czy śmiertelnie niebezpiecznej dla zwierzaków babeszjozy. Należy umieć kleszcze wykręcić i uważnie obserwować miejsce ugryzienia. A najlepiej chronić psiaka w taki sposób, aby kleszcz nie dał rady go zaatakować. Przeciw pchłom i kleszczom jest kilka rodzajów środków. Warto wiedzieć o nich więcej.Obroże przeciwpchelne i antykleszczowe dla psów


Obrożę dobieramy tak samo, jak tą zwyczajną. Musi mieć dobry rozmiar, żeby nie dusiła i nie spadała, a do tego powinna być elastyczna, regulowana, przyjemna w dotyku i najlepiej wodoodporna. Na rynku mamy do wyboru kilka różnych firm. Każdy producent może mieć nieco inne substancje chemiczne w takiej obroży, dlatego czytajmy informacje na opakowaniach. Warto też wiedzieć, czy nasz psiak nie jest na jakiś składnik uczulony. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z weterynarzem. Obrożę przeciw pchłom i kleszczom zawsze dopasowujemy też do wagi pupila, aby ilość substancji chemicznych była odpowiednia. Jak działa taka obroża? Zawiera konkretne substancje czynne, które wnikają w warstwę lipidową zwierzaka i są roznoszone po całym organizmie, dzięki czemu chronią ulubieńca i to przez długi czas, bo nawet do ośmiu miesięcy. Obroże są stosunkowo tanie, bardzo praktyczne i wygodne. Nie kąpmy tylko kudłacza tuż przed i jakiś czas po takiej kuracji. Na rynku dostępne są również modele obroży bez chemii, za to z silnymi olejkami eterycznymi, mającymi mocny zapach. Nie zabiją kleszczy, ale dobrze działają prewencyjne, bo odstraszają pasożyty, w tym także muchy czy komary.

↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM ↓Krople typu spot on na kleszcze i pchły dla psów


Krople typu spot on działają podobnie jak obroża. Różni je jedynie proces aplikacji. Specjalną pipetą, dołączoną do preparatu, zakraplamy niewielką ilość na kark zwierzaka albo między łopatki. Substancje czynne wnikają w warstwą lipidową i tak jak w przypadku obroży, są rozprowadzane po całym organizmie. Nie tylko chronią, czyli mają działanie prewencyjne, ale również zabijają pasożyty, które psiak zdążył już złapać. Krople należy koniecznie dobrać do wagi pupila. Są dosyć silnym środkiem i nie można aplikować ich bez znajomości podstawowych zasad. Kropli nie podaje się też szczeniętom do czternastego miesiąca życia, jak również sukom karmiącym młode. Krople spot on są bardzo wydajnym środkiem, praktycznym i w żaden sposób nie uprzykrzają życia pupilowi.

↓ KROPLE SPOT ON PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM ↓Spraye przeciw pchłom i kleszczom dla psów


Spraye są bardzo skutecznym środkiem, ale najbardziej problematycznym przy aplikacji. Trzeba nimi bowiem spryskać całe ciało pupila, rozgarniając mu futro. Nie każdy zwierzak jest w stanie to znieść. Może zacząć protestować albo (co równie niewskazane) zlizywać produkt tuż po aplikacji. Spraye przeciwpchelne nie obciążają mocno sierści, ale działają trochę jak nasz lakier do włosów i co bardziej wrażliwym psiakom zacznie to po prostu przeszkadzać. Jeśli podczas aplikacji zaczną wierzgać i się wyrywać, produkt może się dostać do ich oczu lub nosa, co nie jest dobrym pomysłem. Przydadzą się raczej w przypadku spokojniejszych kudłaczy, najlepiej z krótszym futrem. Spraye mają jednak także drugie zastosowanie, bardzo wygodne i praktyczne. Pomagają odkazić dom po inwazji pcheł, bez konieczności prania i szorowania wszystkiego, co znajdowało się w pobliżu zwierzaka. Pamiętajmy, że samo wytępienie pcheł na pupilu nie wystarczy, bo jajka rozsiane są po całym domu. Spray pomoże nam rozprawić się z nim raz, a porządnie.

↓ PREPARATY PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM W SPRAU  ↓Środki łagodne przeciw pchłom i kleszczom dla psów


Jeśli boimy się stosować dużych dawek chemii, a nasz pupil nie zmaga się z całą inwazją pcheł, można pomyśleć o środkach bardziej doraźnych. Doskonałym pomysłem jest zawsze zwykła kąpiel, połączona z wyczesywaniem futra. Spora ilość pcheł spłynie razem z wodą. Jeśli dodatkowo sięgniemy po specjalny szampon, efekt będzie naprawdę niezły. Niestety, zazwyczaj nie da się na tym poprzestać. Co innego w przypadku prewencji: używanie szamponu przeciwpchelnego to zawsze bardzo dobry pomysł, tak samo jak noszenie ochronnej obroży przez cały rok. Lepiej jest zawsze osłaniać zwierzaka, niż potem leczyć. Na wszelki wypadek miejmy jednak zawsze w domu również specjalną pęsetę do wykręcenia kleszczy.

↓ AKCESORIA DO USUWANIA KLESZCZA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Niestety nikt, nie lubi wyciągania kleszczy z naszych psiaków. Ja nie miałam jeszcze w tym sezonie problemu, stosuje fiprexa i na razie nic się naszego psiaka nie czepia.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger